Mide Kanaması Nedir?

Mide mukozasındaki inflamasyona bağlı olarak gelişen kanamalar genel olarak mide kanaması olarak adlandırılır. Sindirim sisteminin en önemli organları arasında bulunan midede oluşan kanama belirtileri ise kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Birçok nedenden dolayı meydana gelebiliyor ve hastalık kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bir ile altı hafta kadar devam eden kanamalara akut mide kanaması adı verilirken, altı haftadan daha uzun süre devam eden kanamalar kronik mide kanaması olarak adlandırılır. 

Mide Kanamasını Hazırlayan Faktörler Nedir?

Hastalık, yoğun olarak strese maruz kalan bireylerin yanı sıra, aspirin benzeri kanda pıhtılaşmayı engelleyen ilaçları fazla kullanan kişilerde görülür. Non-steroid antiinflamatuar (NSAİ) grubu ilaçlar kullanan ve romatizmal ağrılar çeken hastalarda da görülebilen bu rahatsızlık, uzun süreli yatalak hastalarda da ortaya çıkabilir. Mide kanaması nedenleri arasında; aşırı stresten dolayı çok fazla salgılanan mide asidi ve trombosit sayısında düşme yer alır. Kafa travmasının yaşanması diğer bir neden arasında sayılırken, mide tümörünün görülmesi ve mide içerisinde damar problemlerinin yaşanması da mide kanamasına yol açabilir. 
Aşırı kusmanın yemek borusunda açtığı tahribat sonrası midenin tahriş olması hastaların dikkat etmesi gereken nedenler arasında sayılabilir. Midede polip bulunması ve onikiparmak bağırsağında görülen ülser veya tümörün varlığı da mide kanamasında etkilidir. Ek olarak, yemek borusunda görülen, ülser, yara ya da tümörler de mide kanaması oluşumuna neden olur. İleri yaş, böbrek ve kalp hastalıklarının ortaya çıkması, romatizmal hastalıklar ve eklem hastalıkları nedeniyle hastaların kullandıkları ilaçların artması kanama riskini arttıran etkenler arasında yer alır. 

Sıklıkla görülen mide kanamasını hazırlayan faktörler;
 • Ailevi ve çevresel faktörleri neden olduğu yoğun stres,
 • Kanamayı tetikleyecek ilaçların kullanılması,
 • Kafa travmalarının yaşanması,
 • Bireylerin zayıf bünye yapısı,
 • Daha önceden tedavi edilmeyen ülserlerin varlığı,
 • Çok fazla alkol ve sigara  kullanımına bağlı oluşabilecek mide yırtılmaları,
 • Aşırı baharatlı yiyecekler tüketilmesi,
 • H. Pylori gibi bazı bakterilerin varlığı’dır.

Mide Kanaması Nasıl Gelişir?

Kanamaya neden olan pek çok sebep tıbbi literatürde yer alırken, ülser veya gastrit gibi rahatsızlıkların ilerlemesi kanamaların yaşanmasında büyük bir etkendir. Mide mukozasının tahriş olması ile başlayan rahatsızlık mide damarının delinmesine ve mukozadaki yaralar kanamaya yol açar. 

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide duvarının zedelenmesi sonucu oluşan kanamalar, genellikle; yorgunluk, baş dönmesi, kansızlık, mide yanması ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklarla kendini gösterir. Sık görülen belirtiler:
 • Siyah renkli dışkı
 • İshal gibi problemler
 • Çok şiddetli mide ağrısı
 • Yoğun mide yanması
 • Tansiyon düşüklüğü 
 • Kalp çarpıntısının artması
 • Fazla miktarda terleme
 • Aniden başın dönmesi
 • Mide bulantısı ve kusma gibi beklenmedik durumların görülmesi
 • Midede meydana gelen hazımsızlık ve şişkinliklerin artması
 • Kahverengi ya da kırmızı renklerde kusma görülmesi
 • Gözlerin kararması ve ayakta çok zor durma
 • Makattan kan gelmesi ve halsizliktir. 

Mide Kanamasının Tedavisi Nedir?

Mide rahatsızlığı nedeniyle bir uzmana başvuran hastalar, şikayetlerini belirttikten sonra bazı testler yapılır. Uygulanan kan testlerinin ardından kan değerlerinde bir düşme yaşanıp yaşanmadığı tespit edilip hastanın midesine endoskopi yöntemi ile bakılır. Ucunda küçük bir kamera bulunan endoskop, mide iç yüzeyinin net bir şekilde görüntülenmesini sağlar ve bu sayede hastalığın teşhis edilmesi kolaylaşır. Endoskopi işlemi sonrasından mide iç duvarında kanayan lezyonların tespit edilmesi ile gerekli görülen tedaviye başlanır. Mide rahatsızlığına neden olan faktörler belirlenerek ortadan kaldırıldığında, hastalığın tedavisi için önemli bir adım atılır.  

Alanında uzman doktorun uygulayacağı tedavi programı, hastanın durumuna ve kişisel özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar için mide kanaması ameliyatı yapılması öngörülürken, hastalığın tedavisi için mide asidini düşürücü ilaçlar ve endoskopik yöntemler hastaya uygulanan diğer yöntemler arasında yer almaktadır. Kanayan lezyona, uygulanan bir enjeksiyon yardımıyla hasta tedavi edilebilirken, mide kanseri dolayısı ile kanama görülen hastalar için farklı tedavi yöntemleri tercih edilir. Bu tür hastalar için genellikle, kemoterapi ve radyoterapi gibi tıbbi yöntemler uygulanır. Kanamaya neden olan faktörler arasında ülser varsa, öncelikle ülser tedavisi yapılır. Erken teşhis, hastaların tedavisini kolaylaştıran etkenler arasında yer almaktadır. 

Mide Kanaması Sonrası Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır? 

İyi bir beslenme programı, günlük hayatta sağlıklı kişilerin dahi dikkat etmeleri gereken en önemli kriterler arasında yer alırken, mide kanaması geçiren hastaların, bedensel faaliyetlerinin toparlanması için beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Mide kanaması sonrası bireyler için uygulanan tedavilerinin ardından, evde devam edecekleri beslenme programları iyileşmeyi hızlandıran etkenler arasındadır. 

Hastaların midelerine dokunmayan yiyecekler yemeleri gerekirken, baharat içeren yiyeceklerden ve kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmaları önerilir. Lif açısından zengin olan lifli gıdaları tüketmeleri tercih edilir. Hastalar mide kanaması geçirirken çok fazla kan kaybeder ve bu durum demir eksikliğine neden olabilir. Bireylerin kaybettikleri demiri geri almaları için, demir ve protein yönünden zengin olan gıdalarla beslenmeleri gereklidir. Ağrı kesici vb. ilaçların kullanımının azaltılması ya da alınması gereken ilaçların mide koruyucu ile birlikte alınması hastaların durumunu iyileştiren etkenler arasındadır.

Mide kanaması ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastanelerinin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İlgili Yazılar: