Anal Fissür Nedir?

Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür; uzun süreli kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkların varlığında fazla ıkınmaya bağlı olarak gelişir.

Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür; uzun süreli kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkların varlığında fazla ıkınmaya bağlı olarak gelişir. Rektumun kısmındaki cilt yüzeyinde oluşan bu çatlak ya da yırtıklar; bölgede hassasiyet, yanma ve kanamaya neden olur. Dışkılama sırasında cam batmasına benzer bir hisse yol açan rahatsızlık zaman zaman kişinin makatı yırtılıyormuş gibi hissetmesine neden olacak kadar şiddetli olabilir. Kişinin dışkılamaktan kaçınmasına yol açan bu durum, Crohn ya da ülseratif kolit gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür oluşumdan önce kişide sıklıkla kabızlık ya da ishal gibi rahatsızlıklar bulunur. Dışkılama güçlüğü ve aşırı ıkınmaya bağlı olarak gelişen anal fissür, yetersiz sıvı tüketimi ya da lifli gıdalardan fakir beslenmeye bağlı olarak da görülebilir. Cam parçası çıkarma hissi ile karakterize olan anal fissür, makatta hafif şiddette kanamaya yol açabilir. Bazı durumlarda kişi tuvalet kağıdında ya da çamaşırında pembe renkte kan görebilir. Yırtılan bölgede tahriş, kaşıntı, şişlik ve ağrı olabilir.

Anal Fissür Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anal fissür tanısı fizik muayene ile koyulabilir. Hekim gerekli gördüğünde endoskopik inceleme yapılmasını isteyebilir. Zaman zaman hemoroid hastalığında oluşan memeye benzer doku parçası da görülebildiğinden sıklıkla basur ile karıştırılan anal fissür tedavisinde ilk aşama, kabızlığın giderilmesine yöneliktir. Lif bakımından zengin gıdalarla beslenilmesi ve bol sıvı tüketilmesi şikayetleri azaltır. Oturma banyosu yapılması, krem ve pomat kullanımı da önerilebilir. Şiddetli ağrı varlığında, ağrı kesici içerikli ilaçlar reçete edilebilir. Tedavi edilmeyen ve uzun süre ile devam eden fissür vakalarında ise tedavi için lateral internal sfinkterotomi yöntemiyle operasyon gerekebilir.
Anal fissür ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Anal Fissür Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz