Yağ emme (liposuction)

Başta yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik olmak üzere sağlıksız yaşam biçimleri sonucu yağ hücrelerinin hacmi genişler ve kilo artışı gözlenir.

Fazla kilolardan kurtulmak için mutlaka sağlıklı beslenme ve egzersiz gereklidir. Ancak sağlıklı yaşam tarzını benimseyen kişilerde bile, bir türlü gitmeyen inatçı yağ birikimleri söz konusu olabilir.

Özellikle vücudumuzun bazı bölgelerinde (karın, kaça, bel, üst bacaklar, diz gibi) bu inatçı yağ birikimlerini gözleriz.

Bu bölgelerdeki fazla yağlanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilebilmektedir.

Yağ emme (liposuction) nedir?

Liposuction; vücudun belirli bölgelerindeki yağ birikimlerinin, özel bir vakumla veya enjektörle alınarak vücuttan uzaklaştırılması ameliyatıdır.

Unutulmamalıdır ki; liposuction bir obezite ya da zayıflama ameliyatı değildir.

Liposuction ile sadece vücudun belirli bölgelerinde diyet ve egzersiz ile kaybolmayan dirençli yağ birikimlerinin alınması söz konusudur.

Yağ emme (liposuction) ameliyatı nasıl uygulanır?

Liposuction ameliyatında öncelikle; inatçı yağ dokusunun olduğu bölge/bölgeler sıvı enjekte edilerek şişirilir. Daha sonra bu alana birkaç mm uzunluğunda minik kesiler yapılır.

Bu kesilerden 2 - 6 mm çapındaki kanül adı verilen metal borular deri altı tabakası içine ilerletilir. Kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağı bulunmaktadır. Kanüllerin bağlı olduğu vakum cihazı çalıştırılır, bu sırada cerrahlar kanülleri yağ birikim bölgelerinde hareket ettirir. Bu sayede vücuttan inatçı yağların uzaklaştırılması sağlanmış olur.

Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi istenilen edilen vücut hatlarına ve düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder.

Ultrasonic liposuction (ultasonik liposakşın)

Liposuction ameliyatında yağların parçalamak için ultrason enerjisinden de yararlanılabilmektedir. Ultrasonic liposuction olarak adlandırılan bu yöntemde öncelikle fazla yağ dokuları ultrason dalgaları ile parçalanır, sonra vakum ile emilerek vücuttan uzaklaştırılır.

Yüzeyel liposuction/liposculpture (liposkalpşır)

Yüzeyen liposuction ya da liposculture adı verilen bu yöntemle vücut hatlarının (konturunün) düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Bu teknik ile aynı zamanda cilt sarkmalarının giderilmesi ve selülitlerin yok edilmesi mümkün olmaktadır.

Özellikle son 10 yılda liposuction uygulamalarında önemli gelişmeler sayesinde güvenle oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Ancak bu işlemin mutlaka bir hastanede ve işinde uzman cerrahlar tarafından yapılması gerektiği asla göz ardı edilmemelidir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz