Dolaşım Sistemi Hastalıkları

TUİK verilerine göre Türkiye'de hastalıklara bağlı yaşam kaybı sebeplerinin başında dolaşım sistemi hastalıkları geliyor.

TUİK verilerine göre Türkiye'de hastalıklara bağlı yaşam kaybı sebeplerinin başında dolaşım sistemi hastalıkları geliyor.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ünal, "İskemik kalp hastalığı kalbin atar damarlarının daralması ve tıkanması sonucunda oluşan hastalıktır" dedi.
Kalbin atar damarlarından birinin tıkanması halinde acil kalp krizi tablosunun ortaya çıkacağını anlatan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ünal "Şiddetli göğüs ağrısı, sırta, kola, çeneye vurabilir. Yürümekte zorlanır. Hareket etmemeye çalışır. Terleme ve ölüm korkusu içerisindedir. Bunun haricinde yavaş yavaş gelişen nefes darlığı, çabuk yorulma, hareket ederken zorlanma gibi kalp yetmezliği belirtisiyle seyreden kronik tabloda oluşabilir" dedi. Özellikle erkeklerde daha çok görülen bu hastalığın, yüksek tansiyon hastası, diyabet hastası ve sigara içen insanlarda daha fazla görüldüğüne dikkat çekti.


Sigara: Ölüm Makinası 


"Biraz hareket damar dolaşımını hızlandırıp, yeni damarların oluşumunu tetikleyip, kalp hastalığı riskini azaltıyor. Egzersiz ve spor, kan kolesterol seviyesini düşüren etken oluyor. Bu yaptıklarımızı sadece hastalıktan korunmak için değil, hasta olduğunuzda tedaviye uygun hasta olabilmek adına da yapmamız gerekiyor. Sigara içilmemeli. Kişinin ailesinde kronik kalp hastalığı varsa mutlaka çok yakından izlenmeli, altı ayda bir hekime gitmeli. Önemli olan günlük aldığınız kalori ile harcadığınız kalori arasındaki dengedir. Siz ne kadar kalori aldıysanız o kadarını yakmak durumundasınız. Harcayamadığınız kaloriyi almamalısınız."
Bir çeşit dolaşım sistemi hastalığı olan iskemiğe yakalanan 72 yaşındaki İdris Temiz, "Artık ciğerlerim hasta. Sigaradan dolayı KOAH hastalığına yakalandım. 50 sene sigara kullandım. Beni bu derde düşüren sigaradır. Bütün sigara içenlere söylüyorum. İçenlerin yanından bile geçmesinler'' diye konuştu.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Dolaşım Sistemi Hastalıkları biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz