Diş estetiği Neden Yapılır? Gülüş Tasarımı Hakkında

Gülümsemenizi düzeltmek için estetik diş çözümleri mi düşünüyorsunuz? Estetik diş hekimliğinin ne olduğuna ve nasıl yardımcı olabileceğine daha yakından bakalım.

Gülüş Tasarımı Hakkında

Sıcak bir gülümsemenin etkileşimde bulunduğunuz insanlar üzerinde olumlu etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Hem iş hayatınızda hem sosyal hayatınızda, bir gülümseme sizi sevimli ve arkadaş canlısı bir kişi olarak tasvir eder. 

Ancak ne yazık ki, yetişkinlerin büyük bir yüzdesi diş çürümesinden muzdariptir. Bu da kendinden emin gülümsemeyi zorlaştırır. Ancak kendinize uygun estetik diş bakımı gülümsemenizi düzeltmeye yardımcı olacak, daha emin ve gönlünüzce gülümseyebileceksiniz.

Gülümsemenizi düzeltmek için estetik diş çözümleri mi düşünüyorsunuz? Estetik diş hekimliğinin ne olduğuna ve nasıl yardımcı olabileceğine daha yakından bakalım.

Diş Estetiği Nedir?

Diş estetiği, diş etindeki çekilme ve asimetrik bozuklukları düzelterek, dişler ve diş etinin olması gerektiği standartlarda ulaşmasını sağlayan, yontulmuş, yıpranmış, renksiz, yanlış hizalanmış, kırılmış veya lekeli dişlerin düzenlenmesini sağlayarak size bir gülümseme makyajı sağlayan bir diş hekimliği uygulamasıdır. Prosedür sırasında, bir kozmetik diş hekimi en uygun tedavi planını bulmak için sizinle birlikte çalışır. 

Tedavi lokal anestezi altında ve genellikle lazer ile yapılır.

Dişlerin Hassaslaşmasının Nedenleri Nelerdir?

Birçok ağız sağlığı sorunu gibi, hassas dişlerin de birkaç nedeni olabilir, hatta birden fazla nedeni olabilir. Diş hassasiyeti birçok nedenden dolayı oluşabilir. Yaygın nedenler aşağıdakiler gibidir:

·    Diş minesinin sert diş fırçası kullanılması veya çok agresif fırçalanması nedeniyle aşınması
·    Yüksek asitli yiyecek ve içeceklerden dolayı diş erozyonu
·    Bulimia veya gastroözofageal reflü hastalığına (GERD) bağlı diş erozyonu

Bunların hepsi farklı şeylerden kaynaklandığı gibi, farklı tedavi biçimleri gerektirebilir. Sıcak veya soğuk içecekler tüketirken ya da dinlenirken bile diş hassasiyeti yaşıyorsanız, diş hekiminize başvurmanız gerekir ve bir sonraki adımda size diş hekiminiz yol gösterecektir.

Hassaslaşmış Dişlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı diş macunları remineralize olur, yani diş minesini geri kazanmaya ve ilk başta hassasiyete neden olan hasarı onarmaya yardımcı olurlar. Bu, yaşam tarzı ve ağız sağlığı rejimi değişiklikleriyle birlikte, yapılan hasarı iyileştirebilir ve dişinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir. 

Diğer hassas diş macunları, duyarlılığa neden olan hislerin dişteki sinirlere ulaşmasını ve ağrıyı tetiklemesini engelleyen potasyum nitrat adı verilen bir kimyasal maddeye dayanır. Bunlar eczanelerden satın alınabilir ve günlük ağız sağlığı bakım rutininizin bir parçası olarak diğer diş macunları gibi kullanılabilir.

Estetik Diş Hekimliği Türleri Nelerdir?


Diş implantları

Diş kaybının sadece takma dişler ve köprüler kullanılarak tedavi edilebildiği önceki günlerin aksine eksik dişlerin, diş implantları ile tedavi edildiği prosedürleri kapsar. Diş implantları nelerdir? Bunlar, kalıcı veya çıkarılabilir dişler için güçlü bir temel sağlayan diş köklerinin değiştirilmesidir.

Dental İmplant Sırasında Ne Beklenir?

Tıpkı diğer estetik diş prosedürlerinde olduğu gibi, diş implantları da bir tedavi planının oluşturulmasıyla başlar. Plan, diş hekimliği profesyonellerinden oluşan ekibin bir araya gelmesini ve ihtiyaçlarınıza uygun kişiselleştirilmiş bir plan hazırlamasını kapsamaktadır. Bir diş implantı yaptırmak için şunlar gerekir:

·    İmplantı desteklemek için sağlam bir çene kemiği
·    Sağlıklı diş etleri
·    Ağız hijyeni konusunda kararlı olmak
·    Düzenli kontoller yapmaya kararlı olmak
Uygun şekilde bakımı yapılırsa, diş implantları ömür boyu kullanılabilir.

Dental İmplantların Faydaları Nelerdir?


Dental implantlar size bir dizi fayda sağlar; 

·    Güzel bir görünüm,
·    Çiğnemenizi kolaylaştırır,
·    Konuşmanızı geliştirir,
·    Benlik saygınızı artırır,
·    İmplantlar kalıcıdır, bu nedenle size rahatlık sağlar,
·    Genel ağız sağlığınızı iyileştir.

Diş Kaplamaları

Dental porselen laminatlar olarak da bilinen bir takım estetik dental çözeltiler, yalnızca dişlerin ön yüzeyini kaplamak amacıyla tasarlanmıştır. Kaplamalar, aşağıdakiler dahil çeşitli diş problemlerini çözmek için kullanılır;

·    Dişlerde renk değişikliği
·    Aşınmış dişler
·    Düzensiz şekilli ve hizasız dişler
·    Kırık veya yontulmuş dişler
·    Boşluklu dişler

Diş kaplaması almaya karar verdiğinizde, önce diş hekiminize danışmanız gerekir. Dental kaplama, aşağıdaki işlemlerden geçmenizi gerektirir;

Konsültasyon ve Tedavi Planlaması Nasıl Yapılır?


İşlemden sonra ulaşmak istediğiniz hedefi ve operasyondan ne beklediğinizi diş hekiminize açıklamanız gerekir. Bu aşamada, diş hekimi kaplamaların probleminizin çözümü olduğunu belirlemek için dişlerinizi kapsamlı bir şekilde inceler. Doktorlar ayrıca prosedürün neleri içerdiğini ve bununla ilişkili olası riskleri de açıklar.

Prosedür için Hazırlık 


Diş hekimi, diş minenizin yaklaşık ½ mm'sini çıkararak dişlerinizi hazırlar. Bu kalınlık, diş yüzeyinize ekleyeceği kaplamanın kalınlığı ile aynıdır.

Diş hekimi, kaplamanızı yapmak için kullanılacak bir laboratuvara gönderdiği dişiniz hakkında bir plan sunar. Laboratuvarın kaplamaları diş hekimlerine geri göndermesi yaklaşık 2-4 hafta sürer.

Kaplama Yapıştırma


Diş hekimi kaplamayı kalıcı olarak dişinize sağlamlaştırmadan önce, diş hekimi dişlerinizi geçici olarak yerleştirip gerektiğinde düzelterek dişinize uyup uymadığını inceler. Kaplamanın dişinize uyduğundan emin olduktan sonra, diş hekimi dişi temizleyerek, parlatarak ve dağlayarak hazırlar.

Kaplamayı dişinize yapıştırmak için özel çimento uygulanması gerekir. Çimento kimyasalları, kaplamaya yönelik özel bir ışık demeti kullanılarak aktive edilir. Diş hekimi takip ve kontrol için birkaç hafta sonra ziyaret etmenizi isteyebilir.

Dental Kaplamaların Faydaları

·    Leke tutmazlar
·    Dişlerinize doğal bir görünüm verirler
·    Dişlerinize daha beyaz bir görünüm verirler
·    Dişinizin rengini değiştirmenin en iyi konservatif yoludur.

Diş Beyazlatma


Diş beyazlatma, dişlerinizin daha beyaz ve parlak görünmesini sağlayan ürünleri kullanan yaygın bir estetik prosedürdür. Bir diş beyazlatma uygulaması gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, evde beyazlatma ürünlerini kullanmayı ya da bu uygulamanın profesyonel bir diş hekimi tarafından yapılmasını tercih edebilirsiniz.

Bu prosedürü uygulayan birçok insan bunu sadece kozmetik amaçlı yapar. Ayrıca daha beyaz dişlere sahip olunca diş estetiği yaptıranların kendilerine güvenleri artar. Bununla birlikte, prosedür, diş eti tahrişi ve diş hassasiyeti gibi riskler ve yan etkiler barındırabilir.

Diş Minesi Şekillendirme ve Konturlama

Diş minesi şekillendirme, dilinizi tahriş eden pürüzlü bir yeriniz varsa dişlerinizde hızlı ayarlamalar yapmayı içerir. Bu estetik diş bakımı prosedürü, temizlik sırasında diş parlatmada kullanılan araçların aynısını kullanır.
Uygulama, daha pürüzsüz bir his vermek için dişinizin küçük bir yüzeyini çıkarır ve ağzınızı uyuşturmadan yapılır. Bu estetik diş prosedürünün en büyük yararı gülüşünüzü güzelleştirmektir.

Diş teli

Diş telleri çarpık dişleri, kalabalık dişleri veya yanlış hizalanmış bir dişleri düzeltmek için kullanılan estetik diş cihazlarıdır. Dişlerinize tutturulmuş teller, metal veya yapıştırma malzemesinden yapılmıştır. Bu cihazların kurulumu ve dişlerin hizalanması konusunda uzmanlaşmış doktorlar ortodontistler olarak bilinir.
Ergenler başta olmak üzere günümüzde yetişkinler bile artık diş telleri kullanıyorlar. Bu estetik dental çözümlerin başarı oranı, tedavi hedefinize ve tedaviye başladığınız yaşa bağlıdır.
Uygulamanın istenen sonuçları vermesini istiyorsanız, diş telleri içinde sıkışabilecek belirli yiyecekleri yemekten kaçınmanız gerekir, bu yiyeceklerin başında aşağıdakiler gelmektedir;

·    Sakız
·    Patlamış mısır
·    Sert şeker

Diş telleri çürüme riski taşıdığından, diş teli takarken şekerli gıda tüketimine de dikkat etmelisiniz. Bir kontrol için ortodontistinize her 8 ila 10 haftada bir kontrole gitmeniz önem arz etmektedir.

Ön Diş Estetiği Nedir?

Ön dişlerde görülen yapısal bozuklukların (dişlerin aralıklı olması, eğri veya eksik olması), ön dişlerde lekelenme, kırık ve çürük olması gibi sorunların düzeltildiği tedavi yöntemidir. Özellikle gülüş estetiğinin iyileştirilmesine yardımcıdır.

Doğru Estetik Diş Uygulamalarıyla Gülüşünüzü Tasarlayın


Bu yazımızda, estetik diş hekimliğinin ne olduğuyla ilgili bilgilere ve mevcut farklı estetik diş çözümlerinin ayrıntılı bir açıklamasına yer verdik. Gülümsemenizi geliştirmeye yardımcı olacak en iyi çözümü seçmek artık size kalmış.

Diş estetiği ve gülüş tasarımı ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Diş estetiği Neden Yapılır? Gülüş Tasarımı Hakkında biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz