Göğüs duvarı tümörleri

Göğüs duvarı kanserleri, göğüs kafesini oluşturan kaburgalar ve iman tahtası kemikleri, kıkırdaklar ve kas, bağ dokularından köken alan tümörleri ifade eder. Bunlar içinde kemik ve kıkırdaklarda oluşan tümörler sıklıkla görülürken, kaburgalar en sık tutulan yerdir.

Birincil göğüs duvarı tümörleri iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. İyi huylu tümörler yumuşak doku, kemik veya kıkırdaklardan kaynaklanabilir.

Malign (kötü huylu) tümörler hızlı büyür, ağrılı ve ele gelen şişlikler ile kendini gösterir. Kemik dokudan kaynaklananların çoğu kaburgalardan köken alır. Yumuşak doku sarkomlarında ise genellikle ağrı görülmez ve diğer kötü huylu tümörlere göre daha iyi bir süreç izlenir.

Göğüs duvarı tümörlerinde tedavi

Göğüs duvarı tümörlerinde yapılan göğüs tomografisi incelemesinde tümörün çapı, kemiklerde yarattığı invazyon, çevre yumuşak doku tutulumu gibi yayılım gösterme belirtilerine bakılır.

Göğüs duvarı tümörlerinin bazılarının tedavisi cerrahi dışıdır ve hastalara radyoterapi ve/veya kemoterapi uygulanır.

Tedavisi cerrahi olan bir göğüs duvarı tümörü varlığında ise amaç geniş sınırlarla tümörün çıkarılması ve göğüs duvarının gerekirse yapay platin ve yamalarla desteklenmesidir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart