Şaşılık ( Göz Kayması ) Çeşitleri ve Tedavileri

Şaşılık, her iki gözün aynı yöne bakmaması ve birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumuna denir.  Her bir gözde 6'şar adet göz dışı kas bulunur. Bunların birinde veya birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olması şaşılığa neden olur. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı bakabilir. Bazı durumlarda kayma her iki gözde de mevcut olabilmektedir.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Şaşılık, her iki gözün aynı yöne bakmaması ve birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumuna şaşılık denir. Her bir gözde 6'şar adet göz dışı kas bulunur. Bunların birinde veya birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olması şaşılığa neden olur. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı bakabilir. Bazı durumlarda kayma her iki gözde de mevcuttur.

Şaşılık birçok nedenden kaynaklandığı için tedavi de kişiden kişiye farklılıklar gösterir.

Gözlük kullanımı: Bazı tip şaşılıklar kırma kusuruna bağlı olarak oluşur. Hasta gözlük kullanmaya başlayınca şaşılık düzelir. Bu tip şaşılıklarda gözlük tedavisi yeterli olmaktadır.

Kapama tedavisi: Bu tedavi yöntemi hastanın gözünde tembellik var ise yapılabilir.

Ortoptik tedavi: Bu tedavide her iki göze görme yeteneğini ve derinlik hissini kazandırmak amaçlanır.

Cerrahi müdahale: Kaymaların büyük çoğunluğu 2-3 yaş civarında ortaya çıkar ve genellikle gözlükle tam olarak düzelebilir. Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalarda ise cerrahi tedavi gerekebilir. Şaşılık ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Ameliyatların temel prensibi göz küresine yapışık kasların kuvvetinin azaltılması/arttırılması veya yerlerinin değiştirilmesidir. Şaşılıkta erken tanı ve tedavi ile göz tembelliği önlenebilir, 3 boyutlu görme sağlanabilir. Bu nedenle şaşılık şüphesi olan her çocuğun zaman kaybetmeden muayene edilmesi gerekir.

Botoks uygulaması: Bazı şaşılıkların tedavisinde botulinum toksin (botoks) uygulanabilir. Felce bağlı oluşan şaşılıklarda, ameliyat olmuş tam düzelme sağlanamamış hastalarda, guatr hastalığına bağlı gözünde kayma olmuş hastalarda botoks etkili bir tedavi seçeneği olabilmektedir.