Şaşılık ( Göz Kayması ) Çeşitleri ve Tedavileri

Şaşılık, her iki gözün aynı yöne bakmaması ve birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumuna denir.  Her bir gözde 6'şar adet göz dışı kas bulunur.

Şaşılık, her iki gözün aynı yöne bakmaması ve birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumuna denir.  Her bir gözde 6'şar adet göz dışı kas bulunur. Bunların birinde veya birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olması şaşılığa neden olur. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı bakabilir. Bazı durumlarda kayma her iki gözde de mevcut olabilmektedir.

Şaşılık Neden Olur? Çeşitleri Nelerdir?

·    Genetik yatkınlık,
·    Serbral palsi,
·    Genetik hastalıklar (Down Sendromu vb.)
·    Çocukluktaki ateşli hastalıklar, kaza ve travmalar,
·    Beyin tümörleri, 
·    Hipertansiyon, 
·    Şeker hastalığı, 
·    Kafa büyümesi (hidrosrfali) gibi nedenler şaşılık nedeni olabilir.

Şaşılık çeşitleri;

·    Doğumsal nedenlere bağlı,
·    Kas felçlerine,
·    Kırma kusuruna bağlı olabilir.

Şaşılık Tanısı Nasıl Konur?


Şaşılık tanısı göz muayenesi ile konur. 
Çocukların küçük yaştan itibaren düzenli göz muayenesinden geçmesi şaşılık başta olmak üzere diğer göz kusurların erken tanı ve tedavisi için önemlidir.

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

·    Gözlük kullanımı: Bazı tip şaşılıklar kırma kusuruna bağlı olarak oluşur. Hasta gözlük kullanmaya başlayınca şaşılık düzelir. Bu tip şaşılıklarda gözlük tedavisi yeterli olmaktadır.
·    Kapama tedavisi: Bu tedavi yöntemi hastanın gözünde tembellik var ise yapılabilir.
·    Ortoptik tedavi: Bu tedavide her iki göze görme yeteneğini ve derinlik hissini kazandırmak amaçlanır.
·    Cerrahi müdahale: Kaymaların büyük çoğunluğu 2-3 yaş civarında ortaya çıkar ve genellikle gözlükle tam olarak düzelebilir. Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalarda ise cerrahi tedavi gerekebilir. Şaşılık ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. 

Ameliyatların temel prensibi göz küresine yapışık kasların kuvvetinin azaltılması/arttırılması veya yerlerinin değiştirilmesidir. Şaşılıkta erken tanı ve tedavi ile göz tembelliği önlenebilir, 3 boyutlu görme sağlanabilir. Bu nedenle şaşılık şüphesi olan her çocuğun zaman kaybetmeden muayene edilmesi gerekir.

·    Botoks uygulaması: Bazı şaşılıkların tedavisinde botulinum toksin (botoks) uygulanabilir. Felce bağlı oluşan şaşılıklarda, ameliyat olmuş tam düzelme sağlanamamış hastalarda, guatr hastalığına bağlı gözünde kayma olmuş hastalarda botoks etkili bir tedavi seçeneği olabilmektedir.

Şaşılık ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Şaşılık ( Göz Kayması ) Çeşitleri ve Tedavileri biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz