Sinüzit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sinüzitle ilgili şikayetleri 12 haftadan uzun süren hastalar ve burnunda kemik eğriliği, polip gibi yapısal sorunları olanları ameliyat bekliyor. Sinüzit ameliyatlarında yüzde iz kalmıyor

Sinüzit tedavisinde ilaçlarla başarı sağlanamazsa ameliyat gündeme geliyor. Şikayetleri 12 haftadan uzun süren hastalar ve burnunda kemik eğriliği, polip gibi yapısal sorunu olanlar ameliyatla tedavi ediliyor. Florence Nightingale Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz anlattı.

Günümüzde sinüzit ameliyatı endoskop denilen bir kamera aracılığıyla ekrandan izlenerek yapılıyor. Endoskopik yöntemde sadece sinüzite neden olan sorun düzeltiliyor, sağlam bölgelere dokunulmuyor.

Yüzde iz bırakıyor mu?

Hayır, yüzde iz bırakacak herhangi bir kesi yapılmıyor. Ameliyat lokal ya da genel anesteziyle gerçekleştirilebiliyor. Sinüzite yol açan kemik eğriliği ya da et büyüklüğü de bu yöntemle düzeltilebiliyor. Ameliyattan sonra doktorun tercihine göre burun içine tampon konulabilir.

Ameliyat ne kadar sürüyor?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama 1.5 saate operasyon tamamlanıyor.

Ameliyattan sonra hastaların dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Pansuman konusu çok önemli. Endoskopik sinüs cerrahisi geçiren hastaların burun içinin uygun şekilde temizlenmesi ve pansumanlarının yapılması gerekiyor. Başlangıçta haftada iki kez yapılan pansumanlar burun içindeki mukozanın düzelme seyrine ve doktorun belirleyeceği süreye göre seyrekleşiyor.

Ameliyatın ne gibi riskleri var?

Güvenli ellerde yapılırsa risk çok düşük. Nadir olarak ameliyat sonrasında göz çevresinde morluk oluşabilir. Ancak morluk birkaç hafta içinde kaybolur.

Ameliyattan sonra normal hayata ne zaman dönülüyor?

Kişiye göre değişir. Normalde hasta ertesi gün taburcu olur, üç gün sonra geleceği pansumandan sonra normal hayata döner. Ama burun tıkanıklığı bir hafta kadar sürebilir.

Bir de balonla tedavi yöntemi var. Sinüzit balonla nasıl tedavi ediliyor?

Bu yöntemin bilimsel adı ‘sinüsoplasti’dir. Yeni bir yöntem olduğu için tedavi edici etkisi gelecekte daha net ortaya çıkacak. Balon tedavisinde cerrahi olarak darlıkları açmak yerine, balonla sinüslerin dar olan yerleri genişletiliyor. Yöntem kısaca şöyle uygulanıyor: Başımızın içindeki üç büyük sinüse girilir ve bir kılavuz tel yerleştirilir. Telin etrafına sarılı balon katateri, sinüse girdikten sonra şişirilir. Balon açılınca sinüsün ağızlarına basınç uygulanarak tıkanıklık giderilir. Bu yöntem lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Bu teknik hangi tip sinüzitlere uygun?

Kronik sinüzit, özellikle de frontal, maksiller, sfenoid sinüzit türlerinde kullanılır. Etmoit sinüzitlerde ve polipli sinüzitlerde endoskopik sinüs cerrahisi tercih edilmeli.

İşlem ne kadar sürede gerçekleştiriliyor?

Her zaman kısa olmuyor. Hasta 40 -45 dakika narkoz ve ışın altında kalabiliyor.

Sinüzitin sebeplerinden biri de polip. Nedir bu?

Burun boşluğunu döşeyen yüzeyel bir doku tabakası var. İşte bu doku tabakasından dışarı doğru sarkarak büyüyen, et gibi yapılara ‘polip’ adı verilir.

Poliplerin sebepleri neler?

Polibin oluşma mekanizması tam olarak bilinmiyor. Ancak burun içindeki doku hasarı ve bunun sürekli hal alması en muhtemel sebeptir. Burun ve sinüs iltihaplarının kronikleşmesi, burun dokusunun uyarıcı bir maddeyle devamlı karşı karşıya kalması, ailesel sebepler polip oluşturabilir. Astım ve kistik fibrozis gibi bazı hastalıklarda da burun polibi ortaya çıkabilir.

Polip sinüzite nasıl yol açıyor?

Polipler burun tıkanıklığı yaratarak sinüzit sebebi olur. Burun tıkanıklığının tek olumsuz etkisi bu değil. Aynı zamanda baş ağrısı, horlama, uyku apnesi, sık boğaz hassasiyeti, boğaz iltihabı, koku alma bozukluğu gibi sorunlara da yol açar. Ayrıca nezle ve gribin daha uzun sürmesine sebep olur, yaptığı geniz akıntısıyla astımı artırabilir.

Polipler kendiliğinden geçebilir mi?

Hayır, polipler oluştuktan sonra kendiliğinden kaybolmaz. İlaç tedavisiyle küçültülebilirler. Hatta bazen ortadan kaldırılabilirler.

Peki ne zaman ameliyat gerekir?

Polipler büyükse endoskopik sinüs cerrahisi yöntemiyle tedavi edilir. Bu yöntemde kesi yapılmadan, burun fizyolojik yapısı korunarak polipler temizlenir. Tıkalı sinüs ağızları genişletilerek sinüzit oluşumu engellenir.

Polipler tekrarlayabilir mi?

Altta belirgin bir hastalığı olmayan kişilerde ameliyatın başarı oranı çok yüksek. Fakat astım, kistik fibrozis, Aspirin alerjisi gibi hastalıkları olanlarda başarı oranı düşer ve polip tekrar oluşabilir. Ancak bu hastaları operasyon sonrası sık sık takip ederek poliplerin oluşumunu engelleyebiliriz. İlaç tedavisiyle başlangıç aşamasındaki polipleri yok edebiliriz.