Alt karın bölgesi (pelvik) ağrıları

Alt karın bölgesi ağrıları başlıca kadınlarda rahim, yumurtalık, her iki cinsiyette bağırsak, mesane, idrar yolları kaynaklı ağrılardır. 

Endometriyozis rahim iç dokusunun anormal bir şekilde rahim dışındaki organ ve bölgelerde gelişmesidir. Her adet döneminde bu doku büyür veyerleştiği organlarda ağrı yapar. Bu ağrılardan biri de şiddetli karın ağrısıdır.

Bağırsak kanserlerinde akut olarak çok şiddetli ağrı gelişir. İleri dönemde ise nüksler veya metastazlar sonucu ağrı oluşur. 

Spastik kolit, karın ağrıları ve karın kramplarıyla seyreden bağırsak fonksiyon bozukluğudur. Karında şişme hissi, ishal, kabızlık, gaz ağrıya eşlik eder. Spastik kolit hastalığında bağırsaklarda iltihabi değişiklik ya da kansere dönüşüm olmaz. Spastik kolitin nedeni tam olarak bilinemediğinden tedavisi şikayetleri gidermeye yöneliktir. Hastaların pek çoğunda beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri ve stresten kaçınmayla hastalık kontrol altına alınabilir. Spastik kolona bağlı karın ağrılarının tedavisinde klasik ağrı kesici ilaçların yeri yoktur. Antidepresan ilaçlardan yararlanılabilir. 

Mesane kanseri gibi alt üreme organlarının kanserlerinde gittikçe artan şiddette karın ağrısı görülür. Aynı zamanda tedavi olarak uygulanan cerrahi girişimler, radyoterapi, kemoterapi de ağrıya yol açar. Ağrı tedavisi için ağızdan ağrı kesici ilaçlar verilir ve gerekirse sinir blokları, morfin pompaları uygulanır.

Kadınlarda üreme organlarında bakteri, virüs veya mantarlara bağlı enfeksiyon hastalıkları sık görülür. Enfeksiyonda oluşan yangı kronik ağrıya yol açar. Tedavide antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılır. Buna rağmen ağrı devam ederse sinir blokajı uygulanabilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz