De Quervain Tendiniti Nedir?

Birinci dorsal kompartman tendiniti olarak bilinen bu hastalık, başparmağa ait el bileği tendonlarının (kirişlerin) zorlanması ve inflamasyonu nedeniyle gelişen bir durumdur. Bu hastalık İsviçre’li cerrah Fritz De Quervain’ dan sonra daha yaygın olarak “de quervain tendiniti” olarak bilinmektedir.

Birinci dorsal kompartman tendiniti olarak bilinen bu hastalık, başparmağa ait el bileği tendonlarının (kirişlerin) zorlanması ve inflamasyonu nedeniyle gelişen bir durumdur. Bu hastalık İsviçre’li cerrah Fritz De Quervain’ dan sonra daha yaygın olarak “de quervain tendiniti” olarak bilinmektedir. İnflamasyon tendon çevresinde şişmeye, genişlemeye ve aşparmak hareketlerinde ağrıya neden olabilir. Yumruk yapmak, objeleri kavramak, tutmak (sıklıkla başlangıçta) ve sıradan hareketler sırasında ağrı oluşabilir.

De Quervain tendiniti sorununun sebebi nedir?

De Quervain tendinitinin nedeni 1. parmağa yapışan tendonların zorlanmasıdır ve genellikle yeni başlanmış olan tekrarlayıcı bir aktivite nedeniyle görülür. Yeni anne olmuş bayanlar özellikle tendinitin bu tipine yatkındırlar. Bebeği tutarken oluşan ters el pozisyonu, gebelik ile ilişkili hormonal değişiklikler ve ilaveten emzirme de bu hastalığın meydana gelmesine katkı sağlar. Geçirilmiş olan el bileği kırığı da tendona karşı artan stres nedeniyle De Quervain tendinitine neden olabilir.

De Quervain tendiniti belirtileri nelerdir?

El bileği başparmak tarafında ağrı ana semptomdur ve önkola yayılabilir. Ağrı aniden veya kademeli olarak görülebilir. Zorlu kavrama ve döndürme hareketleri olmak üzere el bileği ve başparmak hareketleri ağrıya neden olabilir. 1. parmak tabanında sıvı dolu kist meydana gelebilir. Hareketler sırasında ağrı ve şişlikten dolayı sıkışma hissi olabilir. Tendon kılıfı üzerindeki sinirin irritasyonu ise 1. ve 2. parmak tabanında uyuşukluğa sebep olabilir.

De Quervain tendinitide tanı nasıl koyulur?

Başparmağın el bileği ile birleşme bölgesi üzerinde hassasiyet en yaygın bulgudur. Test etmek amacıyla; diğer parmaklar 1. parmak üzerine örtülerek yumruk pozisyonuna getirilir ve el bileği küçük parmak tarafına bükülür. Bu manevra De Quervain tendiniti olan hastalarda oldukça ağrılıdır.​

De Quervain tendiniti tedavi yöntemleri nelerdir?

Amaç rahatsızlık yaratan ağrı ve şişliği azaltmaktır. Zorlayıcı hareketlerin engellenmesi semptomların geçmesini sağlayabilir. Doktorunuz başparmağınız ve el bileğinizin splint-ateller ile istirahatını önerebilir. Bunun yanı sıra ağızdan alınan anti-enflamatuar ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Diğer bir tedavi seçeneği olarak tendonun bulunduğu kompartmana steroid-kortizon enjeksiyonu uygulanabilir. Bu cerrahi dışı tedavi seçeneklerinin tamamı şişliğin ve aynı zamanda ağrının azalmasına yardım eder.

Eğer semptomların süresi uzamış şikayeler de artış söz konusu ise cerrahi tedavi önerilebilir. Dar alanı genişletmek ve tendonları rahatlatmak için tendonların içinde bulunduğu bölge cerrahi olarak açılabilir. Bu tedaviler sonucunda elinizin normal kullanımı eskisi gibi rahat olabilir ancak zorlamayla şikayetleriniz tekrar başlayabilir. El cerrahınız sizin için en iyi tedaviyi önerecektir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
De Quervain Tendiniti Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz