Yumurtalık (Over kanseri)

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık (Over kanseri)Yumurtalık kanseri diğer adıyla over kanseri teşhis edilmesi zor olan kadın hastalıklar arasında yer alır. Genel olarak hastalık ileri bir seviyedeyken teşhis edilir. Bu nedenle de yumurtalık kanseri tedavisi oldukça zordur. İlerlemeden teşhis edildiği durumlarda ise hastalar çok daha şanslıdır ve iyileşme oranı çok daha yüksektir. Ailesinde  yumurtalık ya da meme kanseri olan kadınlarda ve ailesel kalıtım söz konusu olabilir, yumurtlamayı artıran ilaçlar kullananlarda ve hiç gebe kalmamış kadınlarda over kanseri olma riski yüksektir. Daha çok menopoz sonrası dönemde ortaya çıkan yumurtalık kanserinde 65 yaş üstü bireyler, aşırı şişman (obezite hastaları) ve polikistik over sendromlu hastalar yüksek risk grubunda yer alırlar. 

Yumurtalık Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri, yumurtalığın yapısındaki ana hücreler olan epitelyum hücrelerinin ve embriyonik döneme ait diğer hücrelerin aşırı derecede bölünmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Eğer hastalık menopoz sonrasında meydana gelmişse bozulma ana hücrelerde olmuştur. Yirmi yaşın altında olmuşsa bozulma daha çok embriyonik hücrelerde meydana gelmiştir. Yumurtalık kanseri evreleri tespit edilirken hastalığın ne kadar ilerlediği ve diğer organlara sıçrayıp sıçramadığı belirlenir. Yumurtalık kanseri tanısının hangi evrede konulduğu çok önemlidir. Hastalığın ilerlemesi ya da iyileşmesi tamamen buna bağlıdır. 

Yumurtalık Kanseri Evreleri;

1.Evre: İlk evrede yumurtalık kanseri yumurtalıkların sadece birinde ya da her ikisinde görülebilir. Ancak henüz başka bir organa yayılmamıştır. İlk evre de kendi arasında üçe ayrılır. İlk evrenin başlangıcında yumurtalık kanseri sadece bir yumurtalık içerisindedir. İlk evrenin ikinci aşamasında, yumurtalık kanseri her iki yumurtalığa sıçramıştır, ancak başka bir yere yayılmamıştır. Daha sonraki aşamada ise kanser yumurtalık sınırını geçmiştir. Yumurtalık üstündeki bir kist patlamış olabilir ve yumurtalık dışındaki bir yerde de kanser hücresi tespit edilebilir. 

Yumurtalık (Over kanseri)2.Evre: Yumurtalık kanserinin ikinci evresinde kanser leğen kemiğimiz içerisindeki diğer organlara yayılmış olabilir. İkinci evrenin de üç aşaması vardır. Bu aşamaların ilkinde kanser rahme ve tüplere sıçramıştır. İkinci evrenin ikinci aşamasında ise mesane ya da kalın bağırsakta da kanser hücresi görülebilir. Bu evrenin son aşamasında artık kanser yumurtalık sınırını aşmış ilk iki aşamadan herhangi birisi gerçekleşmiştir. Ayrıca karın sıvısı içerisinde de kanser hücresi görülebilir. 

3.Evre: Üçüncü evrede kanser, karın içine yayılmış ve lenf bezlerini tutmuştur. Bu evrenin ilk aşamasında kanser hücreleri çok küçük oranda karın içinde gözlemlenebilir. İkinci aşamada biraz daha büyüyen kanser hücreleri, üçüncü aşamada iki santimi geçmiş olarak saptanır.

Yumurtalık kanserinin son aşaması olan dördüncü evresinde ise kanserli hücreler çok daha uzak organlara da sıçrar. Karaciğer ya da akciğerde de kanser hücresi görülebilir.    

Yumurtalık Kanseri Tedavisi 

Yumurtalık kanseri cerrahi olarak tedavi edilir. Karın içindeki dokulardan örnek alınarak kanserli bölgeler belirlenmeye çalışılır. Hastalığın tüm aşamalarında cerrahi müdahalede bulunulabilir. Cerrahi müdahale sonrası kemoterapi uygulanır. Eğer kanserli kitle büyümüşse kitlenin çıkarılması diğer organlarada zarar verebileceği için kanserli kitle hemen alınamaz. Ameliyat öncesinde kemoterapi ile kitle küçültülmeye çalışılır. Küçülmeden sonra kanserli kitle ve dokular cerrahi müdahaleyle alınır.

Yumurtalık kanseri ameliyatında kanserin yayıldığı bütün doku ve organların alınması hedeflenir. Ameliyat, genel olarak her iki yumurtalık, tüpler, rahim ve çevresindeki lenf düğümleri, omentum olarak bilinen karın yağ dokusu katmanı ve apandisitin de alınmasını içerecek şekilde kapsamlı olarak yapılır. Geride hiç kanserli doku bırakılmaması amaçlanır. Eğer tümör büyük oranda çıkarılırsa kemoterapi daha etkili olabilir. Böylelikle yumurtalık kanseri hastasının tedaviye yanıt verme olasılığı ve de hayatta kalma şansı artar. Ameliyatın yeterli ve uygun şartlarda yapılması ve uzmanlar tarafından yapılması çok önemlidir. Hastanın iyileşmesi ameliyatın ne denli başarılı geçtiğine bağlıdır.  

Ameliyat sonrası hastalığın vücutta başka bir organa sıçrayıp sıçramadığı kontrol edilir. Eğer kanserli hücreler yayılmamış durumdaysa yumurtalık kanseri ameliyatı sonrası kemoterapiye gerek kalmayabilir. Ama eğer bir yayılma belirtisi varsa, ameliyat sonrası kemoterapi ya da radyoterapi uygulanmalıdır. Kemoterapi yada radyoterapi hastalığın gelişmesine bağlı olarak 6 ya da 8 kür olarak uygulanır. Hastalığın tedavisinde yeni yöntemler de uygulanmaktadır. Hedefe yönelik ajanlar ile de uygulama yapılabilir. Kür olasılığı arttırılmaya çalışılır. Tedavi sırasında rahim korunmaya çalışılır. Hasta genç ise ve hastalığın gelişimi uygunsa sadece kanserli doku ve kanserli yumurtalık çıkartılır. Rahme ve karşı yumurtalığa hastalık sıçramadan hastalığın tedavi edilmesi amaçlanır. 

Yumurtalık Kanseri İyileşme Oranı

Yumurtalık kanseri olan bireyin iyileşme olasılığı ve hastanın tedaviye vereceği yanıt öncelikle kanserin hangi aşamada teşhis edildiğine bağlıdır. Çok erken fark edilmiş ve uygun tedaviler uygulanmış ise hastalık büyük oranda tedavi edilebilir. Daha ileriki evrelerde ise hastanın iyileşme oranı düşer. Kanser öncesi düzenli olarak doktora görünmek ve ameliyat sonrasında ise yayılma olasılığına karşı muayeneleri aksatmamak hastalıktan korunmak için şarttır. 

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaya açık ameliyat yapılmışsa, bir hafta içerisinde ağrılar azalır ve hasta günlük işlerini rahatça yapar. Kapalı yöntemle yapılan ameliyat sonrası ise iyileşme süreci iki günde gerçekleşir. Eğer çalışıyorsanız işinize dönmeniz 2-3 haftayı bulabilir; ameliyat sonrası kemoterapi, radyoterapi gibi ek tedaviler gerekirse süreç daha fazla uzayabilir. Yumurtalık kanseri hastalarının ameliyatları başarılı geçse dahi, ameliyattan sonraki 5 yıl içinde tekrar nüksedebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası üç dört ayda bir tetkik yapılması önerilir. Bu tetkikler en az beş yıl boyunca tekrarlanır. Hastalığın tekrarlaması durumunda ise yumurtalık kanseri yine ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi yöntemleriyle tedavi edilmeye çalışılır. Evrelere göre değişse de düzenli kontroller ve tedaviyle hastanın hayatta kalma şansı arttırılmaya çalışılır.  

Yumurtalık Kanseri Olanlar 

Yumurtalık kanseri olan bireyin hayatı tamamen değişeceği için hastalığı öğrendikten sonra yaşantısında yeni düzenlemeler yapmalıdır. Doktoruyla sağlıklı bir diyalog kurması, hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmesi ve bu konuda bilinçlenmesi kendisi için olumlu sonuçlar doğurur. Yumurtalık kanseri teşhisi konan birey, sık doktor kontrollerine kendini hazırlamalı. Planlı olmak, bir defter tutup, randevuları ve uygulanacak tedavileri düzenli bir şekilde kayda geçirmek, hastalığın seyrini takip etmesine yardımcı olacaktır. Hasta aklına takılan tüm soruları doktoruna sorabilmeli, tedavi için seçenekleri iyi anlamalı ve doktorun yönlendirmesiyle kendisine uygun olanların seçimine katılabilmelidir.  

Yumurtalık Kanseri Olanların Yorumları 

Yumurtalık kanseri olanlar genellikle sık idrara çıkma, gaz, bulantı, hazımsızlık ve akıntılardan şikayet eder. Yumurtalık kanseri olan hastaların birbiri ile iletişim halinde olması ve kendi hastalıklarının seyrini birbiriyle paylaşması rahatlama sağlayabilir. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak hastanın tedaviye hazır olması için yeterince bilgi alması da kendisi için iyi olacaktır. Eğer kabızlık, sık idrara çıkma, iştah kaybı, vajinal kanama, kilo kaybı karında şişlik, kasıkta ağrı, hazımsızlık, gaz ve bulantı gibi şikayetleriniz varsa ertelemeden doktora görünmeniz gereklidir. Çünkü tüm kanser tiplerin de olduğu gibi yumurtalık kanserinde de erken teşhis hayat kurtarır. Bu belirtilerin hiçbiri olmasa da rahim ağzından bir çubuk yardımıyla serviks salgısı ve hücre alınması işlemi olan smear testini yılda en az bir kez yaptırmalısınız. Bunun yanında düzenli olarak kan testi yaptırmanız da tehlikeyi erken teşhiste önem taşır. 

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart