Sigarayı Akapunktur Tedavisi ile Bırakmak

İnsan sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunan sigara, toksik ve kanserojen pek çok madde içerir. Yalnızca dumanını solumak dahi bu zararlı toksinlerin, akciğer tarafından emilerek vücuda yayılması için yeterlidir.

İnsan sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunan sigara, toksik ve kanserojen pek çok madde içerir. Yalnızca dumanını solumak dahi bu zararlı toksinlerin, akciğer tarafından emilerek vücuda yayılması için yeterlidir. Kanda yer alan ve oksijen taşımakla görevli olan eritrositlerin (RBC, kırmızı kan hücreleri, alyuvarlar) oksijen taşıma kapasitelerinin düşmesine yol açan sigara; kişinin damar yapısının bozulmasına, doku ve organların yeterince beslenememesine yol açar. 

Sigara Neden Zararlıdır?

·    Sigaranın içerdiği toksik maddeler, solunum yollarında iltihaplı reaksiyonlara neden olur. 
·    Sigara içen kişilerin damarlarında plak oluşumu gözlemlenir. Kalp hastalıkları, inme ve beyin kanaması riski artar. 
·    İçeriğindeki kanserojen maddeler ise pek çok kanser türünün oluşmasına yol açar. 
Akciğer kanseri başta olmak üzere, gırtlak, burun ve yutak, karaciğer, pankreas, böbrek, mesane, meme, rahim ağzı gibi pek çok farklı kanser türünün ortaya çıkması ile  sigara kullanımı arasında direkt bağlantı bulunur. 
 

Sigarayı Bırakmak Neden Bu Kadar Zor?


·    Sigara, bağımlılık yapıcı bir madde olduğundan alışması kolay, ancak bırakması bir o kadar zor bir alışkanlıktır. Bunun temel nedeni, sigaranın serotonin ve endorfin hormonlarının salınımını tetiklemesidir. 

·    Normalde kişi mutlu olduğunda, kahkaha attığında, çikolata gibi tatlı ürünler tükettiğinde gerçekleşen hormon salınımı sigara kullanımı ile tetiklendiğinde kişi, kısa süre ile kendini iyi ve huzurlu hissedebilir. 

Ancak sigara ile tetiklenen serotonin ve endorfin salınımı, vücudun otonomisinin bozulmasına yol açar. 
Böylece kişi, keyifli ya da hüzünlü olduğunda sigara tüketme eğiliminde olur. 

Destek ya da tedavi almaksızın sigarayı bırakmak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu sigaraya tekrar başlama eğilimindedir. 
İnsan sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunan sigarayı bırakmak için öncelikle kişinin istekli olması gerekir. Bu arzu, farklı tedavi türleri ile desteklendiğinde sigaradan kurtulmak kolaylaşır. 

Akupunktur, sigarayı bırakma konusunda etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Sigaranın bırakıldığı ilk haftada serotonin salgılanması kısmen durur. Bu da kişinin tekrar sigaraya başlamasını kolaylaştırır. 

Akupunktur tedavisi ise tam bu noktada devreye girer. Sigara tüketiminin bırakılmasıyla ilk haftada ortaya çıkan baş ağrısı, dikkat eksikliği, yorgunluk, sinirlilik ve iştah artışı gibi yakınmaların ortaya çıkmasını önleyen akupunktur uygulamaları, kişinin serotonin salgısının aktif hale gelmesini sağlar. 

Akupunktur ile sigara bırakanlar bu şikayetleri yaşamaksızın sigara kullanımını rahat ve konforlu bir şekilde sonlandırır.
 

Akupunktur ile Sigarayı Bırakmak Mümkün Mü?


İnsan sağlığı üzerinde sayılamayacak kadar çok zararı bulunan sigara kullanımı önemli bir bağımlılıktır. Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi sigara kullanımını bırakmak da zorlayıcı olsa da imkansız değildir. 

·    Ancak sigara kullanımı, fiziksel bağımlılıktan çok psikolojik bir bağımlılıktır. Farklı bir deyişle kişi sigara içmediğinde günlük işlerini yerine getiremeyeceğini düşünür. 

·    Sigaranın uyanmayı, odaklanmayı, sakinleşmeyi desteklediği düşünülür. Kişi mutlu ya da üzgün olduğunda bu duygularını sigara ile paylaşma eğilimindedir. Ancak tüm bunlar, kişinin kafasında yarattığı düşüncelerdir. 

·    Sigarayı bırakmak, pek çok farklı yöntemle mümkündür. Bu süreç, kişinin zorlanmasına neden olsa da bu zorluklar destek tedaviler ile kolayca atlatılabilir. Her şeyden önce kişinin sigarayı bırakmayı istemesi gerekir. İstek ve irade sigara kullanımının bırakılmasındaki anahtar kelimelerdir. 

·    Geleneksel bir tedavi yöntemi akupunktur, sigarayı bırakmak isteyen kişiler için önemli bir tedavi uygulamasıdır. Uzman kişiler tarafından yapıldığında önemli bir yan etkisi bulunmayan akupunktur, sigara bırakma aşamasında ortaya çıkan güçlüklerin ortadan kaldırılmasına yardımcıdır. Sertifikalı uzman hekimler tarafından uygulanan akupunktur tedavisi ile vücudun kaybettiği dopamin ve endorfin salınımı tekrar beyin tarafından kontrol edilir hâle gelir. Dolayısıyla sigaranın bırakılması sırasında ortaya çıkan belirtiler baş edilebilecek seviyeye geriler ya da tamamen ortadan kalkar. 

Sigara bırakma döneminin daha konforlu geçmesini sağlayan akupunktur, sigaranın vücutta bıraktığı nikotin ve katran gibi maddelerin vücuttan atılımını da kolaylaştırır.
 

Sigara, Akupunktur Tedavisi ile Nasıl Bırakılır?


Günümüzde sigara kullananların hemen hemen tümü sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini bilir ve büyük bir çoğunluğu da sigaranın vücut üzerinde yarattığı etkileri hisseder. Yapılan kısıtlı araştırmalarda sigara kullananların yaklaşık %70'inin sigarayı bırakmak istediği görülür. 

·    Destek almadan yapılan sigara bırakma denemeleri ise genellikle ortaya çıkan belirtilerle kişinin baş edememesine bağlı olarak başarısızlıkla sonuçlanır. 

·    Güçlü bir bağımlılık etkisi bulunan sigara kullanımının sonlandırılması sırasında ortaya çıkan belirtiler, akupunktur uygulamaları ile baş edilebilir bir hale gelir ya da tamamen ortadan kaybolur. 

·    Bu yönüyle akupunktur, etkili bir sigara bırakma yöntemidir. Ancak hangi destek ya da tedavi yöntemi olursa olsun öncelikle kişinin sigara kullanımı bırakmak konusunda istekli ve kararlı olması gerekir. 

·    Bu noktada temel prensip kişinin sigarayı bırakmak istemesidir. Tercih edilen tedavi yönteminin etkili ve başarılı olması ise ikinci etkendir.

·    Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakmak isteyenlerin akupunktur uygulamasına başlamadan 10 ila 12 saat süreyle sigara içmemesi gerekir.

·    Bu aşamada kişiye seanslar hâlinde üç gün boyunca akupunktur uygulanır. Genellikle 2 seans yeterli olsa da kişinin bağımlılık derecesine göre seansların süresi farklılık gösterebilir. 

·    Akupunktur tedavisi ile serotonin salgısının aktive edilmesi amaçlanır. Bu yüzden tedavide frekans uygulaması ve oksijen terapisi uygulaması tercih edilir. 

·    İlk 3 gün boyunca yapılan akupunktur tedavisi ile sigara bırakıldığında salgılanan serotonin ve endorfin, kişide nikotin isteğinin ortadan kalkmasını sağlar. 

·    Böylece en zorlu olan ilk 3 gün, konforlu bir şekilde geçirilir. Zorlayıcı ilk 3 günün ardından kişinin ihtiyaç duyması halinde tekrar seans düzenlenebilir. 

·    Genellikle haftada bir ya da iki seans, bu dönemin kolay geçirilmesi için yeterlidir. 

·    Kişinin ihtiyacına göre ilk 3 günün ardından 4 ila 6 seans daha yapılabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, akupunktur tedavisinin sigaranın bırakılması ile ortaya çıkan etkileri ortadan kaldırdığı ve kişinin tekrar sigara içmesi durumunda sigaranın tadını beğenmediği, eskiden aldığı keyfi artık almadığı görülmüştür.
 

Akupunktur ile Sigara Bırakma Tedavisi Nasıl Uygulanır?


·    Akupunktur uygulama kliniğinde uzman hekim tarafından yapılan akupunktur türleri genellikle kulak ve vücut akupunkturudur. 
·    Sigara bırakmak için akupunktur noktaları belirlenir ardından bu noktalara tek kullanımlık ince iğneler batırılır. 
·    İğneler genellikle 20 ila 30 dakika kadar bu şekilde kalır. Gerekli durumlarda iğnelerin ısıtılması, hareket ettirilmesi gibi özel stimülasyon teknikleri uygulanır. 
·    Akupunktur tedavisini iğne fobisi nedeniyle yaptırmak istemeyenler için geliştirilen lazer akupunktur tedavisi de sigarayı bırakma konusunda etkilidir. 
·    Lazer akupunkturda iğne yerine lazer ışını kullanılır. Önceden belirlenen noktalara lazer ışığı ile uyarım yapılır. 
·    Sigarayı bırakmanın verdiği zorluğa iğnenin stresinin eklenmesini istemeyenler tarafından da tercih edilen lazer akupunktur tedavisi ile de sigara bırakmanın oluşturduğu etkiler ortadan kaldırılabilir.
·    Akupunktur uygulamalarından sonraki ilk hafta boyunca, hekim aksini belirtmediği sürece çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır. 
·    Alkol tüketilmemeli ve tedavi süresince sıvı tüketiminin artırılmalıdır.
Akupunktur, sertifikalı hekimler tarafından yapıldığında yan etki görülme olasılığı son derece düşüktür. Oluşan yan etkiler ise genellikle iğnenin battığı noktada hafif kanama ve ağrı gibi basit sıkıntılardır. Uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan akupunktur uygulamalarında ise uzun süreli ağrı ve enfeksiyon gibi daha ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. 

Sigarayı akupunktur tedavisi ile bırakma hakkında merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Sigarayı Akapunktur Tedavisi ile Bırakmak biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz