Embriyo Dondurma (Kriyoprezervasyon)

Eğer anne adayından embriyo sayısı 2'den daha fazla ise kalan embriyolardan uygun olanlar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.

Anne adaylarına en fazla 2 embriyo transferi yapılmaktadır. Eğer anne adayından embriyo sayısı 2'den daha fazla ise kalan embriyolardan uygun olanlar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir. Böylece hastada gebelik oluşmuş ya da oluşmamışsa bile dondurulan embriyolarla ikinci bir gebelik şansı yakalanabilir.

Dondurulmuş embriyoların anne adayına transferi; yumurta sayısının arttırılması (ovaryan stimülasyon) ve yumurta toplama işlemlerinin tekrar yapılmasına gerek olmadığı için daha kolay, daha ucuz ve daha az yorucu olmaktadır.

Dondurulan embriyolar ne kadar süre ile saklanabilmektedir?

Dondurulduktan sonra embriyolar 5 yıla kadar saklanabilmektedir. Bu süreden sonra embriyoların saklanmaya devam edebilmesi bakanlığın iznine tabidir. Hastanın bir daha embriyo elde edebilme şansı bulunmamakta ise bu süre uzatılabilmektedir.

Dondurulup çözüldükten sonra embriyoların yaşama olasılığı nedir?

Dondurulup çözüldükten sonra embriyoların yaşama olasılığı bazı faktörlere bağlı olarak değişmektedir:

• Embriyo kalitesi,
• Dondurma evresi,
• Dondurma tekniği,
• Genetik faktörler
• Merkezin embriyo dondurma başarı oranlarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Dondurulmuş embriyoların çözme işlemi sonrasında canlı kalma olasılıkları %70 civarındadır. Bu yolla elde edilen embriyolarla yapılan transfer sonrası gebelik şansı ise kadın yaşına bağlı olarak değişmektedir.

Embriyo dondurma işlemi nasıl yapılır? Anne adayına nasıl transfer edilir?

Embriyolar yavaş ve hızlı dondurma, vitrifikasyon gibi çeşitli farklı yöntemler kullanılarak dondurulmaktadır. Dondurma yöntemine hastanın hikayesi, embriyoların sayı ve kalitesi gibi birçok faktör değerlendirilerek karar verilmektedir. Dondurulan embriyolar -196ºC’lik ısıya sahip sıvı azot içeren özel tanklarda saklanmaktadırlar. Dondurma ve çözme işlemleri çiftlerin her ikisinin de yazılı ve sözlü onayı alınarak yapılmaktadır.

Hasta dondurulmuş embriyolarını kullanmak istediğinde, hastanın rahim içi dokusunun (endometrium) hazırlandığı kolay bir hazırlık döneminin ardından embriyolar çözülerek canlı embriyolardan en kaliteli olanlar ve bölünmeye devam edenler anne adayının rahmine bir kateter yardımıyla bırakılır. Bundan sonraki süreç tüp bebek denemesiyle aynı şekilde ilerlemektedir.

Merkezimizde tecrübeli ekibimiz ve son teknoloji laboratuvarlarımız sayesinde embriyo dondurma başarı oranımız yüksektir. Bu nedenle pek çok hastamız bu yöntemi tercih etmektedir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Embriyo Dondurma (Kriyoprezervasyon) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz