Gebelik Haftası Hesaplama

Anne olmak isteyen her kadın için ilk andan itibaren heyecan veren konulardan biri gebelik haftası hesaplama işlemidir. Doğumun ne zaman gerçekleşeceği ve bebeğin anne karnındaki gelişimi çok merak edilir.

Anne olmak isteyen her kadın için ilk andan itibaren heyecan veren konulardan biri gebelik haftası hesaplama işlemidir. Doğumun ne zaman gerçekleşeceği ve bebeğin anne karnındaki gelişimi çok merak edilir. Hemen herkes ne zaman doğum yapacağını belirlemek ister. Hem doğum zamanı hem de doğum süreci için sürekli hesap yapmak anne adayları için vazgeçilmez bir süreçtir. Hamile kalmak isteyip de gebeliği heyecanla bekleyenler için de hamilelik zamanını hesaplama önemli bir prosedürdür. 


Ne Zaman Hamile Kalabilirim?


Her zaman kesin olmasa da işiniz ve hayatınızın gidişatına göre hamile kalacağınız zaman hakkında bir belirleme yapmak çok önemlidir. Bu konuda yapılan hatalardan en önemlisi hamilelik haftası hesaplama konusundadır. Son adet döngüsünün ilk gününden itibaren yapılan hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken adet gördüğünüz haftanın da hamileliğinizin ilk haftası olmasıdır. Yaklaşık 40 haftalık bir döngünün ilk haftası hamile kaldığınız ay içerisindeki son adet haftasıdır. Adet döngüsünün ilk gününden sonraki 11. ve 14. günler arası hamile kalmak için en uygun günlerdir. Hamilelik takibi sırasında ne zaman ilişkiye girdiğiniz ve yumurtanın ne zaman döllendiği önemli değildir, Ancak o ay içerisinde hamile kaldıysanız adet olduğunuz hafta hamileliğin ilk haftasıdır.


Hamilelik Takibi Heyecanlı Bir Süreçtir


İlk ayın sonunda eğer adet döngüsü gecikmişse hamilelik testi ya da hastanede kan testi yapılabilir. Eğer sonuç pozitifse oldukça heyecanlı bir süreç sizi beklemektedir. Günden güne içinizde büyümekte olan canlıyı takip etmek sizi farklı ve güzel bir ruh haline sokar. Özellikle ilk haftalar anne adayının kendisine çok dikkat etmesi ve yorulup ağır kaldırmaması gerekmektedir. Hamilelik sırasında sağlıklı beslenmeye dikkat edildiği kadar, kendinizi iyi hissetme konusunda da dikkat etmeniz gerekir. Spor ve yürüyüş yapmak hem fiziksel, hem de ruhen anneye iyi gelebilir. 


Bebeğin hafta hafta gelişimi konusunda doktor tarafından gözlem yapılır. Yapılması gereken testler zamanında yapılmalı ve bebeğin gelişimi dikkatli incelenmelidir. Hamilelik haftasının doğru hesaplaması bebeğin gelişiminin takibi için önemlidir. Bebekler genel olarak her hafta belli bir ölçüde gelişim gösterir, kilo alır ve bazı organları daha net ve tamamlanmış bir hale gelir. Hangi haftada ve ayda hangi organın gelişeceği konusunda da sıkı bir gözlem gereklidir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için hamilelik haftaları dikkatli bir şekilde incelenir. 


Eğer bebeğin gelişimi olması gerektiği gibiyse ve yapılan testlerde olumlu sonuçlanmışsa anne adayı rahat ve mutlu bir hamilelik dönemi geçirebilir. Anne adayının hamilelik süreci bebek doğduktan sonraki dönem için de belirleyicidir. Anne kendisini nasıl hissederse, bebek de benzer şekilde etkilenmektedir. Rahat ve keyifli geçen bir hamilelik süreci doğumdan sonra annenin daha çabuk iyileşmesine ve bebeğin daha sağlıklı gelişmesine katkıda bulunur.  Hamilelik haftalarının dikkatli bir şekilde takibi annenin kendisini gereksiz kaygılardan uzaklaştırmasını ve doğuma daha iyi hazırlanmasını sağlar.

Ve Mutlu Son: Doğum

Doğumun nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği anne adaylarını kaygılandıran bir diğer konudur. Doğum zamanını hesaplama hamilelik haftalarına ve bebeğin gelişiminin seyrine göre yapılır. Bazı bebekler 40 haftayı beklemez, bazıları ise 40 haftayı geçtikten sonraki hafta içerisinde doğar. Yaklaşık olarak belirlenen doğum zamanı 3 ya da 5 günlük veya bir haftalık bir yanlışlıkla birlikte belirlenebilir. Doğum için gerekli hazırlıkların tamamlanması için bu belirleme çok önemlidir. Belirleme düzgün bir şekilde yapıldığında hem anne kendisini tam olarak hazırlayabilir, hem de bebek doğduğunda yapılması gerekenler tamamlanmış olur. Her annenin sağlıklı ve bilinçli bir şekilde doğuma hazırlanması için hamilelik zamanının hesaplanması ve sıkı bir hamilelik takibi önemlidir.   
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Gebelik Haftası Hesaplama biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz