Vajinada Kaşıntı

Vajinada kaşıntı oluşumun en önemli sebebi antibiyotik, doğum kontrol hapı kullanımı ve bağışıklık sistemini güçsüzleştiren durumların vajinada yararlı bakterileri öldürerek zararlı bakteriler ya da mantarlar için uygun ortam yaratmasıdır.

Kaşıntı genellikle mantar enfeksiyonu nedeniyle olur. Vajinal mantar hastalığı daha çok kadınları ilgilendiren bir hastalık olmasına rağmen, erkeklere de cinsel ilişki yoluyla bulaş olabilmektedir.

Vajinal kaşıntı oluşumunu hızlandıran nedenler nelerdir?

Naylon iç çamaşırları da vajinal bölgenin terlemesine ve bakteri, mantar üremesi için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Menopozda hormonal değişiklikler mantara davetiye çıkarır. Zayıflayan bağışıklık sistemi mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar. Aylık menstruasyon döngüsü sırasında vajinal kaşıntı görülebilir. Sık sık vajinal duş yapılması ile pH dengesinin bozulması mantar enfeksiyonuna ve vajinal kaşıntıya neden olur. Antibiyotik kullanımı ve doğum kontrol hapları kullanımı da vajinada kaşıntı oluşmasının nedenleri arasında yer alır.