Genetik Hastalıklar ve Tanı Merkezi


Boyumuzun uzunluğu, saçımızın şekli, gözlerimizin, tenimizin rengi neye göre belirleniyor? Bazen nasıl anne babamızdan çok daha farklı görünüme sahip olabiliyoruz? Ailemizde var olan bir hastalık neden bizde de ortaya çıkabiliyor? Bu soruların hepsinin yanıtı hücrelerimizin içinde var olan DNA'mızda saklı.

DNA Nedir?

DNA, dış görünüşümüzden; hücre, doku, organlarımızın yapısına, işleyişine kadar vücudumuza dair her bilginin saklandığı yapıdır. DNA (deoksiribonükleik asit) molekülünün boyu, iplik gibi yan yana dizildiği zaman 1,5 metreyi bulmaktadır. Hücrelerimizin içine sığması için yumak gibi sıkıca sarılmıştır. Bu yapıya kromozom denir.

Gen Nedir?

Genler ise DNA üzerinde belirli bir işlevi olan bölgelerdir. DNA bir kitap olarak kabul edilirse, kitabın içindeki anlamlı cümleler gen olarak adlandırılabilir. İnsan gibi karmaşık bir canlıdaki gen sayısı 20.000 – 23.000 olarak tahmin edilirken, bu sayı basit bir bakteride yaklaşık 3 bindir.


Genetik Hastalık Nedir?

Genlerimizde meydana gelen değişiklikler bazı hastalıklara neden olabilmektedir ya da anne babamızdan aldığımız genler aracılığı ile ailemizde olan hastalıklar bizde de gözlenebilir. Bu hastalıklara genetik hastalıklar denilir.
Yalnız unutulmamalıdır ki her genetik hastalık irsi değildir. Örneğin kanser genetik hastalıktır ama ailevi kanserler sadece bu hastalık grubunun küçük bir bölümünü oluşturur.

Kalp, böbrek, akciğer hastalıkları, kanserler, kan hastalıkları, kemik erimesi, astım, alerjiler, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi pek çok hastalığın nedeni genetik olabilmektedir. Ya da bu hastalıkların gelişmesinde çevresel faktörler ile birlikte kalıtsal faktörlerinde etkisi söz konusu olabilmektedir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Genetik Hastalıklar ve Tanı Merkezinde gelişmiş cihazlar ile yapılan tetikler, DNA ve kromozom analizleri sayesinde bu hastalıkların erken dönemde tanısı sağlanabilmekte, organ ve doku nakillerinde büyük önem taşıyan antijenlerin tespit edilmesi mümkün olmakta, kalıtsal bir hastalık için risk taşıyan kişilerde hastalığın tanımlanabilmesine imkan sağlanabilmektedir.