Regl Nedir?

Regl ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla âdet kanaması, ortalama her 28 günde bir yaşanan, vajinal kanama döngüsü olarak tanımlanabilir. Kadın üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalıştığının göstergesi olarak kabul edilebilen regl, hormonal salınımlara bağlı olarak gerçekleşen fizyolojik bir durumdur. 

Regl (Menstrüasyon)

Regl ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla âdet kanaması, ortalama her 28 günde bir yaşanan, vajinal kanama döngüsü olarak tanımlanabilir. Kadın üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalıştığının göstergesi olarak kabul edilebilen regl, hormonal salınımlara bağlı olarak gerçekleşen fizyolojik bir durumdur. 

Vajinal kanamaya yol açan bu durumda rahmin iç yüzeyindeki kalınlaşan doku, vücuttan atılır. Üreme dönemi olarak kabul edilen, ergenlik ve menopoz dönemleri arasında gerçekleşen bu durum, tıp dilinde menstrüasyon olarak da tanımlanır. 

Regl Nedir? 

Regl, fizyolojik bir süreçtir ve kişinin vücudunun olası gebelik için kendini hazırlaması olarak da tanımlanabilir. Sağlıklı her kadın, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar düzenli olarak âdet kanaması yaşar. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kadınların yaklaşık olarak %75'inde ise âdet kanaması öncesinde regl sancısı görülür.

Regl olmak için vücutta yer alan dört sistemin sağlıklı, düzenli ve birbiriyle uyum içinde çalışması gerekir. Hipotalamus, hipofiz bezi, yumurtalıklar, rahim ve vajinadan oluşan bu sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması, üreme için gereklidir. Regl süreci, ergenliğin ilk dönemlerinde düzenli olmasa da zamanla düzene girer. 

Farklı bir deyişle menarşın (ilk regl kanaması) ardından âdet döngüsünün düzene girmesi, 2 yıl kadar sürebilir. Menopoz dönemine yaklaşıldığında da âdet döneminde farklılaşma yaşanabilir. 8 ila 15 yaşları arasında başlayan menstrüasyon döngüsü, 45 ila 55 yaşları arasında tamamen sona erer. Regl döneminde vajinal yoldan atılan kanın miktarı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Genel olarak günlük 3 ila 5 ped değiştirilmesi, kanamanın miktarının normal olduğunun göstergesi olarak kabul edilir.

Regl Nasıl Oluşur?

Menstrüasyon döngüsü, beyinde yer alan hipofiz bezinin uyarılması sonucunda LH (Luteinleştirici hormon, luteinizan hormon) ve FSH (Folikül stimülan hormon, folikül uyarıcı hormon) olarak adlandırılan hormonlarını salgılamasıyla başlar. 
Kan dolaşımına karışan FSH yumurtalıklara ulaşır ve yumurta foliküllerini uyarır. Böylece yumurtalık rezervinde bulunan yumurtaların bir kısmı olgunlaşma sürecine girer. Olgunlaşan yumurtalar LH hormonu sayesinde çatlar. 

En sağlıklı olan yumurta, içinde bulunduğu kesecik olarak da tanımlanabilen folikülden çıkar ve yumurtalıklar ile rahim arasında bir kanal görevi gören fallop tüplerine atılır. Bu süreç sırasında yumurtanın içinden çıktığı folikül, östrojen salınımını üstlenir. 
Rahim duvarının uyarılmasına neden olan östrojen sayesinde endometrium ya da halk arasında bilinen adıyla rahim duvarı kalınlaşır. Kadın vücudunda 4-5 gün kadar canlı kalabilen sperm hücrelerinin aksine kadın yumurtasının ömrü daha kısadır. 

Fallop tüplerinde yaklaşık 24 saat canlı kalabilen kadın yumurtasının bu bölgede erkek üreme hücresi olan sperm ile döllenmesi durumunda gebelik gerçekleşir. Gebelik gerçekleşmezse östrojen salımı azalır ve kan düzeyindeki progesteron düzeyi artar. Böylece olası gebelik için kalınlaşan rahim içi duvarı, pul pul dökülerek incelmeye başlar. 

Rahim içi dokunun bir miktar kanla birlikte vücut dışına atılmasıyla regl ya da diğer bir deyişle âdet kanaması gerçekleşir. Yaklaşık 3 ila 7 gün boyunca devam eden kanamanın ardından menstrüasyon döngüsü başa döner ve süreç tekrar başlar. 
Yumurtanın döllenmesi durumunda gebelik oluşur. Kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşan embriyo, fallop tüplerinden ilerleyerek rahime ulaşır. Kalınlaşan rahim duvarına yerleşen embriyo, gelişimini burada devam ettirir.  

Regl Belirtileri Nelerdir?

Sık sorulan sorulardan biri de "Âdet belirtileri nedir?" şeklindedir. Regl öncesi belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak sık görülen belirtiler:
- memelerde şişkinlik ve hassasiyet, 
- kilo artışı, 
- ruh hâlinde değişim, 
- sivilcelenme, 
- bacaklarda kramp, 
- karın ağrısı, 
- âdet öncesi gerginlik sendromudur (PMS, premenstrüel sendrom)’dur. Adet öncesi gerginlik sendromu ile ilgili detaylı bilgiye <PMS / Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nedir?> adresinde ulaşabilirsiniz.

Regl Kaç Gün Sürer?

Âdet kanamasının kaç günde bir gerçekleştiği ve ne kadar sürdüğü kişiden kişiye farklılık gösteren konulardan biridir. Her sağlıklı her kadının ortalama 28 günde bir regl olması beklenir. Ancak iki âdet dönemi arasının 21 günden az ve 35 günden fazla olması, pek çok farklı sağlık probleminin habercisi olarak değerlendirilir. 

Âdet kanamasının süresi ve miktarı da kişiden kişiye farklılık gösterir. Sağlıklı kişilerde âdet kanamasının 3 ila 7 gün kadar sürmesi ve bu dönem boyunca günde 3 ila 5 ped değiştirmesi normal kabul edilir. 

Ancak ergenlik dönemi ve menopoz dönemi başlangıcında bu durum farklılaşır. İlk reglin görüldüğü ergenlik döneminde kişinin her 28 günde bir âdet olması beklenmez. Âdetin düzensiz olması, kısa sürmesi, üreme sistemine ait bir problemin varlığını göstermez. Ergenlik döneminde kişinin vücudunun yeni hormonal düzene ayak uydurması 2 sene kadar sürebilir. Bu sürenin sonunda kişi, düzenli olarak yumurtlamaya ve âdet görmeye başlar. 

Aynı durum menopoz döneminin başlangıcında da görülebilir. Vajinal kanama miktarında azalma, âdet döngüsünün düzensizleşmesi, menopoz döneminde sık görülen belirtilerdendir. 

Aşırı miktarda kanama, ergenlik, erişkinlik ve menopoz dönemlerinde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yoğun kanamalar ve/veya kanama düzensizlikleri kadınlarda ek problemlere yol açabilir. 

Regl dönemindeki kanama miktarı ve iki dönem arasındaki süreye göre adet düzensizliği tanımı yapılır. Adet düzensizliği türleri ile ilgili detaylı bilgiye Adet Düzensizliği Nedir? adresinden ulaşabilirsiniz.

Regl ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Regl Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz