Gebelikte Diyabet (Gestasyonel Diyabet) Nedir?

Bazı kişilerde gebelik öncesi yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri gebeliğin ilerlemesiyle yeterli insülin salgılayamaz, bu nedenle daha önce diyabet belirtisi olmadığı halde gebelik boyunca kan şekeri yükselebilir.

Gestasyonel diyabet olarak isimlendirilen bu tablo, genellikle gebelik bitiminde düzelebilmektedir.

Gebelikte diyabet (gestasyonel diyabet) tanısı nasıl konur?

Gebeliğin 24-28. haftasında yapılan; "Oral Glukoz Tolerans" (OGTT) denilen şeker yükleme testi ile tanı konabilir.

Bu teste gebelerin aç gelmesi önerilir. Açken kan alınır, alınan bu kanda "açlık kan şekeri" denilen ve kişinin açken kanında bulunan şeker miktarına bakılır.

Daha sonra 50 gram glukoz içeren su içilir ve 1 saat beklendikten sonra tekrar kan alınır.

Şeker yüklemesinden sonra 1. saatte kandaki şeker miktarı; 140 -180 mg/dl'nin arasında ise; 8-14 saatlik açlık sonrası tekrar 100 gr glukoz (şeker) yüklemesi yapılır ve tekrar sonuçlara bakılır.

Riskli gebelere ise ilk aşamada 75 gr glukoz (şeker) yüklemesi yapılır ve 3 saat beklenir. Aşağıdaki kriterlerden en az 2 kriterin olması ile tanı konulur:

Açlık kan şekeri 92 mg/dl'nin üzerinde olması

1.saatte 180 mg/dl'nin üzerinde olması
2.saat sonra 153 mg/dl'nin üzerinde olması
3.saat sonra 140 mg/dl'nin üzerinde olması

Gebelikte diyabet (gestasyonel diyabet) tanısı için yapılan şeker yükleme sakıncalı mıdır?

Gebelikte diyabet, teşhis edilmesi ve mutlaka doğru izlenmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde hem anne hem de bebek için ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tanı konulması ve tedavi edilmesi gerekir.

Gestasyonel diyabet tanısı alan gebelerin çoğunun tedavisi diyetle sağlanabilmektedir. Diyetle sonuç alınamayan gebelerin ise insülin kullanması gereklidir.

Gebelerde yapılan şeker yüklemesinde alınan şeker miktarı yaklaşık 2 dilim baklava ile eş değerdir. Gebelerin hemen hemen hepsi bu miktar kadar şekerden fazlasını günlük olarak tüketmektedir. Şeker yüklemesi sırasında bazen baş dönmesi ve fenalık hissi gözlenebilir ancak bu durum geçicidir.
Şu anda 50-100 gr glikozun anne ve bebeğe yaptığı olumsuz etki dünyanın hiçbir yayın organında ispatlanmamış ve iddia edilmemiştir. Ancak tedavi edilmeyen gestasyonel diyabetin hem anne hem de bebek üzerindeki ciddi etkilerinin olduğu su götürmez bir gerçektir.