Horlama

Uyku sırasında gürültülü soluk alıp ve bunun sonucu duyulan sese horlama denir.

Uyku sırasında gürültülü soluk alıp ve bunun sonucu duyulan sese horlama denir.

Horlamanın Nedeni Nedir?

Horlama sadece burunda oluşan yapısal bir sorunun aksine üst solunum yolundaki yutak ve dil arkasındaki alanın daralması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.
Uykuda soluk alıp verme esnasında üst hava yollarının çevresindeki küçük dil, büyük dil kökü, gırtlak kıkırdakları ve yutağın içini döşeyen dokuların titreşimi sonucu meydana gelir. Hava yollarındaki mevcut darlık arttıkça horlamamanın şiddeti de artacaktır.
Oysa normal sağlıklı bireyde üst hava yolundan hava girip çıkarken bir sorun olmaz. Ancak üst hava yolunda bir daralma olursa ya da normal olmayan sarkık dokular varsa, (örneğin küçük dil) hava girip çıkarken buraları zorlar ve titreştirir. Böylece horlama meydana gelir.
 

Horlama Her Zaman Bir Hastalık Belirtisi Midir?

Horlama herkeste görülebilir. Özellikle yorgun günün gecesinde, alkol ve sigaranın fazla kullanıldığında gece uykuda üst hava yolunda daralma artacağından, sağlıklı insanda da horlama olabilir. Ancak bu olgularda horlama, haftada 1-2 günle kısıtlıdır.
Horlama, kişiyi ve yakınlarını rahatsız eden, haftanın yarısından fazlasında, gecenin önemli bir kısmında oluyor ise konunun uzmanı bir hekime başvurmakta ve detaylı inceleme yaptırmakta fayda vardır.
 

Horlamanın Yatış Şekli İle İlgisi Var Mıdır?

Sırt üstü uzanınca yer çekimi ve uykuda kaslarda ortaya çıkan gevşeme nedeni ile çene ve üst hava yolundaki yumuşak dokular geriye doğru gider. Bu da sırt üstü yatarken üst hava yolunda daralma ve horlama olasılığını artırır. Oysa yan yatarken hava yolunda daha az daralma ve horlama olasılığı vardır.

Neden erkekler daha çok horlar?

Kadınlarda ve erkeklerde yağlanma vücudun farklı bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Erkeklerde yağlanma daha çok boyun ve karın bölgesinde görülürken kadınlarda daha çok kalça kısmında görülür.
Yağ oranı fazla olan erkeklerde sırt üstü uyuma pozisyonunda karın bölgesindeki yağların diyafram üstündeki baskıyı artırması sonucu göğüs içi basınç artar. Durulan pozisyondan ötürü dilde arkaya kayar ve yutak çevresindeki alanı daraltır. Bu durum sonucunda da horlama meydana gelir.
Kadınlarda yaş ilerledikçe karın ve boyun bölgesinde görülen yağlanmanın artması ile erkekler ve kadınlar arasındaki horlama oranı dengelenir.

Ne Zaman Uyku Kliniğine Başvurmayı Düşünmelisiniz?

Horlama şikayeti olan bir kişinin Uyku Polikliniğine başvurması gerektiğini düşündürecek durumlar:

  • Yeterli uyku süresine rağmen sabahları yorgun uyanmak ve yeterli uyku alınmadığının hissedilmesi,
  • Gün içinde uykunun gelmesi,
  • Geceleri nefes alamama hissi ile uyanmak,
  • Birlikte yatılan kişinin gece horlamasından şikayetçi olması,
  • Kişiye yakınlarının düzensiz soluk alıp verdiğini belirtmesi,
  • Geceleri boyun ve ensede terleme ve çok sık uyanıp tuvalete gitme,
  • Uykuda konuşma, bağırma, kol ve / veya bacakları oynatma,
  • Çok fazla kabus görme,
  • Gece yeterli uyuyup sabah dinlenmiş uyanmaya rağmen gündüz engellenemez uyku ataklarının olması ve o sırada rüya görmek.


Horlama ve ilişkili durumlar ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Horlama biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz