Kulak Uğultusunun Nedenleri Nelerdir?

Evet. Uğultu hissi düdük, rüzgar veya dalga sesi gibi olabilir. Biz bunların hepsini çınlama diye tarif ederiz. Uğultu iki kulaktan da duyuluyorsa bunun altından genellikle sistemik bir hastalık çıkar. Tansiyon, diyabet gibi.

Uğultu tek kulaktaysa...

Bu durumda biraz alarma geçeriz. Problemin kaynağında beyin tümörü, tek taraflı damarsal anomali olup olmadığını araştırırız. Mesela boyundaki kireçlenme damara bası yaparsa kulakta uğultu hissine yol açabilir. Kişi özellikle sigara içiyorsa boyunda damar tıkanıklığı olup olmadığına bakarız. O nedenle biz bu hastalarda boyun damarlarını, kan akımını da görmek isteriz.

Uğultunun süresi önemli mi? 

Eğer 2-3 haftayı geçen bir uğultudan bahsediyorsak mutlaka doktora gidilmeli. Altta yatan sebep belirlenirse sorun ortadan kalkabilir. Mesela kulak kiri gibi çok basit bir sebep bile uğultu, çınlama yapabilir. Basit bir işlemle bu sorunu ortadan kaldırırsanız uğultu da geçer. Bazı durumlarda sorun psikolojik olabilir. Bu durumda kişiyi psikiyatriste yönlendirmek gerekir.

Psikolojik yönü yüksek bir hastalık mı?

Evet. Mesela ailede birini kaybetme, işsiz kalmak, gelecek kaygısı kulağa giden kan akımını bozar. Bu da kulakta çınlamayla kendini gösterebilir. Çınlama 'Kulak iyi beslenemiyor' haberini bildirmiş oluyor aslında. Bunun dışında hastalar o sese taktıkları zaman günlük hayatları sekteye uğrayabilir. Ciddi bir şekilde antidepresan kullanmak zorunda kalan hastalarımız var.

Hangi ilaçlar çınlama yapabilir?

Aspirin bunlardan biri. Kalp hastalarına kan sulandırma amacıyla veriliyor. Bu hastalarda çınlamanın sebebi olabilir. Sıtma ilaçlan, bazı kulak damlaları, tüberküloz gibi uzun süreli tedavi gerektiren antibiyotikler çınlama nedeni olabilir.

Akşam saatlerinde şikayetler neden artar?

Çünkü akşam daha sessiz ortamlarda olduğumuz için hasta çınlamayı daha fazla hisseder. Gündüz farkında olmasak da yaşadığımız çevrede belki 10 desibellik bir gürültü var. O gürültünün içinde çınlama kaybolur, duymazsınız. Ama ne zaman ki sessiz ortama geçtiniz, o gürültünün maske etkisi ortadan kalkar, var olan çınlamayı duyarsınız. İkinci bir nedeni de bütün gün sese maruz kalan kulak akşam saatlerinde yorulur. Tıpkı stada gidip bağırdığınızda sesinizin kısılması gibi. Kulak da yorulunca bunu size çınlama ile bildirir.

İşitme kaybına yol açar mı?

Ne uğultu ne de çınlama işitme kaybına yol açar. Bunlar var olan bir sorunun sonucudur, nedeni değil.