Göğüs ağrısı (Angina pektoris)

Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı (Angina pektoris)Sıklıkla karşılaşılan ve bazen önemsenmeyen göğüs ağrısı, vücudumuzun alarm verme biçimlerinden biridir.

Göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevabını; akciğer problemleri, kalp hastalıkları, yemek borusu sorunları, stres, kist gibi hastalıkların ağrıyı tetiklemesi olarak verebiliriz.

Bu nedenle ağrının kaynağı en kısa zamanda tespit edilmelidir. Her ne kadar ağrı şikayeti ile doktora giden hastaların küçük bir bölümünde ciddi hastalıklar tespit edilse de ağrı durumunda ve sonrasında neler yapılması gerektiği öğrenilerek bilinçlenilmesi gerekir. 

Göğüs ağrısı sadece kalp krizini işaret etmez!

Göğüste ağrı hissetmek birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi basit ve zararsız bir ağrı da olabilir. Kalp ve akciğer hastalıkları hayati tehlike oluşturabilecek göğüs ağrısı sebepleri arasında gösterilir.

Aşağıdaki problemlerin hepsi göğüste ağrıya sebep olabilir:

 • Kalp krizi
 • Kas sıkışması
 • Stres
 • Kist
 • Meme iltihabı
 • Regl
 • Yemek borusu problemleri
 • Akciğer problemleri

Sol göğüs ağrısı neden olur?

Vücudun solunda oluşan ağrı, en sık görülme biçimi olduğu için akla hemen kalp problemleri gelir. Kalp krizi; sol koldan göğüse, mideye ve sırta yayılan şiddetli bir ağrıdır. Ön göğüste meydana gelir, tek noktada gerçekleşmez ve batma hissi yaratmaz. Bu nedenle ağrı şikayetlerinin çoğu kalp krizi değildir. Kalbi besleyen damarların yeterince oksijen alamaması sebebiyle oluşan ağrı, kalp krizinin habercisi olabilir.

Kalpten sonra göğüste ağrı yaratabilecek en önemli hastalıklar akciğerlerle ilgilidir. Ağrı, akciğerlerde 3 tip hastalıktan herhangi birinin oluşması sonucu görülebilir.

 • Akciğer embolisi
 • Plörezi
 • Pnömotoraks

Akciğer Embolisi; akciğer atardamarlarının tıkanması sonucu oluşur. Akciğer zarının su toplayıp iltihaplanması sonucu plörezi meydana çıkar. Göğüs duvarı ve akciğerin arasına hava kaçması da pnömotoraks hastalığına neden olur. Göğüs ağrısı neden olur diye düşündüğümüzde, vücudumuzda oluşan bir iltihap veya kist de göğsümüzde ağrı hissetmemize neden olabilir. Stres gibi psikolojik sebepler de ağrıyı tetikleyebildiği için kontrol edilmeden ağrının tedavi edilmesi mümkün değildir.

Göğüs ağrısı çeşitleri nelerdir?

Göğüs ağrısı (Angina pektoris)Göğüs ağrısı neden olur sorusu cevaplanırken ağrının çeşitlerinin bilinmesi de önemlidir. Akciğer hastalıklarına bağlı olarak batıcı etkiye sahip ağrılar olabilir. Kalbe bağlı hastalıklar sonucu göğsün öz yüzünde baskı hissedilebilir. Hissedilen ağrı mide barsak sistemleri ya da kas ve iskelet sistemiyle alakalı olabilir.

Örneğin; kaburga kırıkları göğüste yoğun bir ağrı ortaya çıkarır.

Yaşınız ve yaşam tarzınız ciddi hastalıklara sebep olabilir!

45 yaşın üzerindeki erkekler ve 55 yaşın üzerindeki kadınların hissettikleri göğüs ağrısı, kalp krizi belirtisi olabilir. ­Özellikle erken menopoz, sigara, aile öyküsü, hipertansiyon, stres, kilo gibi problemlere sahip insanlar, göğüslerinde ağrı hissettiklerinde önemsemelilerdir. Endişelenilen bir diğer durum da gebelikte göğüs ağrısı yaşanmasıdır. Göğüs ağrısı hamileliğin erken dönemlerinde yaşanabilir ve genel olarak zararsızdır. Peki gebelikte göğüs ağrısı neden olur derseniz; meme dokusundaki değişiklikler, hormonal değişimler, göğüslerde sızıntı ve büyümenin ağrıya neden olabileceğini söyleyebiliriz. 

Göğüste ağrı hissedilirse ne yapılmalıdır?

Göğüs ağrısı neden olur diye araştırılıp bilgi edinildikten sonra öğrenilmesi gereken diğer bir konu; ağrının kendini gösterdiği sırada yapılacaklardır. Bıçak saplanma hissi, vücutta yanma ve uyuşma gibi farklı etkilere göğüs ağrısı neden olur; bu sebeple 5 dakikadan uzun süren ağrılar dikkate alınmalıdır. Aniden gelen güçlü ağrı kalp krizi olabileceği için hasta araba kullanmamalı, oksijen kaybetmemek için yürümemelidir. Varsa etraftaki insanlardan yardım alınmalıdır, ancak bu yardım sadece hastaneye götürülmek için olmalıdır. Doktor olmayan birinin hastaya yapacağı bilinçsizce müdahale kötü sonuçlar doğurabilir. Kravat, gömlek gibi boynu sıkan kıyafetler gevşetilip bol nefes alınmalıdır. 

Göğüs ağrısı ve öksürük durumlarına dikkat!

Göğüs ağrısı neden olur diye düşünürken beraberinde yaşanan öksürükleri de ihmal etmemek gerekir. Tüm bunlar zatürre hastalığının belirtisi olabilir. Özellikle kronik hastalığı olanların, yaşlıların ve çocukların akciğerlerinin iltihaplanması sonucu zatürre olma riskleri daha fazladır. Derin nefes alınca ağrı, kuru veya balgamlı öksürük, titreme, ateş, baş ağrısı ve halsizlik hastalığın başlıca belirtileridir. İleriki yaşlarda bilinç bulanıklığına sebep olabilen zatürre, doğru ilaç kullanımıyla tedavi edilebilmektedir. Hastaların bilinçsizce değil; doktor kontrolünde ilaçlarını kullanmaları gerekir.

Ağrıları önlemek kaliteli yaşamla mümkün!

Önceden engellenemeyen kalp krizine de göğüs ağrısı neden olur; ancak ağrıları genel anlamda önlemek mümkündür.

 • Sigara ve alkolden uzak durmak,
 • Dengeli ve düzenli beslenmek,
 • Stresten uzak durmak
 • Spor yapmak hastalıkların dolayısı ile göğüs ağrılarının önüne geçer.

Elbette belli bir yaşın üzerindeyseniz ve kronik hastalığa sahipseniz yapacağınız sporu dikkatli seçmelisiniz. Mesela; temiz havada düzenli yürüyüş yapmak kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklıklarını önlemek için yararlıdır. Kirli hava soluduğumuz, yoğun iş temposunda masa başında hareketsiz kaldığımız günümüz dünyasında, “göğüs ağrısı neden olur?” sorusunun cevabı yaşam tarzlarımızda saklıdır.

Erken teşhis hayat kurtarır!

Ağrı, önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Göğüs ağrısı neden olur diye araştırıp bilinçlenmek, sağlık merkezlerine başvurmak erken teşhis için çok önemlidir. Ağrıya sebebiyet veren hastalık erkenden teşhis edilerek tedavi edilirse, hayati risk azalır, eski yaşam temposuna ve kalitesine daha kolay dönülür. Soğuk soğuk terlemeye, başımızın dönmesine, aniden kitlenmemize de göğüs ağrısı neden olur. Kolay fark edilmeyen sessiz göğüs ağrıları, çok önemli bir kalp probleminin sonucunda oluşabilir. Vücutta belirgin herhangi bir ağrı hissedilmese bile düzenli Check-Up yaptırmak, spor yapmak, düzenli beslenmek, alkol ve sigaran uzak durmak hastalığı önleme açısından etkilidir.
Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz