Timpanoplasti (Kıulak Zarı Onarımı) Nedir?

Kulak; dış, iç ve orta kulak kısımlarından oluşur. Orta kulakta, kulak zarının arkasında bulunan ve işitmeyi sağlayan çekiç, örs ve üzengi adındaki yapıların bulunduğu hava dolu alan olan östaki borusu adı verilen kanal ile burnun arkasına ve boğaz yoluna açılır. Yutkunma ile beraber östaki borusundan orta kulağa hava girişi sağlanır. Bazı durumlarda hem yetişkinlerde hem de çocuklarda orta kulak iltihabı görülebilir. 

Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Orta kulak enfeksiyonu farklı nedenlerle oluşabilir. Bunlar;
- Östaki borusundan kaynaklı olabilir: Östaki borusu, orta kulakta hava basıncının düzenlenmesi, kulaktaki havanın yenilenmesi ve orta kulaktaki normal salgıların boşaltılmasına yardımcı olur. Orta kulak iltihabı diğer adıyla otitis media büyük oranda çocuklarda görülür. Orta kulak iltihabı yetişkinlerde az görülmesine rağmen daha ciddi sorunlara yol açabilir. Orta kulak iltihabının çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni, östaki borusunun şeklinden kaynaklanmaktadır. Östaki borusu çocuklarda daha kısa, daha yatay ve daha geniştir. Bu durum da içeride biriken sıvının dışarı çıkartılmasını zorlaştırarak tıkanma olasılığını artırır. 
- Geniz eti kaynaklı olabilir: Geniz eti ya da bilinen diğer adıyla adenoid, östaki kanalının açıklığına yakın bir bölgede bulunur. Yetişkinlere kıyasla çocuklarda daha büyük olan geniz etinin çeşitli sebeplere bağlı olarak şişmesi kulak enfeksiyonun riskini artırmaktadır. 
- Yaş: Orta kulak enfeksiyonu 1 ile 2 yaş arasında daha sık görülmektedir.
- Sigara dumanına maruziyet

Orta Kulak Enfeksiyonu Nasıl Gelişir?

Alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı veya solunum yolu enfeksiyonu sonucunda orta kulakta iltihap meydana gelebilir. Daha sonra bu enfeksiyon ile östaki borusunun etrafındaki kısımda şişlik oluşmasına neden olabilir. Bu durum bölgedeki sıvının orta kulaktan genize doğru boşalmasına engel olabilmektedir. Genize doğru boşalamayan sıvı kulak zarının arkasında toplanır ve bu sıvıda üreyen bakteri ve virüsler orta kulak enfeksiyonuna zemin hazırlayabilir.

Orta Kulak Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla çocuklarda görülen orta kulak iltihabı, yetişkinlerde görülen belirtilerden farklı olabilir. Mevsimsel olarak daha çok sonbahar ve kış aylarında görülür. Hastalık kendiliğinden iyileşebildiği gibi kötü bir seyir de takip edip, tedavi gerektirebilir.
Çocuklarda görülen orta kulak iltihabının en sık görülen belirtileri;
- Kulak ağrısı,
- Uyku problemi,
- Yüksek ateş,
- İştah kaybı,
- İşitme sorunları
- Kulaktaki akıntı,
- Kulak çevresinde ya da iç kısmındaki kaşıntı, tahriş.
Yetişkinlerde görülen orta kulak iltihabının en sık görülen belirtiler;
- Ateş,
- Kulak çınlaması,
- İşitme sorunları,
- Kulak akıntısı.

Orta Kulak Enfeksiyonlarında Tanı Nasıl Konulur?

Uzman hekim tarafından yapılan kulak burun boğaz muayenesinden sonra, gerekli hallerde ise işitme testi ile işitme kaybının olup olmadığı tespit edilir.

Orta Kulak Enfeksiyonlarında Tedavi Nasıl Yapılır?

Tedavide, hastalığın durumuna göre çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır. Antibiyotikler, ağrı kesiciler, dekonjestan ilaçlar uzman hekim tarafından reçete edilebilir. Bazı durumlarda ise cerrahi prosedür yapılır. İlaçla tedavide yanıt alınamayan enfeksiyonlarda kullanılması gerekebilir. Tedavi edilmeyen ya da ilerlemiş orta kulak iltihapları kulak zarında delik oluşumuna, başın diğer bölgelerinde enfeksiyon görülmesine, işitme bozukluğuna veya kalıcı işitme kaybına yol açabilir. Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları çocuk hastalarda işitme sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. İşitme sorunlarının ortaya çıkması ise küçük yaştaki çocuklarda konuşmayı geciktirebilir. Bunun sonunca ise, geç konuşan ve zor duyan çocuklarda öğrenme ve kavramada sorunlar yaşanabilir, davranış sorunları gözlenebilir.

Orta Kulak Enfeksiyonu Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

- Orta kulak enfeksiyonları çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra yaşanır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik önlemler almak orta kulak iltihabına yakalanmamak için önemli bir adımdır. 
- Sigara içilmemeli, sigara dumanının olduğu ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.
- Bebekler mümkün olduğu kadar anne sütü ile emzirilmelidir. Bağışıklığının artması kulak enfeksiyonlarına yakalanmasını azaltacaktır.
- Dış kulak temizliğine dikkat edilmeli ve kucağa su girmesinden mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. 

Orta kulak Zarındaki Enfeksiyonlarda Uygulanan Cerrahi İşlemler nelerdir?

Orta Kulak Tamiri (Timpanoplasti)
Orta kulak iltihabı, kulak zarında ve orta kulak kemikçiklerinde de hasar meydana getirebilir. Timpanoplasti, hem kulak zarının hem de bu kemikçik zincirinin tamir ve onarımının yapıldığı işlemin adıdır. Kulak zarında delik olan ve kronik yani devamlı orta kulak iltihabı bulunan hastalarda orta kulak ve orta kulaktaki kemiklerin içindeki iltihabın temizlenerek, kulak zarının kapatılması (yama) işlemi yapılır. Bu operasyon ile kulak zarının onarılması ve çoğu zaman da işitmenin de daha iyi olmasını sağlanmış olur.
Ameliyat, kulak kepçesi arkasından ya da dış kulak yolundan yapılır. Orta kulak kemikçik zincirinde bulunan yapılara yeniden şekil verilerek, diğer dokularla beraber onarılır.
Bazı kişilerde hem kemikçik zinciri hem de kulak zarını aynı anda tamir etmek mümkün olmaz. Böyle durumlarda önce kulak zarı onarılır, dört ay ya da daha uzun süre sonra da kemikçik tamiri yapılır. Bu prosedüre aşamalı operasyon denir. 

Kulak Zarı Tamiri (Timpanoplasti) Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Basit kulak zarı değişimi ameliyatlarının 12-14 yaşından sonra yapılması önerilmesine rağmen bazı durumlarda ilerlemiş iltihap oluşabilir. Bu nedenle daha erken yaşlarda da ameliyat söz konusu olabilir.

Kulak Zarı Tamiri (Timpanoplasti) Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Ameliyattan sonraki ilk aylarda gribal enfeksiyonlardan korunmak gerekir. Kulağa darbe almaktan kaçınılmalıdır. Kulağa su kaçmamasına özen göstermeli, basınç değişimlerine yol açabilecek hava yolu ulaşımından 5- 6 ay sakınılmalıdır. 

Kulak Zarı Ameliyatı (Miringoplasti) Nedir?

Çeşitli sebeplerle delinen kulak zarı genellikle kendini 6 hafta içinde onarabilir. Ancak bu sürede düzelmeyen, tedaviye cevap vermeyen kulak zarı miringoplasti adı verilen cerrahi işlemle onarılır. Diğer bir deyişle, iltihap olamayan durumlarda sadece kulak zarına işlem yapılıyorsa, bu işleme miringoplasti adı verilir. Ameliyatın yapılabilmesi için orta kulakta bulunan kemikçiklerin sağlam olması, kulakta iltihap bulunmaması ve hastanın 3 yaşından büyük olması gerekir. 

Kulak Zarı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Farklı teknikler uygulanabilir. Ameliyat kulak arkasından veya kulak içinden girilerek gerçekleştirilir. Fakat kulak içinden girilerek yapılabilmesi için kulak deliğinin yeterli büyüklükte olması ve kulak kanalının ise uygun genişlikte olması gerekir. 
Kulak zarına yapılan yamanın, kulak zarı ile kaynaşıp, bütünleşmesi yaklaşık olarak 2-3 hafta kadar sürer. Genellikle başarıyla sonuçlanan bir prosedürdür. Fakat delik kapanmazsa işlemin tekrarı gerekebilir. İşitmenin düzelmesi ise ortalama 3 ay kadar sürer. İşitme ile ilgili doğru yorum yapabilmek için en az 6 hafta kadar beklenilmelidir.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Ameliyatı takiben ilk hafta baş yukarıda kalacak şekilde yatılmalıdır. Öksürmekten ve ıkınmaktan kaçınılmalıdır. Lifli gıdalar ile beslenilmelidir. En az 1 ay boyunca ağır fiziksel sporlardan ve hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra en az 2 ay boyunca kulağa su kaçırılmamalıdır. 

Mastoidektomi Ameliyatı Nedir?

Kulağın arka kısmında yer alan bir kemik olan mastoidin iltihaplanması ile oluşan mastoidit, kulak enfeksiyonları içinde nadir görülen bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfeksiyon genellikle inatçı ve kronik orta kulak enfeksiyonu sonucunda oluşur. İlaçla tedavisi mümkün olmayan durumlarda cerrahi işlem yapılabilir. 
Ameliyat kulak kepçesinin hemen arkasından yapılır. Mastoid kemiği tamamen çıkarmak yada kulağı boşaltmak da birer seçenektir. Kulak boşaltma işlemi ile, kulak zarında küçük bir delik açılarak içerideki sıvının boşaltılması ve basıncın azalması sağlanır. Ameliyattan sonra birkaç gün hastanede yatış gerekebilir.

Kulak zarı amelitayları ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.