Sırt ağrısı

Sırt ağrısıSırt ağrısı çoğu zaman geçiştirilen ancak hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Duruş bozuklukları, omurga eğrilikleri (skolyoz, kifoz, lordoz), karın ve sırt kas güçsüzlüğü, bel, sırt fıtıkları ve kanal darlıkları, kemik erimesi gibi farklı ciddi hastalık ve rahatsızlıkların habercisi olabilir. 

O nedenle ciddiyetle neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Omurganın çeşitli noktalarına yayılan, kimi zaman sadece sırt bölgesinde görülen ve çoğu zaman kas ve iskelet sistemine ait sorunlarla ilişkili olan sırt ağrısı; bugün neredeyse her iki kişiden birinde görülür. Aşırı yorgunluk ve stres sırt ağrısının çok daha yoğun hissedilmesine neden olur. 

Sırt Ağrısı Nedenleri

 • Kronik stres
 • Ters hareket
 • Boyun omurgasının düzleşmesi
 • Sürekli klimalı ortamda çalışmak
 • Aşırı iş yükü ve yorgunluk
 • Ağır yük kaldırmak

Sırt ağrısı genellikle stres nedeniyle ortaya çıkar. Omurgadaki kasların gerilip, boyun omurgasının düzleşmesi sırt ağrısına yol açar. Ayrıca omuza doğru giden sinirlerin uç kısmı daralır ve sinirler üzerine bir baskı uygulanır. Bu baskı sırt kaslarının gerilmesine yol açar ve sırt ağrısı oluşur. Uzun süre gergin kalan kaslarda fibrozit yani bir çeşit topaklanma oluşur. Sürekli klima ile çalışma, aşırı derece yorgunluk ve ağır yük kaldırmak temel sırt ağrısı nedenleri arasındadır. Bu gibi durumlarda alacağınız bazı önlemler ve kendinize biraz daha dikkat etmeniz sırt ağrınızı kimi zaman ortadan kaldırabilir. Ancak bazen sırt ağrısının sebepleri farklı bir hastalığın belirtisi de olabilir. 

Sırt Ağrısı Neden Olur?

 • Bazen sadece masa başında çalışma sırt ağrısının nedeni olabilir. Özellikle günün büyük bir bölümünü masa başında, bilgisayar ekranı karşısında geçirenler sırt ağrısı problemine çok sık maruz kalır. Sırt kaslarına bir güç uygulandığında ağrının arttığı gözlemlenir. Bu ağrılar sürekli ya da şiddetliyse mutlaka uzmana başvurulmalıdır.
 • Akciğerlerinizle ilgili bir sorun ya da safra kesesi problemlerinde de sırt ağrısıyla karşılaşmanız mümkün. Bu hastalıklar sonucunda da sırtınız; omuz hizasından kuyruk sokumuna kadar ağrır. 
 • Sırt ağrısının bir diğer nedeni boyun fıtığı olabilir. Boyun ve sırt omurgalarında var olan kireçlenmeler sonucunda sırt ağrısı baş gösterebilir. 
 • Genellikle kadınlarda görülen fibromiyalji, bir çeşit yumuşak doku romatizmasıdır. En büyük belirtilerinden biri de sırt ağrısıdır. 
 • Skolyoz omurga eğriliği demektir, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda görülen bu rahatsızlığın en büyük belirtisi sırt ağrısıdır. İleride daha ciddi rahatsızlıklara yol açmaması için skolyoz erken teşhis edilmeli ve bir an önce tedavisine başlanmalıdır.
 • Kadınlarda en yaygın metabolik kemik hastalığı olan “osteoporoz” diğer adıyla kemik erimesinin ilk belirtilerinden biri de sırt ağrısıdır. Bu hastalıkta ağrılar çok şiddetli olabilir. Bu gibi rahatsızlıkların neden olduğu ağrılar uzun süre tedavi edilmezse kemik eğriliğine sebep olabilir ve kamburlaşma oluşabilir. Tedavi edilmez ise uzun vadede sırt ağrıları omurgaya ciddi zararlar verebilir. 
 • Omurganın öne doğru eğilmesi sonucunda ortaya çıkan (kamburluk) kifoz rahatsızlığının belirtisi sırt ağrısıdır. 
 • Öte yandan eğer sırt ağrınız artmış ve kürek kemiklerinde yoğun hissediliyorsa kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz. 
 • Romatizmal hastalıklar ve eklem şişmeleri de sırt ağrısına neden olur. 
 • Bel kemiği ve kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanması sonucu oluşan ankilozon spondilit bir sırt ağrısı nedenidir. Daha çok ergenlikte görülür. 
 • Sinir uçlarının iltihaplanması anlamına gelen zona da bir diğer sırt ağrısı sebebidir. 
 • Sırt ağrısının nedenleri arasındaki diğer hastalıklar: Omurilik iltihabı, lordoz, alkoptonüri, akut aksonal ve paroksismal noktürnal, hemoglobinüridir. Pek çok sebebi olan sırt ağrısı ihmal edilmemeli ve gecikmeden tam donanımlı bir hastanede nedeni araştırılmalıdır.  

Sırt Ağrısı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir? 


Sırt ağrısıSırt ağrısı tedavisi herkese göre değişir ve tedavinin belirlenebilmesi için; ağrının kaynağının belirlenmesi gerekir. Öncelikle şikayetler dinlenir, fiziki muayene gerçekleştirilir; BT, MR, EMG gibi çekimlerin ardından teşhis konulur. Eğer ağrı, kas ve omurgadan kaynaklı ise postürün düzeltilmesi ve günlük yaşam içerisindeki bazı düzeltmeler tedavi için önerilir. Ortopedik yastıklar gibi ergonomik düzenlemeler de sırt ağrısına iyi gelir. 
Öte yandan ağrı kesici, kas gevşetici ve lokal merhemler de sırt ağrısı için önerilebilir. Bu kremler ağrınızın şiddetine ve nasıl geliştiğine bağlı olarak uygulanır. Ancak bunlar fayda etmez, sırt ağrısı yoğunlaşır ve hayatınızı oldukça güç hale getirirse bazı fizik tedavi uygulamaları gerekebilir. 

Eğer yoğun stres altında yaşıyorsanız bu tedavilerin yanında stresin giderilmesine yönelik tatile çıkma ya da bazı hobileri geliştirme önerilebilir. Eğer stres azaltma yöntemleri yeterli gelmezse psikiyatrik tedaviye de başvurulabilir. Sırt ağrısı tedavisi sonrası düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Bunların yanı sıra sırt ağrısı için akupunktur tedavisi de önerilebilir. Sırt, omurga çevresi ve kasların kuvvetlendiği akupunktur tedavisi ile postür de düzelir.

Sırt Ağrısı ve Akupunktur

Sırtımızda; ensemizden başlayarak, kürek kemiklerimize, oradan sırtımızın alt bölgesine kadar inen en yüzeysel kasımız m. trapezius’dur. Bu kas strese çok duyarlıdır ve günlük yaşam stresi ile gerilir. Stres devam ettikçe gerilme zincir şeklinde diğer sırt kaslarına da geçer ve alt tabakada yer alan ve omurlarımız ile kürek kemiklerimizin iç kenarı arasında uzanan m.rhomboideus major ve minor adlı ince kaslarımızın kasılmasına neden olur. Böylelikle tüm sırt tutulmuş, hareket edemez hale gelir.

Akupunktur tedavisi ile sırtta omurga çevresi (paravertebral) kaslar kuvvetlenir, duruş (postür) düzelir. Bölgesel olarak kan dolaşımı artar. Şunu özellikle belirtmek gerekir ki; akupunktur tedavisi sürecinde hasta normal yaşamına devam eder. Sırt tutukluğu ve ağrısı nedeniyle kesin yatak istirahatı gerekmez.

Paravertebral kasların kuvvetlenmesi sonucunda öncelikle hastanın duruşu düzelir. Yana eğik veya kambur duran hasta dikleşir. Bu kasların kuvvetlenmesi için bazı germe egzersizleri de bu safhada ilave edilir
.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısı hafife alınmamalıdır. Uzun süren sırt ağrılarında mutlaka doktora görünüp tetkik yaptırmalısınız. Bazen başka bir hastalığın fark edilmesi için erken teşhis oldukça önemlidir. Bununla birlikte ideal bir kiloda dengede kalmak ve sağlıklı beslenmek her hastalıkta olduğu gibi sırt ağrısı için de çözüm olabilir.
 
Ayrıca spor yaparak sırt kaslarını güçlendirmek, dik oturmaya ve dik yürümeye özen göstermek sırt ağrısına iyi gelir. Ortopedik yataklar, doğru (destekli) sütyen kullanımı, ağır yük taşımaktan kaçınma ve ağır çanta kullanmama da sırt ağrınızı azaltıp hayatınızı kolaylaştıran küçük ama etkili çözümlerdir. Doktor kontrolünde D vitamini alımı ve vücudunuzdaki D vitamininin belirli bir seviyede tutulması da sırt ağrısının giderilmesi için gereklidir.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Kaçınılmaz Olabilir!

Hamilelikte de en çok yakınılan rahatsızlıklardan birisi sırt ağrısıdır. Çok fazla kilo alınması ve hamileliğin sonlarına doğru bebeğin ağırlığının artmasıyla ağrı daha fazla hissedilir. Hamilelikte hormonların artışıyla birlikte eklemlerde gevşeme olur ve vücut doğuma hazırlanır. Doğuma hazırlanma süreci omurganın düzenini bozar ve sırt ağrısına neden olur. Bebek ve rahmin büyümesiyle insan vücudu öne doğru eğilir; ağırlık merkezi değişir. Bu da sırt ağrısı için bir sebeptir. 

Kilo almak, stres ve vücut duruşunun bozulması hamilelikteki sırt ağrısı için diğer sebeplerdir. Ayrıca dış gebelik, bebeğin düşmesi, bebek rahme yerleşirken oluşan kanama, bebeğin pozisyonu ve kas ayrımı diğer sırt ağrısı sebepleridir. 
Hamilelikte yoğun sırt ağrılarından kurtulmak için sırtınıza sıcak ya da soğuk pres yapabilir ve beli destekleyen bir hamile yastığı kullanabilirsiniz. Ayrıca hamilelik sırasında yüksek topuklu giymek de bir sırt ağrısına neden olabilir. Sırt üstü yatmama, masaj, bol bol istirahat ve bazı güçlendirici egzersizler hamilelik sırasında sırt ağrısını azaltacaktır.

Sırt Ağrısı Egzersiz ile Hafifletilebilir  

Ağrılarınızı hafifletmek ve sırt kaslarınızı gevşetmek için egzersiz bir çözüm olabilir ve kısa bir süre ısınıp gevşedikten sonra bazı egzersizleri yaparak sırt ağrınızı azaltabilirsiniz. 

Sırt ağrısına iyi gelen, önerilen egzersizler;
 • Kapının önüne geçip ellerinizle kapının yukarısını tutup öne doğru esnemek, sandalyede otururken elleri baş arkasında birleştirip geriye doğru esnemek sırt ağrısı için yapabileceğiniz egzersizlerdendir. 
 • Göğsün altına bir yastık alıp sırt üstü uzanabilir, bacaklarınızı yanlardan tutup, başınızı göbeğinize doğru yaklaştırabilirsiniz. 
 • Sırtınızı duvara yaslayıp  duvar temasını kaybetmeden kollarınızı indirip kaldırmanız da sırt ağrınızı hafifiletebilir. 
 • Bunun yanında kürek kemikleri birbirine yaklaştırılıp uzaklaştırılarak da egzersiz yapılabilir. 
 • Bacakları uzatarak yere oturmak ve yine bacakları yandan tutup göbeğe doğru eğilmek, bu pozisyonda kolları kaldırıp indirmek de sırt ağrısına iyi gelir.
Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz