Mide Kanaması

Mide mukozasındaki inflamasyona bağlı olarak gelişen kanamalar genel olarak mide kanaması olarak adlandırılıyor. Sindirim sisteminin en önemli organları arasında bulunan midede oluşan kanama belirtileri ise kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Birçok nedenden dolayı meydana gelebiliyor ve hastalık kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. Bir ile altı hafta kadar devam eden kanamalara akut mide kanaması adı verilirken, altı haftadan daha uzun süre devam eden kanamalar kronik mide kanaması olarak adlandırılıyor. 

Mide Kanaması Belirtileri Nedir, Neden Olur?

Hastalık, yoğun olarak strese maruz kalan bireylerin yanı sıra, aspirin benzeri kanda pıhtılaşmayı engelleyen ilaçları fazla kullanan kişilerde görülebiliyor. NSAİD grubu ilaçlar kullanan ve romatizmal ağrılar çeken hastalarda da görülebilen bu rahatsızlık, uzun süreli yatalak hastalarda da ortaya çıkabiliyor. Mide kanaması nedenleri arasında; aşırı stresten dolayı çok fazla salgılanan mide asidi ve Plt'nin (trombosit) düşmesi yer alıyor. Kafa travmasının yaşanması diğer bir neden arasında sayılırken, mide tümörünün görülmesi ve mide içerisinde damar problemlerinin yaşanması da mide kanamasına yol açabiliyor. Aşırı kusmanın yemek borusunda açtığı tahribat sonrası midenin tahriş olması da hastaların dikkat etmesi gereken nedenler arasında. Midede polip bulunması ve onikiparmak bağırsağında görülen ülser veya tümörün varlığı da mide kanamasında etkili. Yemek borusunda görülen, ülser, yara ya da tümörler de mide kanaması oluşumuna neden olan diğer faktörler arasında bulunuyor. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile böbrek ve kalp hastalıklarının ortaya çıkması, romatizmal hastalıklar ve eklem hastalıkları nedeniyle hastaların kullandıkları ilaçların artması da, kanama riskini arttıran etkenler arasında yer alıyor. 

Sıklıkla görülen mide kanaması belirtileri;

 • Ailevi ve çevresel faktörleri neden olduğu yoğun stres
 • Kanamayı tetikleyecek ilaçların kullanılması
 • Kafa travmalarının yaşanması
 • Bireylerin zayıf bünye yapısı
 • Daha önceden tedavi edilmeyen ülserlerin varlığı
 • Çok fazla alkol ve sigara  kullanımına bağlı oluşabilecek mide yırtılmaları
 • Aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek
 • H. Pylori gibi bazı bakterilerin varlığı

Mide Kanaması Nasıl Olur?

Kanamaya neden olan pek çok sebep tıbbi literatürde yer alırken, ülser veya gastrit gibi rahatsızlıkların ilerlemesi kanamaların yaşanmasında büyük bir etken oluyor. Mide mukozasının tahriş olması ile başlayan rahatsızlık mide damarının delinmesini sağlıyor. içerisinde oluşan yaralar da kanamanın oluşmasına neden olabiliyor. 

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması belirtileri çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Mide duvarının zedelenmesi sonucu oluşan kanamalar, genellikle; yorgunluk, baş dönmesi, kansızlık, mide yanması ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklarla kendini gösteriyor. Mide kanaması belirtilerini ise genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dışkının siyah renkli olması
 • İshal gibi problemler
 • Çok şiddetli mide ağrısı
 • Yoğun bir şekilde görülen mide yanması
 • Tansiyon düşüklüğü gibi sıkıntılar
 • Kalp çarpıntısının artması
 • Fazla miktarda terleme
 • Aniden başın dönmesi
 • Mide bulantısı ve kusma gibi beklenmedik durumların görülmesi
 • Midede meydana gelen hazımsızlık ve şişkinliklerin artması
 • Kahverengi ya da kırmızı renklerde kusma görülmesi
 • Gözlerin kararması ve ayakta çok zor durma
 • Makattan kan gelmesi ve halsizlik 

Mide Kanaması Tedavi Süreci Nasıldır?

Mide rahatsızlığı nedeniyle bir uzmana başvuran hastalar, belirtileri doktora anlattıktan sonra bir akım testlere tâbi tutuluyor. Uygulanan kan testlerinin ardından kan değerlerinde bir düşme yaşanıp yaşanmadığı tespit ediliyor ardından hastanın midesine endoskopi yöntemi ile bakılıyor. Ucunda küçük bir kamera bulunan endoskop, mide iç yüzeyinin net bir şekilde görüntülenmesinde hekime yardımcı oluyor bu sayede hastalığın teşhis edilmesi de kolaylaşıyor. Endoskopi işlemi sonrasından mide iç duvarında kanayan lezyonların tespit edilmesi ile hasta gerekli görülen tedavi yöntemine başlıyor. Mide rahatsızlığına neden olan faktörler belirlenerek ortadan kaldırıldığında, hastalığın tedavisi için önemli bir adım atılıyor.  

Alanında uzman doktorun uygulayacağı tedavi programı, hastanın durumuna ve kişisel özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı hastalar için mide kanaması ameliyatı yapılması öngörülürken, hastalığın tedavisi için mide asidini düşürücü ilaçlar ve endoskopik yöntemler hastaya uygulanan diğer yöntemler arasında yer alıyor. Kanayan lezyona, hekim tarafından uygulanan bir enjeksiyon yardımıyla da hasta tedavi edilebilirken, mide kanseri dolayısı ile kanama görülen hastalar için farklı tedavi yöntemleri tercih ediliyor. Bu tür hastalar için genellikle, kemoterapi ve radyoterapi gibi tıbbi yöntemler uygulanıyor. Kanamaya neden olan faktörler arasında ülser varsa, öncelikle ülser tedavisi yapılıyor. Erken teşhis, hastaların tedavisini kolaylaştıran etkenler arasında yer alıyor. 

Mide Kanaması Sonrası Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı? 

İyi bir beslenme programı, günlük hayatta sağlıklı kişilerin dahi dikkat etmeleri gereken en önemli kriterler arasında yer alırken, mide kanaması geçiren hastaların, bedensel faaliyetlerinin toparlanması için beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Mide kanaması sonrası bireyler için uygulanan tedavilerinin ardından, evde devam edecekleri beslenme programları da iyileşmeyi hızlandıran etkenler arasında yer alıyor. 

Hastaların midelerine dokunmayan yiyecekler yemeleri gerekirken, baharat içeren yiyeceklerden ve kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor. Lif açısından zengin olan lifli gıdaları tüketmeleri gerekiyor. Hastalar mide kanaması geçirirken çok fazla kan kaybediyor ve bu durum demir eksikliğine neden olabiliyor. Bireylerin kaybettikleri demiri geri almaları için, demir ve protein yönünden zengin olan gıdalarla beslenmeleri gerekiyor. Ağrı kesici vb. ilaçların kullanımının azaltılması ya da alınması gereken ilaçların mide koruyucu ile birlikte alınması hastaların durumunu iyileştiren etkenler arasında yer alıyor.

Güncellenme Tarihi: 03.05 2019


Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz