Mol Gebeliği (Üzüm Gebeliği) Nedir?

Mol gebeliği, halk arasında bilinen adıyla "Üzüm Gebeliği", erken gebelikte görülen, plasentanın anormal gelişim gösterdiği ve plasentanın rahim içinde üzüm tanesi şeklinde bol miktarda oluşumlar göstermesiyle ortaya çıkan bir tablodur.

Mol gebeliği, halk arasında bilinen adıyla "Üzüm Gebeliği", erken gebelikte görülen, plasentanın anormal gelişim gösterdiği ve plasentanın rahim içinde üzüm tanesi şeklinde bol miktarda oluşumlar göstermesiyle ortaya çıkan bir tablodur.

Mol gebeliğin iki türü vardır:
Komplet (Tam) Mol: En sık gözlenen formdur. Erken gebelikte belirti verir. Gebelik sadece plasenta dokularından oluşmuştur. Gebelik tabir edilen yapının içinde bebeğe ait hiçbir doku yoktur. Bu durum, çekirdeksiz yumurtanın spermle döllenmesi sonucu oluşur. Yumurtanın çekirdeksiz olması nedeniyle bebek gelişimi olmaz ancak plasenta gelişmeye devam eder. Plasental yapılardan salgılanan beta HCG hormonu nedeniyle hastada gebelik belirtileri bulunur.

Parsiyel (kısmi) Mol: Anormal plasental gelişiminin yanı sıra gebelik ürününde bebeğe ait yapılar da mevcuttur. Burada normal yumurta hücresinin iki spermle döllenmesi söz konusudur. Her ne kadar bebek oluşmuş ise de genetik olarak fazla kromozomu vardır (69 kromozom) ve bu anlamda yaşama şansı yoktur. Normal insan kromozom sayısı 46’dır.

Mol Gebeliğinin Risk Faktörleri Nelerdir?
Mol gebelik ileri anne yaşında, sosyoekonomik seviyesi düşük ve kötü beslenen kadınlarda daha sık görülür.
Görülme oranı 1000 gebelikte 1’dir. Daha önceden mol gebelik hikayesi olan kadınlarda tekrar mol gebelik geçirme riski 10 kat artar ve %1' e yükselir. İki kez mol gebelik geçirmiş olanlarda risk %10' a yükselir.

Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?
Adet gecikmesi, gebelik testi pozitifliği gibi hastada gebeliğin tüm belirtileri bulunabilir.
Mol gebelik bulantı ve kusmaları şiddetlidir. Çünkü bu hastalıkta salgılanan Beta-HCG miktarı normalin üstündedir.
Gebelerin bir kısmı 'üzüm tanesine benzer parça düşürme' şikayeti ile doktora başvurur.

Nasıl Tedavi Edilir?
Genel anestezi altında rahim ağzının genişletilmesi ile rahim içerisinin boşaltılması temel tedavi yöntemidir.

Gestasyonel Trofoblastik Neoplazi (GTN) Nedir?
Mol gebelik Gestasyonel Trofoblastik Neoplazi (GTN) hastalığa dönüşebilir. GTN, vücudun başka yerlerine de yayılabilen veya rahim içerisinde tekrarlayabilen kötü huylu bir hastalıktır. Hastalar, mol gebeliğin nüks (tekrar etme) riski nedeniyle takibe alınır ve 1 yıl süreyle gebe kalmamaları için korunma gereklidir. Korunma için doğum kontrol hapları kullanılır.
3 ayda bir jinekolojik muayene, ultrasonografik inceleme ve kan testleri ile hastalık nüks açısından değerlendirilir.

Gestasyonel Trofoblastik Neoplazi (GTN) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm vücut, görüntüleme yöntemleri ile yayılım açısından araştırıldıktan sonra hastalığın yayılım derecesi ve şiddetine göre kemoterapi ilaçları ile tedaviye başlanır. Kemoterapi ile yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Mol gebelik ve GTN ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Mol Gebeliği (Üzüm Gebeliği) Nedir? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz