Mesaneye Botoks Uygulamaları

Sık sık idrara çıkma, gece idrar yapma ihtiyacı, tuvalete yetişememe durumu ile hayat kalitesini olumsuz etkileyen aktif mesane hastalığı özellikle 30-60 yaşlar arasındaki her üç kadından birinde görülür.

Botoks bir çeşit zehirdir. Uygulandığı sinirin bağlı bulunduğu kas grubunda geçici felç yapar. Yaklaşık 7 çeşit (A,B,C,D,E,F ve G) botoks nörotoksini bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı A tipi Botoks’dur. Botoks mesane çıkışındaki sfinkter bozukluğu olanlarda, bölgeye enjeksiyon şeklinde uygulanır. Sistemik yan etkileri son derece düşüktür.

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Botoks uygulaması son derece basit bir işlem olup 5-7 gün içerisinde etki görülmeye başlar ve bahsedildiği gibi 9 aya kadar süren tedavi etkisi devam eder.

Uygulama yaklaşık 20-30 dakikalık bir süre içinde sistoskop adı verilen bir dürbünle gerçekleştirilir. Genel anestezi gerekmez. Hastaya damardan yapılan bir sakinleştirici sonrasında mesane içerisine sistoskop ile girilerek, botoks iğneleri ile mesanenin 15-30 ayrı noktasına enjeksiyon yapılır. İşlem sonrasında hasta hemen ayağa kalkar. Uygulama hastanede yatış gerektirmez. Uygulama sonrası bazı hastalar mesanelerinde doluluk hissi olduğunu bildirse de bu durum 1-2 saat içinde kaybolmaktadır.