Doppler Ultrasonografi

Bebeğin büyümesini ve hareketlerini, suyunun yeterli olup olmadığını, plasentanın görevini yeterince yapıp yapmadığını, bebeğin ve plasentanın kan akımlarının yeterli olup olmadığını gösterir.

Bebeğin büyümesini ve hareketlerini, suyunun yeterli olup olmadığını, plasentanın görevini yeterince yapıp yapmadığını, bebeğin ve plasentanın kan akımlarının yeterli olup olmadığını gösterir.

Ayrıca 3. trimesterde teşhis konulabilen bazı anormallikler bu ultrasonografi ile tanınabilir.

Özellikle daha önce gebeliğinde sorun yaşamış olan gebelerde; preeklampsi (gebelikte tansiyon yüksekliği ile giden, gebelik zehirlenmesi olarak bilinen hastalık), diyabet (şeker hastalığı), ölü doğum, fetal gelişme geriliği gibi bu haftada yapılan ultrasonografi önemlidir.

Aynı ultrason cihazı ile anneye ait rahim atardamarlarından geçen akımın rezistansı (direnci) ölçülerek (uterin arter Doppleri) o gebelikte geçirilebilecek preeklampsi, erken doğum, anne karnında gelişme gerilikli bebek riski, o gebeliğe ait komplikasyon riskinin artmış olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Bu işlem gebeliğin her döneminde de yapılabilmektedir. Elbette daha ilk aylarda, en kolay ve erken olarak da 11-14. gebelik haftası fetal tarama sırasında yapılması önemlidir. Bu Doppler ölçümlerinde rezistans artışı saptandığında daha yakın takip önerilmektedir. Ayrıca yine gebenin özelliklerine göre düşük doz aspirin, omega3 desteği önerilebilir.

Umbilikal arter Doppler ultrasonu en sık kullanılan doppler ölçümlerindendir. Bebeğin göbek kordonunda bulunan 2 atardamarın akımları ölçülür. Özellikle 3. trimesterde riskli gebelik izleminde, bebeğin iyilik halinin belirlenmesi için kullanılır. Umbilikal arter Dopplerininin normal olması bebeğe giden kan miktarının normal olması bebeğin kanındaki oksijenin de normal olması demektir.

Bazı özel durumlarda mesela bebeğin gelişme geriliği, kilo alamaması, kansızlığı gibi veya ikizden ikize transfüzyon (kan geçişi) durumlarında bebeğe ait başka damarlarındaki kan akımları da ölçülebilir. Kan akımının ölçüldüğü bu damarlar arasında; bebeğin beynindeki orta serebral arter (MCA), kalp karaciğer arasındaki duktus venozus, aorta (ana atardamar) sayılabilir.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Doppler Ultrasonografi biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz