Koltuk Altı Bölgesinde Ele Gelen Kitlede Neler Düşünülür?

Koltuk altındaki şişlikler yani lenf bezi şişlikleri genelde mikroplardan, enfeksiyondan, iyi huylu meme hastalıklarından dolayıdır.

Vücudun doğal yapısına ait olmayan şişlik ve / veya yumru, kitle olarak tanımlanır. Vücudun pek çok bölgesinde oluşabilen kitleler, hematom olarak adlandırılan kaza ve travmalara bağlı, cilt altında görülen kanamalar nedeniyle oluşabileceği gibi apse, furonküloz, lenf bezlerinin şişmesi ve kanser gibi pek çok farklı rahatsızlıkla ilgili olarak da görülebilir. 

Fronküloz En Sık Koltuk Altı Şişlik Nedenidir

Koltuk altında sivilceye benzer şişlik olarak tanımlanabilen furonküloz, koltuk altı bölgesinde ele gelen kitlelerin en yaygın nedenidir. Furonküloz, kıl kökünün iltihaplanması olarak açıklanabilir. Batığa yol açan kıl köküne bağlı olarak koktuk altı bezlerinden salgılanan ter, cilt gözeneğinden çıkamaz ve deri altında iltihaplı yapıya dönüşür. İri sivilceler gibi görünebilen bu yapılar, zaman içinde kendiliğinden iyileşme eğiliminde olsa da bazı vakalarda kistik yapılara dönüşebilir.

Halk arasında “beze” olarak adlandırılan koltuk altı şişliklerinden bir diğeri ise lenf düğümlerinin şişmesine bağlı olarak görülür. Tıp dilinde lenfadenitis olarak tanımlanan bu yapılar, virüs ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlara bağlı olarak oluşabilir. 
Genel olarak 1-2 cm çapını geçmeyen bu iyi huylu lenf büyümeleri, meme bölgesinde fibroadenom ya da kist olarak adlandırılır. Koltuk altı bölgesinde de oluşabilen bu tür şişliklerin küçülme eğiliminde olmaması, boyutunun 5 ila 10 cm gibi çok büyük çaplara ulaşması ya da komşu dokuların şeklini bozması durumunda mutlaka hekime muayene olunmalı ve var olan kitlenin ne olduğu, neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. 

Koltuk altı bölgesinde ele gelen kitlelerin diğer bir kısmı ise farklı kanser türlerinden kaynaklanır. Lenfoma türleri, kan ve meme kanserleri, koltuk altında kitle oluşumuna neden olabilir. Kanser hastalıklarına bağlı olarak oluşan beze, şişlik, yumru gibi kitlelerin mutlaka önemsenmesi ve fark edilir edilmez hekime gösterilmesi gerekir. Koltuk altında kitle oluşumuna yol açan kötü huylu kanser türlerine geçmeden önce koltuk altındaki kitlelerin ne olduğu iyi anlaşılmalıdır.

Koltuk Altı Bölgesinde Ele Gelen Kitle Nedir?

Koltuk altında oluşan kitleler sivilce görünümünde değildir. Genellikle cilt altında yumru olarak hissedilen bu şişlik ve yumrular, zaman zaman ağrıya yol açabilir. Basit bir apseden ya da kıl kökü iltihabından kaynaklanabilen bu durum, zaman zaman kişinin yaşamını tehdit eden kanser türlerinden de kaynaklanabilir. Dolayısıyla koltuk altında kitle varlığında, bu kitlenin neden kaynaklandığının anlaşılması için vakit kaybedilmeden hekime başvurulması önerilir. 

Koltuk altında görülen şişliklerin önemli bir bölümü, lenf bezlerinin şişmesi ile gelişir. Bağışıklık sisteminin ana elemanları olarak tanımlanabilen lenf düğümlerine bağlı oluşan koltuk altı bölgesi kitleleri çoğunlukla küçüktür. Ter önleyici ürünlerin kullanımı nedeniyle oluşabilen bu durum, zaman zaman daha ciddi sağlık problemlerinden de kaynaklanabilir. Var olan kitlenin iyileşmek yerine büyüme eğilimde olması ya da kalıcı hale gelmesi durumunda kitlenin neden kaynaklandığının araştırılması gerekir. 
Hodgkin Lenfoma, Non-Hodgkin lenfoma ve meme kanseri gibi çok ciddi sağlık problemlerine bağlı olarak da oluşabilen koltuk altı bölgesi kitlelerinin tedavisinde, diğer kanser türlerine göre daha iyi yanıt alınır.

Ateş, uyku problemleri ve kilo kaybı gibi belirtilere yol açan bu kanser türlerinin detaylarına geçmeden önce koltuk altı bölgesinde kitle oluşumuna yol açan hastalıkların türlerine göz atmak gerekir.

Koltuk Altı Bölgesinde Ele Gelen Kitle Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Koltuk altı bölgesinde oluşan kitleler, zararsız yağ dokusu büyümesi olarak tanımlanabilen lipomlardan kaynaklanabileceği gibi lenfoma gibi kanser türlerinden de kaynaklanabilir. Dolayısıyla koltuk altında kitle varlığında vakit kaybedilmeden hekime muayene olunması önerilir. Koltuk altı bölgesinde kitle oluşumuna yol açan hastalıkların bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

·    Viral enfeksiyonlar,
·    Bakteriyel enfeksiyonlar,
·    Hidradenitis Suppurativa (inflamasyonlu bir deri hastalığı türü)
·    Alerjik reaksiyonlar,
·    Aşılara bağlı olarak gelişen reaksiyonlar,
·    Lipomlar (yağ dokusu büyümesi),
·    Furonküloz (kıl kökü iltihaplanması),
·    Fibroadenom (memede görülen iyi huylu kitle)
·    Lenf bezlerinin şişmesi,
·    Lösemi,
·    Meme kanseri,
·    Lenfoma.

Hangi Kanser Türlerinde Koltuk Altı Bölgesinde Ele Gelen Kitle Görülür?

Koltuk altı bölgesinde oluşan ele gelen kitleler, kanser türlerinden de kaynaklanabilir. Malign, yani kötü huylu tümörlere bağlı olarak meydana gelen ele gelen kitlelerin erken dönemde tanı alması, tedavinin daha hızlı ve etkili bir şekilde yapılabilmesine olanak tanır. Koltuk altında var olan kitlelere yol açabilen kanser türleri şunlardır:

·    Lösemi (Kan kanseri): Çocuklarda ve 50 yaş üstü yetişkinlerde yaygın görülen kanser türlerinden biri olan lösemi, kemik iliğindeki kök hücre türlerinin gelişiminin durması ya da kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşur. Akut ve kronik olarak iki farklı türü bulunan lösemi varlığında kişinin bağışıklık sistemi zayıflar ve kişi, enfeksiyonlara daha açık hâle gelir. Lösemi, diş eti ve burun kanaması, cilt morlukları, kırmızı renkli döküntüler, iştah kaybı, hâlsizlik, çabuk yorulma, gece terlemesi, nefes darlığı, karın bölgesinde şişlik gibi belirtilere yol açar. Lösemi varlığında boyun ve koltuk altı bölgesinde yer alan lenf bezlerinde şişlik görülür. Kandaki kanser hücrelerinin artışıyla tanısı koyulabilen lösemi hastalığında tedavi, löseminin türüne bağlı olarak farklı şekillerde yapılır.

·    Meme Kanseri: Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, nadiren erkeklerde de görülür. Meme dokusundaki süt kanallarında ya da süt bezlerindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşan meme kanseri, koltuk altı bölgesinde ve memede ele gelen kitleler ile karakterizedir. Hastalık, meme başı akıntısı, meme başında renk değişimi, çökme, şekil bozukluğu, döküntü, soyulma, kızarıklık ve yara oluşumu gibi belirtilerin yanı sıra memede ağrı, hâlsizlik ve yorgunluk gibi belirtilere de yol açabilir. 

Radyasyona maruziyeti, ileri yaş, obezite, erken yaşta âdet görülmeye başlanması, sedanter yaşam tarzı, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak oluşabilen meme kanserinde aile öyküsü de önemlidir. Farklı bir deyişle ailesinde meme kanseri olan kişilerde meme kanseri gelişme riski, diğer kişilere kıyasla daha yüksektir. Mamografi ve / veya manyetik rezonans (MR) görüntülemesiyle tanısı koyulabilen meme kanseri varlığı bazı vakalarda ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) ve biyopsi gibi yöntemlerle de anlaşılabilir. Kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi, mastektomi ve lumpektomi gibi cerrahi yöntemlerle tedavisi yapılabilen meme kanserinin erken dönemde tanı alması için kişinin her ay düzenli olarak memelerini elle kontrol etmesi ve 6 ayda bir mamografi çektirmesi gerekir.

·    Lenfoma (Lenf kanseri): Beyaz kan hücrelerinden (WBC, akyuvar, lökosit) biri olan lenfositlerin lenf bezlerinde kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşan lenfoma, Hodgkin Lenfoma ve Non-Hodgkin Lenfoma olarak ikiye ayrılır. Çocukluk döneminde sık görülen kanser türlerinden biri olan lenfoma, 4 evreden oluşur. Hastalığın evresine göre kişide farklı belirtilere yol açabilen bu kanser türünde lenf bezlerinin büyümesi, öksürük, bademcik şişmesi, ateş, gece terlemesi, hâlsizlik, kilo kaybı, kaşıntı ve nefes darlığı, sık görülen belirtiler arasında yer alır. Koltuk altı bölgesinde kitle olarak fark edilebilen lenf bezi büyümesi pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Dolayısıyla hastalığın tanısı için laboratuvar testlerinin yanı sıra lenf bezi biyopsisi yapılması gerekir. Lenfomanın kaçıncı evrede olduğunun saptanması için ise farklı radyolojik görüntüleme yöntemlerine ve kemik iliği biyopsisine gerek duyulabilir.

Koltuk altında ele gelen her türlü şişlik ile ilgili Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine danışabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Koltuk Altı Bölgesinde Ele Gelen Kitlede Neler Düşünülür? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz