Keratokonus (Kornea dikleşmesi) Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Keratokonus veya konik kornea, iltihap  olmaksızın korneanın simetrik olmayan ilerleyici olarak incelmesi, dikleşmesi ve öne doğru çıkıntı yapmasıdır.

Keratokonus veya konik kornea, iltihap  olmaksızın korneanın simetrik olmayan ilerleyici olarak incelmesi, dikleşmesi ve öne doğru çıkıntı yapmasıdır. Bu  hastalıkta  yüksek düzensiz astigmat ve  miyop sonucu,  gözlükle  olan en iyi  görme derecesinde azalma meydana  gelir. Korneanın gerilebilme  ve elastisitesinde  bozulma vardır. İleri olgularda  korneada  skarlaşma (nedbe)  gelişebilir.
 

Keratokonus Kimlerde Görülür?


Genellikle ergenlik  döneminde  başlar.  Son araştırmalar istatistiksel bir fark olmamasına rağmen erkeklerde daha sık olduğunu bildirmektedir. Sıklıkla tek gözde başlar, birkaç yıl –yaklaşık 5 yıl sonra diğer gözde ortaya çıkar. Beş-yedi yıllık aktif başlangıçtan sonra uzun süre ilerlemeden kalabilir. 30’lu-40’lı  yaşlardan  sonra duraklar. Sıklığı yaklaşık     100 000’de 50 dir.
 

Keratokonusun Belirtileri Nelerdir?


Keratokonus belirtilerini hastalık evrelerine göre değerlendirmek mümkündür. 

Keratokonus hastalığının erken evresinde;

·    Görmede hafif bulanıklık,
·    Düz çizgilerin eğik veya dalgalı görülmesi gibi bozulmuş görme,
·    Işık ve parlamaya artmış duyarlılık,
·    Gözlerde kızarıklık veya şişme, görülür.

İleri (geç) evre hastalarda;

·    Görme de bozulma ve daha fazla bulanıklaşma,
·    Daha önce mevcut olan kırma kusurlarında ilerleme (göz yeterli derecede odaklanamayınca miyop, astigmat gözlük numaralarında hızlı artış ve sürekli gözlük reçetesi ihtiyacı doğar),
·     Daha önce kullandığı  yumuşak kontakt lensleri göze yerleştirmede zorluk, görülür.
 

Risk Faktörleri Nelerdir? 


Genetik geçiş belirgin değildir, fakat olguların %6-8’inde aile öyküsü vardır. Hastalığın klinik  belirtilerini göstermeyen  birinci derece akrabaların  kornea topografilerinde keratokonusla ilişkişi bazı anormallikler görülebilir.  Gözü kaşımak  ve  ovalamak, birçok doğumsal göz  anomalisi,  atopik hastalıklar-alerji, retinitis pigmentosa (gece körlüğü), bazı sistemik hastalıklar, refraktif LASIK cerrahisi sonrası, bazı hormonal etkiler, oksijeni  iyi geçirmeyen sert kontakt lens kullanımı ile keratokonusun görülme sıklığı artar.
 

Keratokonus Tanısı Nasıl Konur?


Hastanın şikayetleri ile ilgili  olarak sorgulanması  ve doktor muayenesi ile ilgili olan  bulguların saptanmasına  ek olarak görüntüleme  sistemleri (kornea topografisi) ile  korneanın  dikleşen, incelen alanları ve bazı parametreleri kapsamlı olarak   saptanır. Hastalık hafif, orta ve ciddi  olarak sınıflandırılabilir.
 

Keratokonus İlk Teşhis  Edildiğinde Hastaların Bilmesi Gerekenler


Görme kalitesi için kontakt lensler mutlaka gerekecektir. Keratokonusun sonucu  önceden bilinemez, ilerleme değişkendir. Hastalık körlüğe neden olmaz fakat hayat kalitesini etkileyebilir. Hastanın yıllık hatta  daha sık  6 ayda bir kontrolleri  yapılmalıdır.
 

Keratokonusun Tedavisi Nasıl Yapılır?


Erken olgularda gözlükle görme derecesi  düzeltilebilir. Gözlükle düzeltilemediği zaman kontakt lensler denenir. Kontakt lensler  hastalığın seyrini değiştirmez fakat  görme derecesini artırarak  hayat kalitesini  düzeltir. Başlangıç keratokonuslarda  torik yumuşak kontakt  lensler  denenebilir. 

Daha ileri durumlarda  kaliteli bir görüş için oksijen geçirgenliği yüksek sert  kontakt lensler  uygulanır. Şimdilerde yumuşak lensler ve sert+yumuşak kontakt lensleri  birlikte içeren melez (hibrid) keratokonus  lensleri de  vardır.

İleri  keratokonuslarda skleral  kontakt lensler oldukça başarılıdır. İlerleyen keratokonuslarda ilerlemeyi durdurmak için cerrahi girişimler yapılabilir. Keratokonus ameliyatları:

-    Çapraz bağlama (cross-linking): Bu cerrahi girişimde kolajen  çapraz bağlama ile kornea direnci arttırılarak kornea dikleşmesinin tedavisi amaçlanır. 

-    Korneal halka (ring) uygulaması: Bazı durumlarda kornea stroması içine halka yerleştirilebilir. 

-    Kornea nakli: Hasta kontakt lens takamıyorsa, görme kalitesi  kornea skarına bağlı olarak  azalmışsa, değişik şekillerdeki kornea nakil ameliyatları  yapılabilir. Nakil sonrası da kontakt lensler uygulanabilir.
 

Erken Teşhisin Önemi Nedir?


Gözünü ovalamaması  yönünden hasta  uyarılır. Aralıklı  kontrollerde  ilerleme  saptandığında ilerlemeyi durdurmak için kornea kollajen çapraz bağlama (crosslinking) işlemiyle kornea dokusu kuvvetlendirilir. Önceden kontakt lens kullanan hastanın, bu işlemden sonra da kontakt lens kullanması gerekecektir.
 

Keratokonusun Komplikasyonları Nelerdir?


Keratokonusta kornea delinmesi nadirdir.

Akut hidrops: Korneanın desme tabakasındaki çatlaklar  akut kornra ödemine yol açar. Görme aniden bozulur. Tıbbi tedavi uygulanır. İyileşme 6-10 hafta sürebilir. Yerinde skar (nedbe) dokusu kalabilir. Bazen bu skar dokusunun  korneayı düzleştirmesiyle ilgili olarak görme derecesi  daha iyi olabilir.  En az 3-4 ay sonra ödem kaybolduğunda cerrahi müdahale  yapılabilir.

Nebula: Korneada konusun tepesinde epitel altında  oluşan fibrotik skar dokusudur. Kontakt lens takılmasını zorlaştırır. Cerrahi olarak ya da lazer ile  bu skar dokusu kazınır. Düzleşen kornea ile  görme derecesi artabilir. Kornea epiteli iyileştikten sonra tekrar kontakt lens uygulanır.


Keratokonus ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Keratokonus (Kornea dikleşmesi) Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz