Romatizma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma denilmektedir.

Kronik hastalıklardan biri olan romatizma, hemen her yaş grubunda ve cinsiyette görülse de kadınlar arasında daha yaygındır. Kas ağrısı ve güçsüzlüğü ile karakterize olan romatizma, aslında tek başına bir hastalığın ifadesi için değil, aksine yüzden fazla hastalık grubu için kullanılan genel bir tanımdır. 

Genel olarak iltihaplı ve iltihabı olmayan romatizma çeşitleri olmak üzere iki farklı grupta incelenen rahatsızlığın yaygın görülen türleri, kireçlenme, romatoid artrit, fibromiyalji ve kemik erimesi şeklinde sıralanabilir. 

Romatizmal ağrılara hava olaylarının neden olduğu düşünülse de bu kanı doğru değildir. Romatizmal hastalıklar, kasların yanı sıra eklemleri, yumuşak dokuları ve bazı organları da tutabilir. Dolayısıyla romatizmanın erken dönemde tanı alması, daha ciddi sağlık sorunlarının önlenmesi için son derece önemlidir. Sıklıkla sorulan "Romatizma nasıl geçer?" geçer sorusunu yanıtlamadan önce "Romatizma nedir?" sorusunu cevaplamak gerekir.

Romatizma Nedir?

Romatizma, eklemler başta olmak üzere, kas, kemik, tendon ve bağ gibi dokular üzerinde ağrıya yol açan hastalıklar grubuna verilen genel bir addır. Ağrının yanı sıra şişlik ve hareket kısıtlılığına da yol açan romatizma, zaman zaman şekil bozukluklarına neden olabilir. 

Romatizma, kronik seyirli bir rahatsızlık olduğundan kişinin düzenli olarak hekim gözetiminde olması ve ilaç kullanımına devam etmesi önemlidir. Hekimlerin sıklıkla karşılaştığı sorulardan biri olan "Romatizma kronik hastalık mıdır?" sorusu bu şekilde cevaplanabilir. İltihaplı ve iltihaplı olmayan olmak üzere iki ana grupta incelenen romatizma hastalığı, pek çok farklı sebepten oluşabilir. Sıklıkla merak edilen sorulardan biri "Romatizma neden olur?" şeklindedir.

Romatizma Neden Olur?

Vücudun hareket sisteminin hasarlanmasına yol açan romatizma, eklemlerde kızarıklık, şişlik gibi belirtilere yol açarak kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına ve bazı durumlarda şekil bozukluğuna yol açabilir. 

Tüm bunların yanı sıra iç organları ve bağışıklık sistemini etkileyen romatizmanın neden kaynaklandığı tam olarak anlaşılamasa da iltihaplı romatizma türlerinin genetik geçişli olduğu konusunda yaygın bir kanı bulunur. İltihaplı olmayan romatizma türleri ise genellikle eklemlerin yıpranmasına yol açan, yaşlılık, aşırı spor, travmalar ve genetik faktörler gibi etkenlerden kaynaklanır. 
Romatizma belirtileri gibi hastalığın nedenleri de romatizma çeşitlerine göre farklılık gösterir. Romatizma sebepleri konusunu daha iyi anlayabilmek için romatizma çeşitleri hakkında fikir sahibi olmak önemlidir.

Romatizma Çeşitleri Nelerdir?

Romatizma hastalığı genel olarak iltihaplı ve iltihabı olmayan olmak üzere iki grupta incelenir. Toplumda yaygın olarak görülen romatizma türlerinden bazıları şu şekildedir:

·    Osteoartrit: Halk arasında kireçlenme olarak da bilinen osteoartrit, genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Sıklıkla el, diz, kalça ve omurgayı etkileyen hastalık, kıkırdak yapının bozulmasına yol açarak kemiklerin büyümesine ve eklem yapısının bozulmasına neden olur. Eklem ağrılarının yanı sıra hareket kısıtlılığına yol açan hastalık, erkeklere kıyasla kadınlarda daha yaygın olarak görülür. 

Genetik nedenlerin yanı sıra yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen yıpranma gibi mekanik faktörlerden de kaynaklanan osteoartrit, özellikle eklemlerine aşırı yük binen kilolu kişiler arasında daha sık görülür. Kireçlenme varlığında kişi, özellikle sabah saatlerinde kısa süreli tutukluktan şikâyet eder.

·    Romatoid Artrit: Her yaştan kişide görülebilen romatoid artrit, sıklıkla gençlik ya da orta yaş döneminde ortaya çıkar. Kadınlarda daha sık görülen rahatsızlığın varlığında kişinin bağışıklık sistemi, vücut eklemlerine saldırarak eklem sıvılarında artışa yol açar. 
Eklemlerde şişlik ve eklem dokularında iltihaba yol açan hastalık genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık, el ve ayak bileği, el ve ayaktaki küçük eklemler başta olmak üzere, çene, boyun, omuz, kalça ve dizleri de tutabilir. 

    Romatoid artrit varlığında romatizma ağrısı, hareket kısıtlılığı, eklemlerde     ısı artışı, hassasiyet ve şişlik görülür.

·    Fibromiyalji: 25 ile 55 yaşları arasındaki kişilerde daha sık görülen fibromiyalji, kas tutukluğu ve romatizmal ağrılar ile karakterizedir. Hastalığın neden kaynaklandığı tam olarak anlaşılamasa da çevresel faktörler, travmalar, psikolojik sorunlar, hormonal ve santral sinir hastalıkları gibi pek çok etken fibromiyaljiye neden olabilir. Fibromiyalji hastalığının varlığında, el ve ayaklarda uyuşma, bazı noktalarda ağrı ve hassasiyet, uyku kalitesinin düşmesi, hafıza problemleri, solunum güçlüğü gibi belirtiler görülebilir.

·    Osteoporoz: Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalmasıyla ortaya çıkan bir romatizma türüdür. Kemiklerin zayıflayarak kırılgan bir hâl almasına yol açan rahatsızlık, sıklıkla 45 yaş üstü kişilerde ve kadın cinsiyetinde yaygın olarak görülür. Postür bozukluğu, kamburluk, boy kısalması, kemik, sırt, bel ve boyun ağrıları gibi belirtilere yol açar.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma, pek çok alt türü bulunan bir hastalık grubuna verilen genel bir isim olduğundan romatizma belirtileri de oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Ancak genel olarak romatizma türleri, kas güçsüzlüğü, kas ve eklem ağrılarıyla seyreder. 
Sırt ve bel ağrılarının yaygın olarak görüldüğü romatizma çeşitlerinde parmaklarda renk değişimi, tırnaklarda şekil bozuklukları, cilt döküntüleri, cildin sertleşmesi gibi belirtiler de görülebilir. 

-    Görme kısıtlılığı/kaybı, 
-    Uzun süreli ateş, 
-    Ağız kuruluğu, 
-    Sindirim problemleri, 
-    Böbrek fonksiyonlarında azalma, 
-    Kalp damar problemleri, 
-    Bilinç değişimi ve felç gibi nörolojik belirtiler de romatizma belirtileri arasında sıralanabilir. 

Romatizma hastalığında yaygın olarak görülen belirtilerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

·    Eklem ağrıları,
·    Eklemlerde şişlik,
·    Kas ağrıları,
·    Hareket kısıtlılığı,
·    Sabah saatlerinde eklemlerde sertlik,
·    His kaybı,
·    Parmaklarda renk değişimi,
·    Özellikle el derilerinde sertleşme,
·    Cilt bezeleri,
·    Güneşe duyarlılık,
·    Güçsüzlük,
·    Gözlerde iltihaplanma,
·    Uyku problemleri,
·    İştah kaybı,
·    Tutukluk hâli.

Romatizma Genetik Bir Hastalık Mıdır?

Romatizma, genetik geçişli bir hastalık olarak değerlendirilse de bu durum ailesinde romatizma olan kişide de kesinlikle romatizma olacağı anlamını taşımaz. Farklı bir deyişle, çevresel faktörler, romatizmanın ortaya çıkmasında büyük önem taşır. Ancak romatizma şüphesi olan kişinin ailesinde romatizmal hastalıkların varlığı, romatizma tanısının güçlenmesine yol açar. Sıkça sorulan "Romatizma genetik mi?" sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Romatizma Tanısı Nasıl Koyulur?

Romatizma belirtileri olan kişilerin hekime başvurması durumunda romatoloji uzmanı öncelikle hastanın tıbbi öyküsünü alır, fizik muayenesini yapar. Tanının netleştirilmesi için romatizma testi olarak bilinen eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve CRP testleri yapılır. Gerekli durumlarda hekim, laboratuvar testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurur. Halk arasında romatizma tahlilleri olarak bilinen, eklem sıvısı ve doku örneği alınması, kan testleri gibi laboratuvar testleri uygulanabilir. Elde edilen veriler ışığında kişiye romatizma tanısı koyulur.

Romatizma Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Romatizma tanısı alan kişilerin sıklıkla sorduğu "Romatizma ne iyi gelir?" ve "Romatizma şişliğine ne iyi gelir? sorularının cevapları romatizmanın alt türüne göre farklılık gösterebilir. 

Kireçlenme gibi bazı romatizma türlerinde sıcak su kişinin şikayetlerinin azalmasında etkiliyken diğer türlerde belirtilerin artmasına neden olabilir. Bu yüzden hastalığın özelinde tedavi işlemlerinin uygulanması ve farklı bir yöntem denenmeden önce mutlaka hekime başvurulması gerekir. 

Romatizma hastalığında tedavi, kişiye özel olarak düzenlenir. Genellikle belirtilerin kontrol altına alınmasına yönelik (semptomatik) tedavinin uygulandığı hastalıkta, hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak, durdurmak ya da geriletmek mümkün olabilir. Hasta ve hastalığın özelinde, eklemler üzerinde tedavi yöntemleri uygulanabilir. Romatizma egzersizleri de yalnızca hekimin önerdiği durumlarda ve şekilde yapılmalıdır.

Romatizma belirtileri ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Romatizma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz