Robotik Cerrahi Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Robotik cerrahi, hekimin bilgisayar konsolu üzerinden verdiği komutların, hasta konsolunda yer alan robotlar tarafından uygulandığı cerrahi bir yöntemdir. Da Vinci Robotik Cerrahi sistemi olarak bilinen robotik cerrahi, ilk olarak astronotların sağlık gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiştir.

Robotik cerrahi, hekimin bilgisayar konsolu üzerinden verdiği komutların, hasta konsolunda yer alan robotlar tarafından uygulandığı cerrahi bir yöntemdir. Da Vinci Robotik Cerrahi sistemi olarak bilinen robotik cerrahi, ilk olarak astronotların sağlık gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiştir. 1997 yılından beri dünya genelinde uygulanan da Vinci Robotik Cerrahi sayesinde pek çok operasyon başarıyla yürütülmektedir. Robot yardımlı laparoskopik cerrahi olarak da tanımlanabilen robot cerrahi, açık ameliyat ve laparoskopik cerrahi yöntemlerinin yanı sıra başarıyla uygulanan farklı bir cerrahi yöntemdir. Laparoskopik cerrahide olduğu gibi robotik cerrahide de operasyon, küçük kesiler aracılığıyla açılan port adı verilen küçük kanallardan gerçekleştirilir. Robotik cerrahi sisteminde 3 boyutlu kameralar kullanılır. Farklı bir deyişle, da Vinci Robotik Cerrahi sistemi aynı insan gözünde olduğu gibi iki farklı kamera ile çalışır. Böylece hekim, doğal görüşe benzer şekilde konsolda derinliği algılar. Üroloji, jinekoloji, kalp damar hastalıkları, genel cerrahi, kulak burun boğaz bölümü gibi pek çok farklı uzmanlık alanına ait hastalıkların cerrahi tedavisinde kullanılabilen robotik cerrahi, geleneksel ve laparoskopik cerrahiye kıyasla daha hassas girişimlerin başarıyla gerçekleştirmesine olanak tanır.

Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi ya da diğer adıyla da Vinci Robotik Cerrahi sistemi, cerrahi yöntemlerin ulaştığı en ileri teknolojidir. Sanılanın aksine, operasyon robotlar tarafından değil, cerrahın yönlendirdiği robotik kollar aracılığıyla yapılır. Robotik cerrahide, da Vinci robotu, cerrah konsolu ve hasta konsolu olmak üzere üç farklı parça bulunur. Cerrah konsolundan verilen komutlar, eş zamanlı olarak hasta konsolunda bulunan da Vinci robotuna aktarılır. Laparoskopik cerrahi yönteminde olduğu gibi robotik cerrahide de hastanın cildi üzerine küçük bir bir kesi açılır. Cilt üzerinde oluşturulan açıklıktan üç boyutlu optik görüntüleme sistemi, ilgili bölgeye sokulur. Görüntüleme cihazı robot kontrollü olduğu için titreme yapmaz ve cerrah, gerçeğe oldukça yakın üç boyutlu bir görüşe sahip olur. Optik görüntüleyicinin yüksek çözünürlüğe sahip olması nedeniyle opere edilecek dokuya yaklaşıldığında görüntüde bozulma olmaz. Farklı bir deyişle operasyonu yapan hekim, kendi gözünün görebileceğinden çok daha yakın ve net görüşe sahip olur. Ardından cerrah, konsol yardımıyla hasta konsolunda bulunan robot kollarını kumanda edecek kolları hastaya yerleştirir. Fiber optik kabloların bulunduğu robot kolları, hekim konsolunda yapılan hassas el hareketlerini uygular. Cerrahi makas ve doku tutucu gibi cerrahi aletlerde cerrahın istediği gibi yönlendirilir. 720 derecelik dönüş açısına sahip olan robotik kollar, insan elinin yapması mümkün olmayan hareketlerin kolaylıkla yapılabilmesine imkan tanır. Cerrahın ellerindeki küçük titremeler, robot kontrolünde olan cerrahi gereçlere yansımaz. Böylece cerrahide yaşanabilen hata payı mümkün olan en düşük seviyeye indirilir.

Robotik Cerrahi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Robotik cerrahi, pek çok farklı uzmanlık alanına ait ameliyatlarda kullanılabilir. Da Vinci Robotik Cerrahi sisteminin yaygın olarak kullanıldığı bölüm ve hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

Ürolojide Robotik Cerrahi

Robotik cerrahinin en yaygın kullanım alanı, üroloji ameliyatlarıdır. Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla görülen prostat kanseri vakalarında kullanılan da Vinci Robotik Cerrahi sistemi sayesinde, prostata yakın olan sinirler korunur, böylece operasyon sonrasında sertleşme ve idrar kaçırma gibi problemler çok daha nadir görülür. Prostat haricinde, böbrek, mesane ve testis gibi organlara ait operasyonlarda da başarı ile uygulanabilir.

Jinekolojide Robotik Cerrahi

Kadın hastalıklarının tedavisi için kullanılan robotik cerrahi sistemi ile yapılan operasyonların sayısı, son yıllardaki veriler göz önünde bulundurulduğunda üroloji bölümüne ait ameliyatların sayısının üzerindedir. Rahmin çıkarılması olarak tanımlanabilen histeroskopi başta olmak üzere, miyomların çıkartılması olarak bilinen miyomektomi, fallop tüplerine ait cerrahi girişimler ve sakral histeropeksi yani sarkan vajen ya da rahmin yukarı asılması işlemi de robotik cerrahi sayesinde yapılabilir.

Genel Cerrahide Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi sistemi, yaygın olarak genel cerrahi bölümü hekimleri tarafından kullanılır. Robotik cerrahi, kolon ve rektum kanserleri başta olmak üzere bağırsak duvarının dışa doğru kesecik şeklinde çıkması ile karakterize olan divertikül ameliyatları, inflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisi ve rektum cerrahisinde yaygın olarak kullanılır. Genel cerrahi bölümünün yaptığı obezite cerrahisinde de sıklıkla kullanılan robotik cerrahi sistemi ile obezite problemi olan hastaların mideleri küçültülebilir. Bunun yanı sıra obezite cerrahisine ait bipartisyon obezite ameliyatları, tüp mide, gastrik bypass gibi cerrahi girişimler de robotik cerrahi yöntemiyle uygulanabilir.

Kalp ve Damar Cerrahisinde Robotik Cerrahi

Diğer tedavi yöntemlerine istenen yanıtın alınamadığı vakalarda robotik cerrahi kullanılarak hastanın iyileşmesi sağlanabilir. Özellikle kardiyovasküler cerrahi alanında yaygın olarak kullanılan robotik cerrahi sayesinde koroner by-pass ameliyatları başarıyla yapılabilir. Ritim bozuklukları, kalp kapak hastalıkları gibi hastalıkların cerrahi tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Kulak Burun Boğazda Robotik Cerrahi

Gırtlak, yutak, bademcik, dil ve ağız bölgesinde yer alan tümör ve kistlerin cerrahi operasyonlarında sıklıkla kullanılan robotik cerrahi işleminde kişinin cildi üzerinde kesi yapılmaz. Dolayısıyla bu operasyonlar transoral robotik cerrahi olarak tanımlanır. Pek çok sinir ve damarın bulunduğu bu bölgede yapılan hassas operasyonlar, diğer cerrahi branşlarda olduğu gibi 4 kollu robotlarla değil 2 kollu robotlarla yapılır.

Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahide kullanılan robot, hasta konsolunun yanında yer alır ve 7 kademeli serbest hareket özelliğine sahip 4 ayrı kolu bulunur. Son derece dar alanlarda çalışma olanağı sağlayan bu kolların uçları, endowrist adlı 720 derece dönebilen sisteme sahiptir. Da Vinci Robotik Cerrahi sisteminde kullanılan optik görüntüleme sistemi, hekimin her iki gözüne ayrı görüntüler aktararak, gerçek derinlik algısının oluşmasını sağlar. Hekimin çıplak gözle göremeyeceği bölgeleri 10 kata kadar net bir şekilde büyüterek hekime detaylı bir görüş sağlar. Böylece dar anatomik yapılara kolayca müdahale edilebilir ve operasyon sırasında istenmeyen zedelenmeler en aza indirilir. Sistemin kontrol edildiği cerrahi konsol ise, hekimin oturarak çalışabilmesine olanak tanır. Cerrah, tüm robotik sistemi el ve ayaklarıyla kullanır. İnsan elinin istemsiz titremesine bağlı olarak oluşabilen hatalar, robotik cerrahi ile uygulanan ameliyatlarda sıfıra yakındır. Dolayısıyla robotik cerrahi, hem hastaya hem de hekime konforlu bir operasyon sunar. Da Vinci Robotik Cerrahi sisteminin getirdiği avantajların bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:
•    Açık ameliyatlarda olduğu gibi büyük kesiler gerektirmez. Kesi boyutları son derece küçüktür. Bu da hastanın iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.
•    Kesi bölgesinin küçük olması nedeniyle enfeksiyon riski düşüktür.
•    Cerrahın görüşü son derece nettir ve elde edilen görüntüyü bozulma olmaksızın 10 kata kadar büyütebilir.
•    Görüntü 3 boyutlu olduğu için derinlik algısı bulunur. Böylece hassasiyet gereken operasyonlar rahatlıkla gerçekleştirilebilir.
•    Robotik kollar, 720 derece açıyla dönebilir ve titreme yapmaz. Dolayısıyla cerrah rahatlıkla çalışabilir.
•    Damar ve sinirler ayrıntılı olarak görüntülendiğinden bu yapıların zarar görme riski azalır.
•    Operasyonun ardından bağırsak faaliyetleri çok daha hızlı şekilde normale döner.
•    Operasyondan sonra hastanın beslenmesi daha hızlı şekilde eski hâline kavuşur.
•    Hastanın günlük yaşamına dönmesi, açık cerrahiye kıyasla çok daha hızlıdır.
•    Hekim oturarak çalıştığı için daha az yorulur. Böylece uzun süren operasyonlarda hekimin stres düzeyi azalırken konsantrasyon seviyesi artar.

Robotik Cerrahi ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Robotik Cerrahi Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz