Morfin Pompası

Morfinin omuriliğe yakın bölgelere doğrudan verilmesi durumunda ağızdan verilmesi ya da kalçadan enjekte edilmesine oranla 10 hatta 100 kat daha fazla ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Morfinin omuriliğe yakın bölgelere doğrudan verilmesi durumunda ağızdan verilmesi ya da kalçadan enjekte edilmesine oranla 10 hatta 100 kat daha fazla ağrı kesici özelliğe sahiptir. Böylelikle özellikle kanserli hastalarda omurilik kanalına yerleştirilen morfin pompaları ile kanser ağrıları giderilmektedir.
Morfin pompası artık diğer ağrı kesicilere yanıt vermeyen kanser dışı ağrılarda da kullanılmaktadır.

Morfin pompası nasıl uygulanır?

Morfin pompası hastane koşullarında uygulanır.
Pompanın yerleştirilmesi öncesinde misina kalındığında bir kateter omurilik kanalına görüntüleme altında yerleştirilir. Böylelikle birkaç gün morfinin omurilik kanalında etkili olup olmayacağı gözlenir. Bu dönemde doz ayarlaması da yapılır. Etki görüldükten sonra hastaya uygun olan pompa tipi seçilerek cilt altına yerleştirilir. Morfin pompası uygulaması 30 - 45 dakika sürer ve ameliyathane koşullarında uygulanır.
Hasta ameliyat masasına yan yatar pozisyonda yerleştirilir ve damar yolu açılır.
Hastanın kalp, nabız, tansiyon ve solunum sayısı gözlenir.
Hastaya damardan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaç uygulanır.
Daha sonra uygulama bölgesi steril olarak temizlenir ve floroskopi adı verilen görüntüleme ile girişim bölgesi saptanarak cilt bölgesine 1 santimetrelik kesi yapılarak lokal anestezik uygulanır.
Bu kesiden misina kalınlığında çok ince bir kateter omurga kanalı içerisine yerleştirilir, boyalı madde verilerek kateterin yeri teyit edilir. Daha sonra karnın ön yüzünde pompanın yerleştirileceği 3 cm’lik kesi yapılır. Bu kesiye pompa sistemi yerleştirilir, kateterle bağlantısı sağlanır.
Cilt dikilerek kapatılır.
İşlemden sonra hasta 12 - 24 saatlik bir gözlem süresinden sonra taburcu edilir.

Morfin pompasının dezavantajları nelerdir?

Morfin pompası yerleştirilen hastalar hekim ve sağlık sistemine bağımlı kalırlar.
Pompanın ay bazında rutin olarak doldurulması gerekir.
Zaman zaman pompada tıkanıklıklar meydana gelebilir. Port adı verilen küçük pompalardan her gün enjeksiyon uygulaması gerekir.
En önemli yan etki infeksiyondur. İnfeksiyon gelişirse port veya pompanın çıkarılması gerekir.

Morfin pompası kimlerde uygulanmaz?

Morfin pompası, vücudunun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon varlığında, kumadin gibi kan sulandırıcı kullanan hastalarda, gebelerde uygulanmaz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Morfin Pompası biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz