Nefes darlığı

Nefes darlığı, hastanın yeteri kadar nefes alamama hissine verilen tanımdır.

Kişi akciğer hastalığı nedeniyle nefes alamadığı gibi, nefes darlığı hissi de yaşayabilir. Dolayısıyla nefes darlığı akciğer kaynaklı veya akciğer dışı nedenlere bağlı olarak ikiye ayrılır.

Nefes darlığının akciğer dışı nedenler nelerdir?

• Kalp yetmezliği
• Kansızlık
• Tiroit hastalıklarından hipotiroidide
• Reflü
• Böbrek hastalıklarında özellikle üre yüksekse
• Üst solunum yolunda tıkanıklık
• Skolyoz gibi göğüs deformiteleri
• Psikolojik nedenler

Nefes darlığının akciğere ait nedenleri nelerdir?

Astım hastalığında hava yolları darlığı görülür. Astım hastaları yeteri kadar havayı akciğerlerine gönderemez, nefes darlığı çekerler.

Sigara kullanımına bağlı gelişen KOAH’da (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) akciğerin yapısı bozulur, nefes darlığı oluşur.

Amfizemlerde havanın içindeki oksijen kan damarlarına yeteri kadar taşınamaz. Dolayısıyla kişi oksijensiz kalır ve nefes darlığı hisseder.

Akciğer kanserleri de nefes darlığının en önemli nedenleri arasında yer alır. Ayrıca Akciğerde su toplanması ve zatürre durumlarında da nefes darlığı görülür.

Ani nefes darlığı şikayeti kalp hastalığının habercisi olabilir mi?

Evet, ani başlayan nefes darlığı sıklıkla kalp hastalığını düşündürür.

Diğer yandan, hem akciğer, hem de kalp hastalığı olanlarda nefes darlığına hangisinin daha çok sebep olduğunu ayırt etmek bazen oldukça güçleşebilir.

Nefes darlığı, kalp hastalıklarında olduğu gibi, çok çeşitli solunum sistemi hastalıklarında, kansızlıklarda, sinir sistemi hastalıklarında da görülebilir.

Nefes darlığı şikayeti ani olarak başlamış ise mutlaka en yakın tıp merkezine başvurarak sebebini araştırmak önerilmektedir.

Nefes darlığının pozisyonla ilgisi neyin habercisidir?

Yatar pozisyondayken gelişen nefes darlığı daha çok sol kalp yetersizliği veya mitral kapak hastalığı olan kişilerde görülür. Beraberinde sıklıkla öksürük de vardır. Gece yattıktan 2-3 saat sonra gelişen nefes darlığı, genellikle kalkıp oturularak düzelir.

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bu Sayfayı Okuyan Şu Sayfaları da Okudu