Meme Küçültme Ameliyatı

Kadınlar meme küçültme ameliyatlarına sadece estetik görünüş amacıyla ihtiyaç duymazlar. Gereğinden büyük olan memeler kronik boyun ve sırt ağrılarına hatta kamburluğa neden olabilmektedir. Bazı kadınlarda sütyenin kol sinirlerine baskı yapması nedeniyle uyuşukluklar gözlenebilmektedir. Meme altında pişik ve yara oluşumu da ortaya çıkabilen sorunlar arasındadır.

Aşırı büyük memeye sahip kadınlar günlük fiziksel aktivitelerde zorlanabilir, kıyafet seçiminde sıkıntılar yaşayabilir.

Meme küçültme ameliyatı ile tüm bu sorunlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Genetik faktörler, bazı hastalıklar, hormonel düzensizlikler memelerin aşırı büyük olmasına neden olabilmektedir. Kilo alma, emzirme ve yerçekimi ise var olan bu sorunu daha da arttırabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatında meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve meme derisi çıkarılır. Meme başı yukarıya taşınır.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra iz kalması kaçınılmazdır. Bu izler; meme başının etrafında halka şeklinde ve meme başından aşağı doğru ters T şeklindedir. Son zamanlarda uygulanan cerrahi yöntemlerde memenin altında yatay olarak yapılan kesi olmamaktadır. Sadece meme başı çevresinde ve meme başından aşağı doğru dik inen kesi yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası bu izler zamanla daha az belirgin hale gelmektedir. Ameliyat izlerinin derecesi kişinin cilt yapısına, uygulanan ameliyat tekniğine göre farklılık gösterebilmektedir.

Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı yaklaşık 2,5-4 saat arasında sürebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası sizi neler bekler?

Meme küçültme ameliyatından sonra genellikle her iki memeye de dokular arasında biriken fazla sıvının vücuttan uzaklaştırılması için dren takılır. Drenler 1-2 gün sonra çıkarılmaktadır. Ameliyattan hemen sonra sütyene benzer sargılar kullanılır. Sargılar bir hafta sonra çıkarılmaktadır. Atılan dikişler ise yine bir hafta 10 gün içinde alınmaktadır.

Meme küçültme ameliyatından sonra şişkinlik, morarma, meme başında hissizlik kaybı gözlenebilir. Bu sorunlar bir hafta içinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Ameliyat sonrasında hastalarımız genellikle bir hafta içinde işlerine geri dönebilmektedir. Ancak hastalarımıza yaklaşık 3 ay boyunca ağır egzersizlerden, zorlayıcı hareketlerden uzak durmalarını önermekteyiz.

İlgili Yazılar: