Akut Hepatit

Akut hepatit gelişmiş ülkelerde her yıl 4000 kişiden birinde gözlenirken, gelişmekte olan ülkelerde akut hepatit görülme sıklığı 5 kat daha fazladır ve maalesef ülkemizde de sık gözlenen bir hastalıktır.

Akut hepatit, karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan karaciğer enflamasyonudur (iltihaplanması).

Akut hepatit gelişmiş ülkelerde her yıl 4000 kişiden birinde gözlenirken, gelişmekte olan ülkelerde akut hepatit görülme sıklığı 5 kat daha fazladır ve maalesef ülkemizde de sık gözlenen bir hastalıktır.

Akut hepatit nedenleri nelerdir?

Akut hepatitin yaygın nedenleri şunlardır:

Virüs enfeksiyonu (viral hepatit A, B, C, D veya E)
İlaç doz aşımı (asetaminofen, parasetamol gibi ilaçların)
Kimyasal maddelere maruz kalınması (kuru temizlik kimyasalları ve bazı yabani mantarlar)

Akut hepatit belirtileri nelerdir?

Akut hepatit genellikle grip benzeri semptomlarla başlayabilmektedir. Bununla birlikte en sık gözlenen belirtiler şöyle sıralanabilir:

Sarılık,
Bulantı,
Kusma,
İştah kaybı,
Ateş,
Sağ üst karın bölgesinde hassasiyet,
Kas ve eklem ağrısı,
Ciltte kaşıntılı kızarık döküntü,
Akut hepatit belirtileri diğer hastalıklara veya tıbbi sorunlara benzeyebilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi için hemen doktora başvurulması önemlidir.

Akut hepatit tanısı nasıl konur?

Akut hepatit tanısı, hastanın tıbbi geçmişi ve muayenesi ile birlikte; virüs saptamaya yönelik spesifik laboratuvar testleri ve karaciğer fonksiyonu testleri ile rahatlıkla konulabilir.

Akut hepatit tedavisi

Pek çok hastalıkta olduğu gibi akut hepatit tedavisinin belirlenmesinde faklı faktörler yer almaktadır. Hastalığın sebebi, şiddeti, hastanın genel durumu, önceden geçirilmiş karaciğer hastalığının varlığı gibi durumlar dikkate alınarak doktorunuz tarafından en uygun tedavi seçeneği size sunulur.

Çoğu akut hepatit vakasında birçok kişi tedavi olmadan iyileşebilmektedir. Şiddetli akut hepatit varlığında ise kişinin hastanede kalması gerekebilmektedir. Akut viral hepatit geçirmiş olan kişiler ise Hepatit B veya C enfeksiyonu durumunda hastalığın kronik taşıyıcıları haline gelebilmektedir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Akut Hepatit biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz