Tiroid Hastalıklarında Nükleer Tanı

Tiroid hastalıklarında öncelikle fizik muayene yapılır. Tiroid hastalıkları ve kanseri tanısında en basit yöntem doktor muayenesidir.  Doktor hastanın şikayetlerini değerlendirir,  hastanın tiroid bölgesini, boynunu normal dışı büyüme, nodül ve büyümüş lenf bezlerinin varlığını araştırmak için muayene eder.

Tiroid hastalıklarında öncelikle fizik muayene yapılır. Tiroid hastalıkları ve kanseri tanısında en basit yöntem doktor muayenesidir.  Doktor hastanın şikayetlerini değerlendirir,  hastanın tiroid bölgesini, boynunu normal dışı büyüme, nodül ve büyümüş lenf bezlerinin varlığını araştırmak için muayene eder. Doktorun muayene bulguları ve hastanın şikayetleri doğrultusunda gerekli tetkikler planlanır. Bu tetkiklerin içinde kan testleri, tiroid ve boyun bölgesi ultrasonu, biyopsi ve nükleer tıp bölümünde yapılan sintigrafik görüntüleme yer alır. 

Nükleer tıp bölümünde yapılan  sintigrafik görüntülemede çeşitli radyoaktif ilaçlar kullanılır, bunlar damar veya ağız yoluyla hastaya verilirler. Gamma kamera cihazıyla bu ilaçların tiroid dokusunda tutulmalarının görüntüleri alınarak tiroid dokusunun bu maddeyi tutuş özellikleri, doku fonksiyonu saptanır. 

Ayrıca kullanılan radyo aktif ilaca uygun olarak Gamma kamera veya Uptake cihazıyla tiroidin verilen ilacın yüzde kaçını tuttuğuna bakılarak, tiroid bezinin fonksiyonu değerlendirilir.

Tiroid kanserlerinde ise radyoaktif iyot ile vücut tarama testi yapılmaktadır. Ancak bazı tümörler iyot tutmamaktadır. Bu durumda  PET-CT ve PET-MR ile vücut taramaları gerçekleştirilir. Bu şekilde tiroid kanserinin tiroid dışına yayılması varsa saptanır ve tedavi yayılmayı yani metastazı da hedefleyecek şekilde planlanır.

Nükleer tıp bölümünde tiroidin görüntülendiği cihazlar:

Gamma Kamera ile Teknesyum 99m veya İyot 131 kullanarak sintigrafik görüntüleme
Tiroidin radyoaktif iyot uptake sistemi
Radyoaktif iyot ile tüm vücut tarama
Gamma probe ile operasyon sırasında radyoaktif işaretli nodül ve lnf bezi saptama
PET/BT veya PET/MR ile 18FDG  kullanarak rayoaktif iyot tutmayan metastazların araştırılması
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Tiroid Hastalıklarında Nükleer Tanı biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz