Genital bölgede siğil

Siğil (kondilom) nedir?

Human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonları erkeklerde peniste, kadınlarda vajina vulvada siğillerin çıkmasına neden olur. Ayrıca virüsün bazı tipleri rahim ağzı dokusunda değişikliklere ve rahim ağzı kanserine neden olabilir.

Tedavisinde kullanılabilen kremler, siğillerin yakılması veya cerrahi olarak çıkarılması kadar etkin değildir. Tedavi edilen hastaların %30'unda nüks (tekrar) görülebilmektedir.

HPV virüsünün, cinsel yol dışında bulaşma yolları net olmamakla birlikte cilt teması ile bulaş mümkündür. Dış genital bölgede yerleşen siğillerden korunmak için bu bölgeye virüslü bir malzemenin temasından kaçınılmalı, ortak epilasyon malzemesi kullanımından uzak durulmalıdır. Prezervatif kullanımı, rahim ağzını koruyabilmekte ancak dış genital bölgeyi koruyamamaktadır.

Genital siğil nasıl bulaşıyor? Siğil virüsü vücuda nasıl giriyor?

Virüs cinsel ilişki sırasında sürtünmeye bağlı hasar görmüş deriden vücuda girmektedir.
Prezervatif kullanımı geçişi bir miktar azaltsa da HPV virüsünün vücuda girişini ve siğilin bulaşmasını engellemede tamamen koruyucu değildir.

HPV bulaştıktan sonra ne zaman genital siğil ortaya çıkar?

Cinsel ilişki ile karşı tarafa geçen HPV belli bir süre vücutta latent (gizli) enfeksiyon olarak kalır. Bu süre birkaç hafta ile yıllar arasında değişebilir.

Bakirelerde de siğil olabilir mi?

Evet. Bakire bayanlarda da görülebilir. Virüsün vücuda girmesi için cinsel bölgede mikroskobik olarak hasarlanmış deri mevcudiyeti yeterlidir.

Paylaş

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz