Botoks Enjeksiyonları (Kırışıklık ve Terleme)

Clostridium botulinum isimli bir bakterinin oluşturduğu botulinum nörotoksini insanlarda tedavi amaçlı kullanılan ilk mikrobiyal proteindir.

Botoks ilk olarak 1960'lı yıllarda şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. 1989 yılında kozmetik amaçlı, deri kırışıklıklarının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Botulinum toksin (Botoks) tip A 2002 yılında kırışıklık tedavisinde FDA onayını almıştır, 73 ülkede kullanılmaktadır.

Kırışıklık tedavisinde Botoks

Kırışıklık tedavisinde en sık baş vurulan kozmetik girişimdir. Botulinum toksin (Botoks), kasa enjekte edilmesinin ardından kasılmayı sağlayan sinir bağlanma noktasına yapışarak iletiyi sağlayan asetilkolim maddesi yapımını baskılar. Sonuç olarak kasın kasılması engellenmiş olur. Botulinum uygulamalarında önemli olan doğal görünüm sağlayacak şekilde uygulanacak alanı ve dozu iyi belirlemektir. Kozmetik uygulamalarda botulinum toksin tip A kullanılır. Enjeksiyonu izleyen 1 ila 14 gün içinde etkisi başlar, 4 hafta içinde maksimum olur, 10 ila 12 haftada azalmaya başlar. 3-4 ay sonra kozmetik etkiyi devam ettirmek üzere yeniden uygulanması gerekir. Mimikler nedeniyle yıllar içinde kaşlar arasında, alında, göz kenarlarında kırışıklıkların oluşması doğaldır. Boyun hareketleri, kas kasılmaları nedeniyle zaman içinde boyunda da çizgilenmeler ortaya çıkar. Botoks ile boyun çizgilenmelerinde de kayda değer bir düzelme sağlanabilmektedir.

Terleme tedavisinde Botoks

1993 yılında terlemeyi engellediği gözlenmiş ve aşırı terleme tedavisinde uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde nedeni bilinmeyen aşırı terleme tedavisinde en çok kullanılan yöntem olmuştur. Derinin ter bezlerinin fazla çalışmasıyla ortaya çıkan aşırı terleme rahatsızlık vericidir. Koltuk altına botoks uygulaması FDA tarafından onaylıdır. Uygulama öncesinde test yapılarak terlemenin alanı belirlenir. Ardından lokal anestezik bir krem ile ağrı hissi azaltılır. Etkinlik kısa sürede ortaya çıkmakta ve 3-6 ay devam etmektedir.

İlgili Yazılar: