Üfürüm Nedir? Kalpte Üfürüm ve Tedavisi

Üfürüm kalp atışları arasında duyulan ek bir ses anlamındadır. Kalp doktoru tarafından yapılacak muayene ve tetkikler sonrasında üfürümün herhangi bir hastalığın habercisi olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Kalpte Üfürüm Nedir?

Kalp kasılması sırasında duyulan ek sesler (üfürüm) doğumda (konjenital) veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir. Yenidoğanlar ve bebeklerdeki üfürümler genellikle kalbin doğumsal kalp hastalıklarına (konjenital kalp defektleri) işaret eder.

Üfürüm Çeşitleri Nelerdir?

Çocuklarda duyulan "üfürümler"in yarıdan fazlası "normal" ya da "masum üfürümler" olarak adlandırılır, yani kalp tamamen normaldir ve bu üfürüm çocuğun ileride kalp hastası olma riskini arttırmamaktadır.
Masum üfürümler yoğun egzersiz sonrası, hamilelikte, yüksek ateşte, kansızlık nedeniyle vücutta oksijenin yetersiz taşınmasına bağlı olarak, tiroid bezinin çok çalıştığı durumda (hipertiroidizm) ve ergenlik döneminde hızlı büyüme döneminde görülebilir. Bu üfürümler hastalık olarak kabul edilmez. Genellikle geçicidir.
Ancak kalpte üfürümlerin bir kısmı dışarıdan herhangi bir belirti vermeyen sinsi bir kalp rahatsızlığının habercisi olabilmektedir. Patolojik üfürümler özellikle bebek ve yenidoğanlarda kalp hastalıklarını düşündürür.

Üfürümler ve Doğumsal Kalp Hastalıkları

Çocukta doğumsal kalp hastalıkları kabaca morarmanın olmadığı asiyanotik kalp hastalıkları  ve morarma ile giden siyanotik kalp hastalıkları diye iki temel grup altında sınıflandırabilir.
Morarmanın olmadığı asiyanotik kalp hastalıkları; asiyanotiktir (dudaklarda morarmanın olmadığı). Bu grup kalp hastalıklarına kalp delikleri, damar açıklıkları gibi  şant lezyonları, damar ya da kapak darlıkları gibi tıkayıcı (obstrüktif) lezyonlar  ve mitral kapak çökmesi (prolapsusu) örnek verilebilir.
Morarma ile giden siyanotik kalp hastalıkları; akciğer kanlanmasının azaldığı hastalıklardır (oksijenden fakir kanın temizlenmek üzere akciğerlere gitmesine engel olan durumlarda vücuda yeterli derecede oksijenlenmiş kanın gidememesi). Karışım lezyonları  denilen kalbin anormal gelişimi nedeni ile oksijenli kanla oksijenden fakir kanın karışması ve vücuda oksijenden fakir kanın dağılması örnek verilebilir.

Bebek ve Çocuklarda En Sık Görülen Üfürüm Nedenleri Nelerdir?

Üfürüm ile görülen kalp hastalıkları:
-    Kalpte delik (veya kardiyak şant),
-    Kalp kapaklarında patolojiler (darlık veya yetmezlikler),
Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde;
-    Kapak kalsifikasyonları,
-    Endokardit,
-    Romatizmal ateş’tir.
 

Üfürümlerde Tanı Nasıl Konur?

Deneyimli bir kalp hastalıkları uzmanı muayenesi sonucunda hastada duyulan üfürümünün hangi gruba gireceğini büyük bir olasılıkla söyleyebilir.
Dinlemekle üfürümün masum olup olmadığını anlamak için:
-    Ne kadar yüksek olduğuna?
-    Kalp odaklarından hangisinde duyulduğuna?
-    Nefesle ve/veya beden duruşu ile ilişkisine,
-    Kalp döngüsünün hangi evresinde başlayıp hangi evresinde bittiğine dikkat edilir.
Ardından ek testler istenerek kesin tanı konur.

Ek testler:
-    Akciğer grafisi: Kabaca kalp büyüklüğü, akciğer ve ana damarların yerleşimini gösterir.
-    Elektrokardiyografi: Kalbin elektrik iletiminde bozukluk olup olmadığını gösterir.
-    Ekokardiyogram: Kalbin ultrasonu olarak da bilinen bu yöntemde kalbin çalışması sırasında kalp içi yapıların durumu ve işlevselliği değerlendirilir. kesin tanı için özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda ekokardiografik inceleme yapılması önerilir.
-    Kardiyak kateterizasyon: Kalp odacıklarındaki basınçların ölçülmesi için kasıktan bir kateter sokulur.

Kalp Üfürümleri Nasıl Tedavi Edilir?

Patolojik üfürüme yol açan neden tespit edilmelidir. Altta yatan neden cerrahi ile düzeltilebilecek bir durum ise (örneğin kalpte delik, büyük arterlerin ters yerleşimi gibi) hastaya uygun cerrahi yöntem uygulanır.
Bazı üfürümler ilaç tedavisi gerektirebilir. Bunlar:
-    Pıhtılaşmanın önlenmesi
-    Vücuttaki fazla sıvının atılması için idrar söktürücüler,
-    Yüksek tansiyon varsa kontrol altına almak için hipertansiyon ilaçları
-    Kolesterol düşürücü ilaçlar
-    Beta blokerler

Kalp üfürümleri ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.