Peeling

peeling

Peeling; kimyasal maddelerin deriye uygulanması ile derinin yüzeysel tabakalarının soyulması işlemine verilen isimdir.

Yüzeysel ve derin sivilcelerde, sivilce izlerinde, lekelerde, güneşe bağlı yaşlanma belirtilerinde, ince kırışıklıklarda, gözeneklerin giderilmesinde uygulanır. Olumlu sonuç için genellikle birden fazla uygulama gerekebilmektedir.

Alfa hidroksi asit, glikolik asit, laktik asit, bikarboksilik asit, malik asit, sitrik asit, betahidroksi asit (salisilik asit), triklorasetik asit, alfa keto asitler (pruvik asit), retinoik asit ve rezorsinol peeling işleminde kullanılabilir. Bunun dışında Jessner solüsyonu adı verilen salisilik asit, laktik asit, etanol ve resorsinolden oluşan karışımlar da kullanılabilmektedir. Fenol ise derin peeling amacıyla kullanılan bir maddedir.

Uygulama öncesinde yüz temizlenir. Peeling uygulanır ve belirli süre beklendikten sonra nörtalizan solüsyon ile silinir.

İşlem bitiminde soğuk kompresler, hafif nemlendiriciler ve güneş koruyucu uygulanır. Şiddetle kurulama ve sürtme hareketleri önerilmez. Peeling sonrasında çok hafif şişlik, kızarıklık ve pullanma olabilir, bu durum 1-3 gün sürebilir. Bu süre içinde güneşten korunma özellikle önem taşır.

İlgili Yazılar: