Burun Estetiği Ameliyatı

Burun yapısındaki memnuniyetsizliklerin cerrahi ile giderildiği ameliyatlara rinoplasti adı verilir. Rinoplasti, en sık uygulanan kozmetik cerrahiler arasında sayılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatları ile; burun büyültme ya da küçültme, burun ucunun şeklinin değiştirilip yüksekliğinin ayarlanması, burun ve üst dudak arasındaki açının değiştirilmesi gibi işlemlerin yanı sıra, doğumsal bozukluk, travmalar ve solunum problemlerinin de üstesinden gelinebilmektedir.

Kimler burun estetiği (rinoplasti) için uygun aday olabilir?

Rinoplasti; görünüşünüzü iyi yönde etkileyip kendinize güveninizi artırabilir, yine de rinoplasti sonrasında elde edilen görünüm her zaman idealinizdeki gibi olmayabilmektedir.

Yeni bir görünümüne kavuşmanız, insanların size öncekinden daha farklı davranmasını sağlamayacaktır. Ameliyat kararını başkası istediği için değil, sadece kendiniz istediğiniz vermelisiniz ve rinoplastiden önce beklentileriniz hakkında sağlıklı düşünmeli ve doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşmalısınız.

Mükemmelliği değil, görünümünde iyileştirme yapmayı isteyen, sağlıklı, gerçekçi ve mantıklı kişiler rinoplasti için en uygun adaylardır. Kadınlarda 16, erkeklerde 17 yaş önerilen minimum yaş sınırıdır.

Burun estetiği (rinoplasti) öncesi

Doktorunuza kendinizi isteklerinizi iyi anlatmanız, doktorunuzun ameliyat sonrası sizi neler beklediğini detaylı olarak anlatması en önemli noktalardan biridir.

Doktorunuzla sağladığınız iyi iletişim ve güven sayesinde ameliyat öncesi endişelerinizin üstesinden gelebilirsiniz.

İlk muayenenizde, doktorunuz nasıl bir burun görünümüne sahip olmayı arzu ettiğinizi soracak, burun ve yüz anatominizi inceleyecek ve olasılıkları sizinle tartışacaktır. Burun kemik ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin yapısı, yaşınız ve beklentileriniz rinoplastinin sonuçlarına doğrudan etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Alerjileriniz ya da solunum güçlüğünüz var ise, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, sigara içiyorsanız ameliyat öncesi bunları doktorunuza söylemelisiniz.

Doktorunuz tarafından size beslenme, sigara kullanımı, vitamin ve diğer ilaçların alınması ya da alınmaması, yüzünüzü nasıl yıkamanız gerektiği, gözlük takıp takamayacağınız ya da ameliyat sonrası özel bir diyet gerekip gerekmeyeceği konularında ayrıntılı bilgiler verilecektir.

Hazırlıklarınızı yaparken hastane çıkışında sizi evinize götürecek bir arkadaşınızın olması size fayda sağlayacaktır.

Burun estetiği (rinoplasti) riskleri var mıdır?

Rinoplasti; tecrübeli uzman cerrahlar tarafından yapıldığında genellikle riskin düşük olduğu ameliyatlardandır. Bununla beraber; enfeksiyon, burun kanaması ya da verilen anesteziye karşı reaksiyon oluşması oluşabilecek riskler arasındadır.

Ameliyat sonrasında cilt yüzeyinde küçük çaplı kırmızı noktalar gözlenebilir, bunlar damarsal yapılardır, genellikle bir süre sonunda ortadan kaybolurlar. Rinoplasti burun içersinden yapıldığında, görülür iz bırakmaz, açık teknikte ise çoğunlukla yara izi belirgin olmaz.

Yaklaşık olarak her on ameliyattan bir tanesinde birinci ameliyattan sonra ikinci bir düzeltme gerekli olmaktadır. Böylesi durumlar genellikle ilk cerrahi öncesinde tahmin edilemezler. Genellikle ikinci ameliyat birincisine kıyasla daha kısa ve daha az kapsamlıdır.

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) nasıl gerçekleştirilir?

Rinoplasti genellikle 2-4 saat arasında süren bir cerrahidir. Bazı durumlarda bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

İşlem sırasında burnunuzun kapatan burun derisi, burun alt yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaklardan ayrılır. İşlem, kıkırdak ve kemikler üzerinde biçimlendirme ve arzu edilen görünüme ulaşılıncaya kadar yeni bir burnun oluşturması şeklinde devam eder. Son olarak burun deriniz tekrar eski şekline getirilir.

Rinoplasti tekniği esas olarak iki tiptir; kesinin burun içinden yapıldığı “kapalı teknik” ve kesinin burun altından yapıldığı “açık teknik”. Açık teknikle buruna cerrahın hakimiyeti daha fazladır ve burnun yapısı daha iyi ortaya konmaktadır, ancak yine de doktorunuz sizin için en uygun yöntemi size anlatacak ve bu konuda ayrıntılı olarak bilgilendirecektir.

Ana hatlarıyla ameliyatınızda doktorunuz burnunuzun kemik ve kıkırdaklarında kimi zaman bir heykel tıraş gibi, yer yer incecik dikişlerle bir terzi gibi çalışarak burna istenen şekli vermeye çalışır. Bu aşamada hekimin amacı burna yeni şeklini verirken ana iskeleti korumak ve hatta sağlamlaştırmak olacaktır. Bu nedenle belli yapıların korunmasına özen göstereceği gibi, belli yerlere kemik ya da kıkırdak destekler de koyacaktır.

Ameliyat bitiminde ise 7-10 gün süreyle burnunuzun son şeklini vermek üzere bir atel yerleştirilmektedir.

Burun estetiği (rinoplasti) sonrası

Ameliyattan sonraki ilk 24 saat burnunuzu şiş ve ağrılı hissetmeniz doğaldır. Bu şikayetlerin giderilmesi için size ilaç verilecektir.

İlk günlerde gözünüzün etrafındaki morluk ve şişlik artacak, 2 ve 3. günlerde ise en üst seviyeye ulaşacaktır. Soğuk uygulama şişlik be morluğun giderilmesinde yarar sağlayabilmektedir. Genelde 2 hafta içinde ise bu şikayetlerin çoğu ortadan kalkmaktadır. (Bazen çok belirgin olmayan şişlikler birkaç ay sürebilir, ancak bunu sadece doktorunuz fark edebilir)

Ameliyattan sonraki ilk 1-2 gün burundan kanlı sızıntı olması doğaldır. Birkaç hafta süreyle burun tıkanıklığı devam edebilir. Doku iyileşmesini bozmamak adına bu süre boyunca burnunuzu kuvvetlice temizlemekten, sümkürmekten kaçınmanız gerekir. Bu dönemde sigara, alkol ya da ağır aktivite kesinlikle yasaktır. Banyo ise ılık suyla olması şartıyla serbesttir.

7 - 10 gün arasında burnunuzu destekleyen tüm dikişler ve burnunuzu destekleyen atel alınacaktır. Bu günden sonra işinize ya da okulunuza dönebilirsiniz. Yine de tam performansınızı gösterebilmeniz için birkaç hafta geçmesi gerekebilir.

Ağır ve yorucu bedensel faaliyetlerden 2-3 hafta süreyle kaçınmalısınız. Burnunuza gelebilecek her türlü darbeden uzak durmalısınız. Yüzünüzü yıkarken, saçınızı tararken ve makyaj yaparken dikkatli olmalısınız.

Eğer lens kullanıyorsanız, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz ancak gözlük kullanmaya yaklaşık 2 ay sonra başlayabilirsiniz.

Yeni görünümünüz

Rinoplastiyi takip eden ilk günlerde yüzünüz şiş ve ödemli olacaktır; sakın umutsuzluğa kapılmayın, bu durum hızla düzelecektir. Ameliyattan sonra hastaların üzgün ve sıkıntılı hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur ve doğaldır. Günden güne burnunuz şekillenmeye ve daha iyi görünmeye başladıkça moraliniz düzelecektir.

İlgili Yazılar: