Mutluluk Çubuğu (Penis protezi)

Penis protezi (penil protez) ya da bilinen adıyla mutluluk çubuğu cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini gerçekleştiremeyen erkeklere yapay penis yerleştirme işlemidir.

Penis protezleri genellikle silikondan yapılamakta ve penis içinde var olan 2 süngersi haznenin içerisine yerleştirilmektedir. Diğer bir değişle penis içine 2 çubuk yerleştirilmesi söz konusudur. Penis protezinin bükülebilir sabit modellerinin yanında içine su dolduğunda sert görünüm alan modelleri de vardır.

Mutluluk çubuğu ve cinsel ilişki

Hastalarda bükülebilir penis protezi varsa partnerle ilişkiye girilme isteğinde, bükülmüş halde olan penis elle doğrultulur ve doğal yolda olduğu gibi ilişkiye girilir. Protez şişirilebilir yani balon tarzda ise, bu protez de kendi mekanizması doğrultusunda sertleştirilerek ilişki sağlanır.

Erkeğin cinsel ilişki evreleri; cinsel istek, penisin sertleşmesi, boşalma ve orgazmdır. Penis protezi bu evrelerden yalnızca penisin sertleşme evresinde etkindir. Penis protezi takılan kişide sperm kalitesi etkilenmez, kişi normal bir şekilde çocuk sahibi olabilir.