Gamma Knife

Gamma Knife, Radyasyon Onkolojisi Bölümü içinde hizmet veriyor.

Beyin tümörleri, beyin damarsal anomalileri ve hareket hastalıklarının tedavisinde, 1968 yılından bu yana Gamma Knife kullanılıyor. Dünya çapında 400’ün üzerinde merkezde kullanılan cihazlarla, milyonla ifade edilen rakamda hasta tedavi edildi.

Gamma Knife sayesinde; tedavi edilecek beyindeki dokuya, kafatasını açmadan, milimetre düzeyinde sapma olasılığıyla ulaşma olanağı bulunuyor. Geliştirilen radyasyon korumasıyla, tedavi edilen bölge dışındaki vücut bölümlerinin aldığı radyasyon miktarı, diğer radyoterapi cihazlarına göre 100 kat daha az oluyor. Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nde 2012 yılında kurulan Gamma Knife, Radyasyon Onkolojisi Bölümü içinde hizmet veriyor.

Gamma Knife radyocerrahisi; beyin tümörleri, beyin damar bozuklukları ve hareket hastalıkları için kafa tasını açmadan tedavi edebilen bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Gamma Knife ile;
 • Tedavi tek seferde yapılıyor ve hastalarımız aynı gün evlerine dönebiliyor.
 • Beynin hassas ve derin bölgelerindeki çok küçük hedefler bile büyük bir hassasiyetle tedavi edilebiliyor.
 • Gamma Knife’ta kullanılan radyoaktif ışınlar; sağlıklı dokuya zarar vermeden, çok yüksek bir hassasiyetle beyindeki hedefe odaklanabiliyor.
 • Gamma Knife Perfexion radyocerrahisinde, bir kobalt 60 kaynağından çıkan 192 adet yüksek enerjili ışın huzmesi, beyinde keskin sınırlarla işaretlenen alana yüksek bir hassasiyetle yönlendiriliyor.
 • Birbirinden farklı hareket eden sektörler ve farklı çaplarda kolimatörler ile milyonlarca değişik konfigürasyon sağlanabiliyor. Bu sayede ışınların şekli ve dozu optimize edilerek, etraftaki sağlam beyin dokusu korunarak planlanan hedefin etkilenmesi sağlanıyor.
 • Bu tedaviyle hedeflenen yapının DNA’ları ve damarlanması bozuluyor. Böylece hücre yapısı değişiyor, büyüme kontrol altına alınabiliyor ve zamanla küçülme ortaya çıkıyor. Arteriovenözmal formasyonlarda (atar damar-toplar damar anormallikleri), damar cidarı hasarlanarak zaman içinde kapanmasını sağlıyor. Fonksiyonel hastalıklarda ise hedeflenen beyin bölgesinde küçük ve sınırlı bir lezyon oluşturarak nöromodülasyon (sinir yolaklarının yeniden yapılanması) yapılması amaçlanıyor. Bunu sağlamak için hedefe daha yüksek dozda ışın gönderiliyor. Seçilen hedefte oluşan bu lezyon anormal iletimi bozuyor ve böylece hareket bozukluğu, ağrı ya da epilepsi gibi fonksiyonel hastalık ve bulguların tedavisi sağlanıyor.
 • Gamma Knife radyocerrahi tedavisinin tabiatı gereği klinik ve radyolojik sonuç bir süre alıyor. Örneğin; iyi huylu tümörler ve vasküler hastalıklarda genellikle 18 ay ile 2 yıl arasında, kötü huylu tümörlerde ve metastazlarda büyüme hızı fazla olduğu için birkaç ayda etki görülebiliyor.


Gamma Knife Radyocerrahi tedavi aşamaları neler?

Hasta seçimi ve işlem öncesi: Radyocerrahi tedavisi kararı, beyin cerrahisi liderliğinde ilgili bölümlerle konsültasyon ile alınıyor. Yapılacak olan tedavi aşamaları, beklentiler, olası komplikasyonlar ile diğer tedavi seçenekleri hasta ve hasta yakınlarına detaylı olarak açıklanıyor. Gamma Knife ile yapılacak bu işlemde herhangi bir kesi olmayacağından saç tıraşına veya genel anesteziye gerek duyulmuyor. İşlemin ardından takiplerde sorun yaşanmazsa hasta aynı gün taburcu ediliyor.

Çerçeve takılması: Gamma Knife radyocerahisinin en önemli özelliği, hedefin yüksek doğruluk oranıyla tedavi etmesini sağlayan rijit çerçeve sistemidir. Dört noktadan vidalar yardımıyla kafaya sabitlenen çerçeve, streotaktik tedavi olanağı sağlıyor. Çerçeve, hafif sedasyon altında ve sabitleme noktalarına lokal anestezi yapılarak takılıyor. Hastalar tarafından çok kolay tolere edilen bu işlemin tek dezavantajı; 8 yaşından küçük, kafatası kemiklerinin kalınlığı ve sertliği tam sağlanamamış çocuklardaki uygulanma sınırlaması oluyor.

Radyolojik görüntüleme: Çerçeve takılan hastalarımız, mevcut lezyon için uygun olan MR (manyetik rezonans), BT (bilgisayarlı tomografi) veya anjiyografi çekimine alınıyor. Tedavinin hemen öncesinde ve lezyonun son boyut, şekil ile yerini gösteren bir inceleme sonucu tedavi planlanması önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle metastazı (yayılımı) olan kanser hastalarında günler içinde gelişen yeni bir metastazın bu çekim sırasında yakalanıp tedavi edilmesi mümkün olabiliyor.

Hedef seçimi ve doz planlaması: Radyolojik çekim sonrası hasta, odasına alınıyor ve yaklaşık 1-2 saat süren doz planlaması boyunca dinlenme, yemek, içmek ve benzeri temel ihtiyaçlarını giderme olanağı buluyor. Radyolojik görüntüler, tedavi planlama programı içine alınıyor. Işınlanacak hedef ya da hedeflerin sınırları belirlenip, verilecek doza karar verilerek hedefte doz planlaması yapılıyor. Tüm bu aşamalar Gamma Knife ekibi tarafından ayrı ayrı kontrol ediliyor.

Radyocerrahi tedavi: Planlama tamamlanınca hastalarımız tedavi ünitesine alınıyor. Lezyon sayı ve boyutuna göre tedavi süresi değişiyor. Tedavi ünitesi, aydınlık ve geniş bir alan bulunuyor. Işınlama ünitesi de son derece geniş olduğundan, kapalı alan korkusu olan hastalarımız için bir sorun oluşturmuyor. Hastalarımızı bir monitör ile tedavi boyunca izleniyor, gerekli durumlarda sesli olarak iletişim kurulabiliyor.

Herhangi bir sorun ya da sıkıntı halinde tedaviye ara verip daha sonra kalınan yerden devam etme imkanı bulunuyor.

Tedavi sonrası: Tedavi bittiğinde çerçeve hastanın başından çıkarılıyor. Yapılan tedavinin ayrıntılarını içeren bir rapor ve planlama görüntüleri, hastalarımıza ya da yakınlarına veriliyor. Dinlenmek üzere birkaç saatliğine odasına alınan hastalarımız sonrasında evlerine gidebiliyor.

Takip: Hastalar, tedavi edilen lezyonun özelliğine göre belli aralıklarla kontrol ediliyor ve kontrol amaçlı görüntülemeler periyodik olarak çektiriliyor.

Gamma Knife ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir?

 • Hipofiz adenomları,
 • Meningiomlar,
 • Trigeminal nevralji,
 • Akustik schwannom’lar,
 • Arteriovenöz malformasyonların (damar yumakları, AVM) tedavisi olarak sıralanıyor.

Grup Florence Nightingale Hastanelerinde Gamma Knife ile tedavi edilebilen hastalıklar şöyle belirtiliyor:
 • Vasküler (damarsal) hastalıklar
 • AVM (Arteriovenoz malformasyon)
 • Kavernoz anjiyom
 • Diğer vasküler hastalıklar
 • İyi Huylu Tümörler (Vestibular schwannoma, Trigeminal schwannoma, Diğer schwannoma)
 • Meneningiomlar (Hipofiz adenom (Sekretuar), Hipofiz adenoma (Nonsekretuar), Pineal bölge tümörleri, Hemanjiyoblastom, Hemanjiyoperisitom, Kraniyofarinjiyom, Kordom, Glomus tümörler, Diğer iyi huylu tümörler)
 • Kötü huylu tümörler (Malignan glial tümörler (Grade III+IV), Metastatik tümörler, Kondrosarkom, NPH karsinoma, Diğer kötü huylu tümörler)
 • Fonksiyonel hastalıklar (Trigeminal nevralji, Parkinson hastalıkları, Epilepsi, Diğer fonksiyonel hastalıklar)
 • Oküler hastalıklar (Uveal melanom, Hemanjiyoblastom, Hemanjiyoperisitom, Diğer oküler hastalıklar)


Gamma Knife cerrahisinin üstünlükleri neler?

Gamma Knife cerrahisi; açık cerrahinin yerine geçmeyeceği gibi geçmesi de amaçlanmıyor. Bu iki yöntem birbirine rakip değil, birbirini tamamlayan cerrahi yöntemler olarak belirtiliyor. Bazı lezyonlar Gamma Knife cerrahisine, bazıları da açık cerrahiye daha uygun oluyor. Bazı durumlarda ise her ikisinin birlikte uygulanması gerekiyor. Örneğin, büyük tümörler için aşamalı olarak planlanmış bir tedavi uygulanabiliyor. Önce açık cerrahi ile lezyonun hacmi küçültülüyor ve yeri itibarıyla alınamayan ya da ulaşılamayan kalan tümör de Gamma Knife cerrahisiyle tedavi ediliyor.
Gamma Knife cerrahisinin uygulanabildiği durumlarda; sonuç, hastanın rahatlığı ve masraflar göze alındığında, Gamma Knife cerrahisi açık cerrahiye tercih ediliyor.

Gamma Knife cerrahisinin üstünlükleri ise şöyle belirtiliyor:
 • Tek seansta tedavi uygulanıyor.
 • Cerrahi şansı olmayan vakalarda büyük kısmında kullanılabiliyor.
 • Hedefi hassasiyetle tedavi etme şansı en yüksek yöntem oluyor.
 • Cerrahiye göre çok düşük riskler taşıyor.
 • Tedavi kolay ve ağrısız yapılıyor.
 • Hasta günlük yaşamına hemen dönebiliyor.
 • Gerekirse tekrarlanabiliyor.
Gamma knife tedavisi ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Doktorlarımız

Randevu Alın