Ameliyat Sonrası (Postop) Bakım ve Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Modern çağın getirmiş olduğu yaşam tarzından dolayı son yıllarda birçok hastalık türünün görülme sıklığında artış gözlenmiştir. Sanayileşme, betonlaşma ve doğadan giderek uzaklaşma bireyleri hastalıklara yatkın hale getiren nedenlerden yalnızca birkaçıdır. Tüketilen hazır gıdalar insan metabolizmasını olumsuz yönde etkilemekte ve hareketsiz yaşam tarzı bu etkiyi güçlendirmektedir. Buna bağlı olarak ilaçlar ve doğal yöntemlerle çözülemeyen sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu sorunların düzeltilebilmesi için cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ameliyat olarak da adlandırılan cerrahi operasyonlar insan bedeninin anestezik maddeler yardımıyla hissizleştirildiği, hassas ve çeşitli oranlarda risk barındırabilen tıbbi tedavi yöntemleridir. Ancak birçok hastalık türünde hastaların iyileşebilmesi için cerrahi yöntemlerin uygulanması gereklidir.

Ameliyat sırasında insanın hayatı hekimlere ve uzmanlara bağlıdır. Ancak ameliyat sonrasında en az hekimmler kadar hastaların da kendi sorumlulukları vardır. Ameliyat sonrası bakımların dikkatli ve özenli bir şekilde yapılarak hastaların bir an önce sağlığına kavuşması hedeflenir. Gerekli bakımların hassas bir şekilde yapılmaması halinde ameliyat sonrası dönemde enfeksiyon ve yaralanma gibi ciddi problemlerin görülme ihtimali vardır. Bu komplikasyonlar insan sağlığını tehlikeye sokabilecek nitelikte olabildiğinden ameliyat sonrası bakıma gereken özen gösterilmelidir.

Ameliyat Sonrası Bakım Planlanması Nasıl Yapılır?


Ameliyat sonrası bakım, cerrahi müdahalelerden sonra hastanın alması gereken bakım olarak tanımlanır. Ameliyat sonrası hastaya uygulanması gereken bakım işlemleri, hastanın geçirmiş olduğu ameliyatın türüne, ciddiyetine ve hastanın tıbbi geçmişine göre değişir. Ameliyat sonrası bakım genel olarak ağrı yönetimi, yara bakımı ağırlıklıdır ve ameliyatın hemen sonrasında başlar. Hastanın hastanede kaldığı süre boyunca ve taburcu edildikten sonra da süreç devam eder. Post-op bakımın bir parçası olarak, ameliyatı gerçekleştiren hekimlerbakımın nasıl devam etmesi gerektiği ve olası yan etkiler ile oluşabilecek komplikasyonlar hakkında hastaya bilgi verir.

Ameliyattan Önce Hekime Hangi Sorular Sorulmalıdır?

Ameliyattan önce hastanın ve yakınlarının mümkün olduğunda akıllarına takılan soruları sorması, bu konular hakkında gerekli bilgileri alması ve bu talimatlara uyması hastanın daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Birçok hastanenin ameliyat sonrası yazılı olarak talimat listesi verdiği de bilinmektedir. En çok sorulması gereken sorular:

Ameliyattan sonra ne kadar süre daha hastanede kalınması gerekir?
Taburcu olduktan sonra herhangi bir malzemeye veya ilaca ihtiyaç var mı?
Taburcu olduktan sonra bir bakıcı veya fizyoterapiste ihtiyaç var mı?
Ameliyatın olası yan etkileri nelerdir?
Ameliyatın ardından oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?
İyileşme süresinin hızlanması neler yapılmalıdır ve nelerden kaçınılmalıdır?
Normal aktivitelere ve yaşam rutinine ne zaman dönülebilir?

Bu soruların yanıtı hastanın ameliyat sonrasına ve ameliyat sürecine daha iyi hazırlanmasını sağlar. Ailesi ve yakınları olmayan hastalar bazı ağır ameliyattan sonra bakıma ihtiyaç duyar. Bu durumun ameliyat öncesinde bilinmesi gereklidir. Ayrıca olası komplikasyonların nasıl önlenebileceği veya ortaya çıkan komplikasyonların nasıl iyileştirilebileceği hakkında bilgi edinmek hastanın sağlığı için önemlidir. 

Hastanede Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olur?

Ameliyatın ardından hasta öncelikli olarak bir yoğun bakım birimine alınır. Anesteziden uyanmanın öncesinde hastanın durumu stabil olana kadar bu şekilde gözlem altında tutulur. Daha sonra hasta durumuna göre özel bir odaya alınır. Bu odalar tek kişilik olabileceği gibi birkaç kişi ile birlikte kalınan odalardan da olabilir. Hasta anesteziden uyanırken kendini tuhaf  hissedebilir ama bu durum normaldir. Hatta bazı hastalarda mide bulantısı da görülür. Ameliyat sonrasında hasta odasındayken ilgili sağlık personeli hastanın tansiyonunu, ateşini, nabzını ve nefes alış verişini kontrol eder. Akciğer fonksiyonlarının normal olup olmadığının öğrenilebilmesi için gerekli kontroller yapılır.

Cerrahi müdahalede bulunulan bölgede anormal bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Bunların yanında alerjik herhangi bir reaksiyon olup olmadığı da kontrol edilir. Bunun nedeni çoğu ameliyatın genel anestezi altında yapılmasıdır. Genel anestezi bazı hastalarda alerjik reaksiyonlara neden olur. Aynı gün taburcu olacak hastaların tüm kontrolleri hastaneden çıkana kadar izlenir. Eğer bir problem ile karşılaşılmamış ve hastanın durumu normal seyrinde ise hasta taburcu edilir. Anesteziden dolayı hastaların araç kullanmalarına izin verilmez. Hastanın yakınlarının taburcu işlemlerini yapması ve hastayı eve götürmesi daha sağlıklıdır.

Ağır ameliyat geçiren hastaların ise hastanede bir geceden fazla kalmaları gerekebilir. Bu hastaların durumunun yeniden tehlikeye girmemesi ev gözlem altında tutulabilmeleri için alınmış bir önlemdir. Hastanın genel sağlık durumu sürekli gözetim altında tutulur ve stabil hale geldiğinde taburcu işlemleri yapılır.

Evde Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Hasta taburcu olduktan sonra hekimin bütün talimatlarına uyması gerekir. İlaçların reçete edildiği şekilde kullanılması, olası komplikasyonlara dikkat edilmesi ve kontrol amaçlı muayenelere düzenli olarak gitmesi önemlidir. Eğer hastanın dinlenmesi gerekiyorsa, normal yaşama dönülürken dikkat edilmelidir. Bunun yanında ameliyat sonrası eğer bir takım hareket önerileri verilmişse buna kesinlikle uyulması gerekir. Böylece mümkün olan en kısa sürede normal aktivitelere dönülebilecektir. Çoğu ameliyattan sonra normal aktivitelere yavaş yavaş dönmek sağlık açısından gereklidir.

Ağır ameliyatlardan sonra hastanın kendine bakması zorlaşır. Cerrahi yaraların bakımının ve vücut temizliğinin yapılması gerekir. Böyle durumlarda aile bireylerinin yardımı oldukça önemlidir. Eğer hastaya bakacak bir aile ferdi yok ise bakıcı gerekebilir. Gerekli bakımlar için bir yardımcı olmaması halinde yara etrafında enfeksiyon oluşması ya da diğer komplikasyonların ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir. Bu da hastanın iyileşmesini geciktirecek hatta sağlığını tehlikeye atacaktır. Cerrahi müdahale yapılan yara etrafında kanama meydana gelmesi, vücuttaki ağrıların artması veya hastanın ateşinin artması acil müdahale gerektiren ve hasta yaşamını tehlikeye atan durumlar olduğu için hekime danışılması gerekir.

Ameliyat Sonrası Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Ameliyat sonrası bakımların hekimin talimatlarına uygun bir şekilde yapılmaması farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Hastanın geçirdiği ameliyatın türüne bağlı olarak ortaya çıkacak bir takım komplikasyonlar vardır. Birçok ameliyattan sonra enfeksiyon, cerrahi bölgede kanama ve hareketsizlik nedeniyle kan pıhtılaşması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Uzun süreli hareketsizlikten dolayı hasta kas gücünün bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Ayrıca bu kas gücü kayıplarının solunum komplikasyonlarına yol açtığı da görülen durumlardan biridir. Ameliyatı gerçekleştiren hekim hastaya ve yakınlarına tüm bu komplikasyonların oluşmaması açısından tüm talimatları verir.

Bu talimatlara uyulması halinde hastanın tıbbi geçmişine ve ameliyatın türüne göre belirli bir günde iyileşmesi beklenir. Ancak ameliyat sonrası bakımların talimatlara uygun şekilde gerçekleştirilmemesi, hastanın sağlığının daha kötüye gitmesine neden olur. Çoğu ameliyatın ardından yara bölgesinde enfeksiyon oluşmaması için bir takım antibiyotiklerin kullanılması gerekir. Bunun yanında hekim tarafından ek ilaçlar da verilebilir. Bu ilaçların düzenli bir şekilde alınması oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmesini sağlar. Ameliyat sonrası hekimin verdiği talimatlara uygun bakım, hastanın daha çabuk sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

Ameliyat olacaksanız ve ameliyat sonrası bakım ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 

İlgili Yazılar: