Kronik Hepatit

Bazı kişiler akut hepatiti tamamen atlatamaz ve bu kişilerde hepatit belirtileri ve şikayetleri gözlenmeye devam eder. Hepatit belirtilerinin 6 aydan fazla sürdüğü bu duruma kronik hepatit denir.

Bazı kişiler akut hepatiti tamamen atlatamaz ve bu kişilerde hepatit belirtileri ve şikayetleri gözlenmeye devam eder. Hepatit belirtilerinin 6 aydan fazla sürdüğü bu duruma kronik hepatit denir. Kronik hepatit yıllarca sürebilmektedir.

Kronik hepatit tipleri nelerdir?

Alkole bağlı kronik hepatit - yoğun alkol kullanımından kaynaklanan sürekli karaciğer hasarı.
Kronik aktif hepatit - karaciğer hücrelerinin siroza yol açabilecek nitelikteki agresif enflamasyonu (iltihabı)
Kronik persistan hepatit - karaciğerin, genellikle siroza yol açmayan daha hafif kronik enflamasyonu (iltihabı)

Kronik hepatit nedenleri nelerdir?

Kronik hepatitin en sık karşılaşılan nedenleri şöyle sıralanabilir:

Viral hepatit
Yoğun alkol kullanımı
Otoimmün bozukluk (vücudun kendi dokularına saldırısı)
Tüberkuloz için olanlar başta olmak üzere bazı ilaçlara karşı reaksiyon gelişmesi
Metabolik bozukluklar (hemokromatoz veya Wilson Hastalığı gibi)

Kronik hepatitin belirtileri nelerdir?

Kronik hepatit belirtileri (semptomları) genellikle hafif seyreder. Bunun nedeni; karaciğer hasarının devam etmesine rağmen, hastalığın ilerlemesinin (progresyonun) genelde yavaş olmasıdır.

Kronik hepatiti olan bazı kişilerde hiç bir belirti gözlenmeyebilmektedir. Bazı bireylerde karşılaşılan kronik hepatit belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

Hasta hissetmek,
İştah kaybı,
Yorgunluk,
Düşük ateş,
Üst karın ağrısı,
Sarılık,
Kronik karaciğer hastalığı semptomları (dalak büyümesi, ciltte örümcek benzeri kan damarları ve karında sıvı birikmesi).

Kronik hepatit tanısı nasıl konulur?

Kronik hepatit tanısı, hastanın tıbbi geçmişi ve muayenesi ile birlikte; virüs saptamaya yönelik spesifik laboratuar testleri , karaciğer fonksiyonu testleri ve enflamasyon, skarlaşma, siroz ve altta yatan sebebin şiddetini belirlemek üzere karaciğer biyopsisi ile konulabilmektedir.

Kronik hepatit tedavisi

Pek çok hastalıkta olduğu gibi kronik hepatit tedavisinin belirlenmesinde faklı faktörler yer almaktadır.

Hastalığın sebebi, şiddeti, hastanın genel durumu, önceden geçirilmiş karaciğer hastalığının varlığı gibi durumlar dikkate alınarak doktorunuz tarafından en uygun tedavi seçeneği size sunulur.

Tedavinin amacı, karaciğer hasarını sonlandırmak ve semptomları (belirti ve şikayetleri) yatıştırmaktır.

Tedavi aşağıdakilerden bir veya birden fazlasını içerebilmektedir:

Antiviral ilaçların kullanımı - Karaciğer enflamasyonu, Hepatit B veya C kaynaklı ise interferon-alfa, lamivudin, ribavirin veya tenofavir gibi antiviral ilaçların kullanımı fayda sağlayabilmektedir.

Kortikosteroidler - Otoimmün bozukluğun (vücudun kendi dokularına saldırısı) neden olduğu kronik karaciğer hastalığının tedavisinde kortikosteroidler (kortizon) kullanılabilmektedir. Enflamasyon (iltihap) baskılanır ancak karaciğerin fibrozisi (skarlaşması, yara oluşması) devam edebilir.

Bazı ilaçların bırakılması - Kronik hepatit bazı ilaçların kullanımı sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda bu ilaçların bırakılması ile genellikle belirtiler ortadan kalkabilmektedir.
Alkolün bırakılması - Alkolün bırakılması; alkole bağlı kronik karaciğer hastalığı başta olmak üzere hepatit C ve karaciğerin diğer kronik hastalıklarının tedavisinde oldukça önemlidir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kronik Hepatit biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz