İmmünoterapi

Araştırmalar, kanser hastalığı için etkili bir önlem alınmaması halinde 2030 yılında dünyada 20 milyondan fazla kanser vakası ile karşılaşılacağına işaret ediyor. Bir yandan da teknoloji her geçen gün kanser için yeni bir çözüm yolu geliştiriyor ve tıbbın yanında alternatif tedavi yöntemleri de devreye giriyor. Bu noktada son zamanlarda üzerinde titizlikle durulan alternatif tedavi yöntemi immünoterapi çıkıyor karşımıza. 

İmmünoterapi Nedir? 

İyi huylu ve kötü huylu tümörler olarak adlandırılan kanserin pek çok tedavi şekli mevcut. İmmünoterapi tedavisi, radyoterapi ve kemoterapi dışında kanser tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemdir. Yöntem sayesinde kanser hücresi taşıyan kişinin vücut direnci destekleniyor, bağışıklığı artırılıyor ve kanser hücreleri bu şekilde yok edilmeye çalışılıyor. İmmünoterapi tedavisinin 3 farklı yöntemi bulunuyor: 

Monoklonal Antikor

İmmün kontrol noktası engelleyici olarak bilinen antikorlar, bağışıklık sistemimizin savaşçı hücreleridir. İnsan vücudunda üretilen bu antikorlar, laboratuvarda farklı formlar elde edilmesi ile kanser ile savaşan hücreye dönüşüyor. Başka bir grupta bulunan antikorlar ise bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını engelleyen fren mekanizmalarını çözme ile görevlidir. Kanser hücrelerinin yok edilmesi sürecini başlatırlar. Türkiye'de de kullanılan bu iki grup bileşeni CTLA-4 ve PD-1/PD-L1 inhibitörleridir.

T Hücre Tedavisi

İmmünoterapi için uygulanan bir diğer yöntem ise T hücre yöntemidir. T hücreler, vücudumuzda bulunan akyuvarlarımızın bir alt grubudur. İmmünoterapi bu hücrelerle doğrudan ilişkilidir. Yöntem sayesinde vücudun kendi T hücreleri kandan toplanır ve laboratuvar ortamında hastanın kendi tümör dokusuna ait proteinler ile tanıştırılır. Reseptörler sayesinde kanser hücrelerinin tanınması sağlanır. Laboratuvarda çoğaltılır ve tekrar vücuda verilir. T hücreleri uyarılmış ve güçlü özelliklerle donatılmış olarak kanser hücreleri ile karşılaşır. Serum şeklinde verilen bu özel protein deposuna sahip hücreler, 2 ve 3 hafta aralıklarla hastaya uygulanır.

Onkolitik Tedavi

İmmünoterapi onkolitik tedavide ise virüsler ile kanser hücrelerinin öldürülmesi hedeflenir. Kemoterapi ilaçları ya da immün kontrol noktası engelleyicilerle kombine edilen deneysel çalışmalar, oldukça umut verici. Bu yöntemde amaç, kişinin vücudundaki bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere karşı daha kesin ve etkili saldırılar yapmasını sağlamak. Böylece kanserli hücrelerin büyümesi ve yayılması önlenirken kanserin tamamen ortadan kaldırılması mümkün oluyor. Kimi hastalarda bu immünoterapi yöntemi sayesinde tamamen iyileşme sağlanabiliyor. Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nin sağlık kurumları tarafından onaylanan immünoterapi ilaçları, son dönemlerde ülkemizde de etkin bir şekilde kullanılıyor.

İmmünoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Vücudumuzdaki savunma hücrelerimiz (T hücresi) ilaçlar ile birlikte bağışıklık sistemini kansere karşı aktif hale getiriyor. Bağışıklık sisteminin aktifleşmesi sonrasında kemoterapi kadar olmasa da immünoterapi yönteminde de yan etkiler görülüyor. En sık görülen yan etkiler; mukozit ismi verilen ağız yaraları, karaciğer hasarı, cilt alerjileri, ishal, yorgunluk, halsizlik, bulantı ve grip benzeri şikâyetlerdir. İmmünoterapi sonrası gelişebilecek diğer yan etkiler aşağıdaki gibidir;

  • Döküntü ve kaşıntı şikayeti,
  • Tiroit fonksiyon bozuklukları,
  • Hormonal bozukluklar,
  • Pnömonitis/Akciğer iltihabı
  • Psikiyatrik bozukluklar, 
  • Kilo kaybı yaşanması,
  • Otoimmün hastalıklar,
  • Akut infüzyon reaksiyonu.

İmmünoterapi Nasıl Yapılır?

Kanserde ilaç tedavisinin yeni bir boyutu olan immünoterapi, kemoterapi gibi damardan serum yolu ile veriliyor. Uygulama sırasında önemli bir sorun yaratmıyor. Özellikle maling melonom yani ben kanserlerinin en önemli ilacı. Yassı epitel hücreli akciğer kanseri tedavisinde ise ilk olarak kemoterapi uygulaması sonrasında sonuç alınamadığında immünoterapi tercih ediliyor.

Böbrek kanseri ve lenf kanseri gibi türlerde de bu tedavi yöntemi kullanılıyor. Mesane, bağırsak, mide ve meme kanserlerinde ise araştırma aşamasında olunduğu için bu yöntem henüz kullanılmıyor.
İmmünoterapi yaptıranlar, kanser hücrelerinin yayılmış ve büyümüş olduğu ileri safha hastalardır. Şimdilik erken hastalık döneminde kullanılmıyor. 4. evre hastalarda kullanılan tedavi yöntemi immünoterapi ilaçları ile yapılıyor.

Türkiye'de immünoterapi yapan hastaneler ise gittikçe yaygınlaşıyor. Bu hastanelerden bir tanesi de Florence Nightingale Hastanesi. Bağışıklık sistemini destekleyen, kanserle mücadelede etkin bir rol üstlenen immünoterapi tedavisi hakkında, detaylı bilgiyi hastanemiz doktorlarından alabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi: 03.05 2019

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz