Peygamber Sünneti (Hipospadias)

Normalde idrar kanalı (üretra) penis ucunda sonlanması gerekirken, hipospadiaslı çocuklarda penisin içindeki idrar kanalı daha kısadır ve idrar kanalı penisin ucu yerine daha alt kısmında sonlanır.

Yeni doğan 300 her erkek bebeğin 1'inde gözlenebilen doğumsal bir bozukluktur.

Normalde idrar kanalı (üretra) penis ucunda sonlanması gerekirken, hipospadiaslı çocuklarda penisin içindeki idrar kanalı daha kısadır ve idrar kanalı penisin ucu yerine daha alt kısmında sonlanır.

Hipospadiasın belirtileri nedir?

• Sünnet derisinin (prepusium) penis başının alt kısmında olmaması. Bu durum halk arasında peygamber sünnetli ya da doğuştan yarım sünnetli diye adlandırılır.
• İdrar kanalının (üretra) penisin ucu yerine alt yüzünde veya daha geride olması
• Penis başının yassılaşması
• Ereksiyon durumunda penisin aşağı doğru kıvrılması
• İdrar kanalının yerleşim yeri nedeniyle karşı tarafa doğru değil ayaklara doğru çiş yapılması. Bu nedenle hipospadiaslı çocuklar ayakta değil oturarak çiş yapabilirler.
• Erişkin yaşa kadar tedavi edilmeyen hipospadiaslı kişilerde cinsel fonksiyon bozuklukları da gözlenebilmektedir.

Hipospadias neden oluşur?

Anne karnında bebeğin gelişimi sırasında oluşan bir durumdur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık en önemli kaynak olarak gösterilmektedir.

Hipospadiasa nasıl tanı konulur?

Gebelik sırasında ultrason ile doğum öncesi tanı konulabilmektedir. Eğer ultrason ile teşhis etmek mümkün olmadıysa doğumdan sonra basit bir fiziksel muayene ile tanı koymak mümkündür.

En kolay anlaşılan belirtisi bebekte sünnet derisinin tam olamamasıdır. Ancak nadir de olsa hipospadiaslı olmasına rağmen sünnet dersi normal olan bebekler de vardır. Bu durumda sünnet derisi geriye doğru sıyrılarak hipospadiası teşhis etmek mümkündür.

Hipospadiasla birlikte en sık görülen bir başka doğumsal problem inmemiş testis ve kasık fıtığıdır. Bu nedenle hipospadiaslı çocukların testislerinin olup olmadığı ve torbalara kadar inip inmediği de mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca hermafroditizm (cinsiyet farklılaşması problemleri) ile birlikte hipospadias da gözlenebilmektedir.

Hipospadias nasıl tedavi edilir?

Hipospadiasın tek tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir.

Hipospadias ameliyatında;

• Penisin aşağıya doğru kıvrılmasına neden olan "kordi" adı verilen yapı alınarak penis ereksiyon halindeyken aşağı doğru kıvrılmayacak şekilde düzleşmesi sağlanır.
• İdrar kanalının eksik olan kısmı tamamlanır ve yeni idrar kanalı oluşturulur.
• Yassı şekilde olan penis başı (glans), doğal formuna (konik şekline) kavuşturulur.

Bu sayede, penisin hem fonksiyonları düzeltilir, hem de estetik açıdan uygun olması sağlanır.

Hipospadias ameliyatı oldukça teknik ve hassasiyet isteyen bir operasyondur. Bu nedenle cerrahın işinin ehli ve bu ameliyatlar konusunda tecrübeli olması büyük önem taşır.

Hipospadiasın tipine göre seçilmesi gereken değişik yöntemler vardır. Cerrahi işlem seçilen yönteme bağlı olarak 1 ile 4 saat arasında sürebilir.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümümüzde ekibimiz deneyimli cerrahlar, uzmanlar ve hemşirelerden oluşmaktadır.

Hipospadiaslı çocuklara sünnet yapılmalı mıdır?

Pek çok hipospadias ameliyatında eksik olan idrar kanalını onarmak için prepusium yani sünnet derisi kullanılmaktadır. Bu nedenle doktorunuza danışmadan asla sünnet yaptırmamalısınız.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Peygamber Sünneti (Hipospadias) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz