Premenstrüel Disforik Bozukluk (PDB)

Premenstrüel Disforik Bozukluk (PDB) doğurganlık çağındaki kadınların büyük bir kısmında adet kanaması yaklaşırken görülen, fiziksel yakınmalar kadar ruhsal belirtilerin de eşlik ettiği bir tablodur.

Premenstrüel Disforik Bozukluk (PDB) doğurganlık çağındaki kadınların büyük bir kısmında adet kanaması yaklaşırken görülen, fiziksel yakınmalar kadar ruhsal belirtilerin de eşlik ettiği bir tablodur.
Adet gören kadınların yaklaşık yarısında hafif şiddette PDB belirtileri görülür, ancak kişinin yaşam kalitesini bozacak düzeyde şikayetler kadınların yalnız %3-8’inde görülür.

Premenstürel disforik bozukluğun belirtileri

Belirtiler hemen her adet döngüsünde birbirine benzer seyreder: Sinirlilik, gerginlik, duygusal dalgalanmalar ve öfke sık bildirilen yakınmalardır. Ayrıca anksiyete (kaygı), huzursuzluk, keyifsizlik gibi belirtiler de görülebilir.
Duygusal belirtilerin yanı sıra göğüslerde hassasiyet, şişkinlik ve kilo artışı, yorgunluk, uyku düzensizliği, ağrı gibi fiziksel belirtiler de yaygındır.

Premenstürel disforik bozukluğun nedenleri

Adet döngüsü sırasında belirtilerin ortaya çıkıp kaybolmasından üreme hormonlarının seviyesindeki değişimlerin etkisi olduğu görüşü yaygındır.
Nitekim ovülasyonun (yumurtlama) olmadığı döngülerde ya da ovülasyonu baskılayan ilaç kullanımı sırasında bulgular kaybolmaktadır.
Üreme hormonlarının sinir ileti sistemleri üzerinde etki gösterdiğine vurgu yapan bilimsel çalışmalar da mevcuttur.

Premenstürel disforik bozukluğun tedavisi

Etkinliği tam olarak kanıtlanmamış olsa da PDB tedavisine yönelik ilk girişimler beslenmenin düzenlenmesi ve fiziksel aktivitenin arttırılması yönündedir. Şeker, kafein ve alkol tüketiminin sınırlandırılması ve her gün 30 dakika yürüyüş gibi düzenli egzersiz etkin olabilmektedir.
Şiddetli belirtileri olan hastalarda serotonin mekanizması üzerinden etki eden antidepresan ilaçlar özellikle davranışsal belirtilerin gerilemesinde etkilidir.
Hormonal tedaviler, diüretik ilaçlar, parlak ışık terapisi, kalsiyum ve vitamin B6 takviyesi de tedavide kullanılan diğer seçenekler arasında yer almaktadır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Premenstrüel Disforik Bozukluk (PDB) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz