Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma; ergenlik dönemiyle birlikte kemiklerin gelişmesine bağlı olarak yeterince uzamamış genç erişkinlerin sıklıkla araştırdığı konudur.

Boy uzamasında en önemli etken genetik faktörler olsa da destekleyici ürünlerin (vitamin-mineral vs.) kullanımı, sağlıklı beslenme, düzenli spor da göz ardı edilmemesi gereken diğer faktörler arasındadır.

Normal şartlarda özellikle ortaokuldan lise çağına kadar devam eden süreçte ciddi miktarda boy artışı gözlenmektedir.

Belirli bir yaştan sonra, boy uzaması duran kişiler, boy uzatma konusunda uygun yöntemlerin arayışına girebilirler.

Bu yöntemlerden biri de boy uzatma haplarıdır.

Haplar; içeriğindeki kalsiyum, magnezyum gibi boy uzatmayı tetikleyici maddeler sayesinde boyun biraz daha uzamasını sağlamaktadır. Normal yollarla ve beslenme programlarıyla alınamayan vitamin ve minerallerin bu haplar sayesinde alınabilmesi mümkündür. Büyüme hormonu açısından etkili vitamin ve minerallerin alınması da boy uzatma konusunda faydalı olabilmektedir. Gelişim çağı tamamlandıktan sonra kemik uçları kapandığından, boy uzatma hapları işe yaramaz. Ayrıca bu hapların; mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereklidir.

Boy uzatma egzersizleri de her yaşta kemiklerde dik duruş sağlayarak, gözle görülebilir bir boy artışı sağlayabilmektedir. Egzersizlerin yanı sıra kalsiyumdan zengin beslenmek, düzenli uyku özellikle gelişim çağındaki çocuklarda boy uzaması açısından son derece önemlidir.

Boy uzatma ile ilgili tedaviler hastanelerde ortopedi branşına bağlı "Boy Uzatma ve Deformite Bölümlerinde" ele alınır. Bu bölümde eksternal fiksatör ile yapılan ameliyat yöntemleri ile boy kısalığı ve bacaklardaki uzunluk farkı, uzun bacağın kısaltılması ve kısa bacağın uzatılması ile boy uzatma mümkün olmaktadır.

Güncel boy uzatma yöntemi olan; motorlu intra-medüller çiviler kullanılmasıyla da başarılı sonuçlar sağlanabilmektedir.