Genetik Hastalıklar ve Tanı Merkezi


Grup Florence Nightingale Hastaneleri Genetik Hastalıklar Tanı Merkezinde; gelişmiş cihazlar ile yapılan tetikler, DNA ve kromozom analizleri sayesinde bu hastalıkların erken dönemde tanısı sağlanabilmekte, organ ve doku nakillerinde büyük önem taşıyan antijenlerin tespit edilmesi mümkün olmakta, kalıtsal bir hastalık için risk taşıyan kişilerde hastalığın tanımlanabilmesine imkân sağlanabilmektedir.

Genlerimizde meydana gelen değişiklikler bazı hastalıklara neden olabilmektedir ya da anne babamızdan aldığımız genler aracılığı ile ailemizde olan hastalıklar bizde de gözlenebilir. Bu hastalıklara genetik hastalıklar denilir.

Her genetik hastalık irsi değildir. Örneğin kanser genetik hastalıktır ama ailevi kanserler sadece bu hastalık grubunun küçük bir bölümünü oluşturur.
Kalp, böbrek, akciğer hastalıkları, kanserler, kan hastalıkları, kemik erimesi, astım, alerjiler, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi pek çok hastalığın nedeni genetik olabilmektedir. Ya da bu hastalıkların gelişmesinde çevresel faktörler ile birlikte kalıtsal faktörlerinde etkisi söz konusu olabilmektedir.