Antikor Testi Nedir? Kimlere Uygulanmaktadır?

Antikorlar, bağışıklık sistemimizin vücudumuza yönelik tehditleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan proteinlerdir.

Antikor Testi Nedir?

Antikorlar, bağışıklık sistemimizin vücudumuza yönelik tehditleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan proteinlerdir. Bağışıklık sağlanması durumunda da gelecekte de aynı virüse karşı korumasına yardımcı olur. Covid-19 pandemi yaşadığımız bugünlerde sıkça söz edilen “antikor testleri” kişinin SARS-CoV-2 virüsü ile karşılaşıp yanıt oluşturup oluşturmadığını anlamak için kanda bu protein yapıların saptanmasına yönelik testtir. “Antikor testi neden yapılır?” sorusunun yanıtı; kişinin kanında antikoru aranan hastalığı geçirip geçirmediğini belirlemektir.

IgM- IgG Antikor Testleri Nedir?

IgM (erken evre antikoru) antikoru, kişinin Covid-19 virüsü ile yakın zamanda karşılaştığını gösterir. Bu antikorlar koruyucu değildir. Çalışmalarda IgM antikorunun genellikle 7. günden itibaren tespit edilebildiği ve 21. günden itibaren kaybolduğu gösterilmiştir. 

IgG (geç cevap antikoru)  antikoru, Covid-19 enfeksiyonunun geç döneminde ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin virüse karşı yeterli yanıt verdiğini ve koruyucu antikorlar oluşturduğunu gösterir. Yapılan çalışmalar, IgG antikor üretiminin enfeksiyonun 14. günden itibaren başladığını ve kanda kalmaya devam ederek uzun süreli bağışıklık sağladığını göstermektedir.
 

Covid-19’a Karşı Gelişen IgG Antikorları Bizi Ne Kadar Süre Korur?

Covid-19 enfeksiyonu geçirenlerde oluşan IgG tipi koruyucu antikorların, vücudumuzda ne kadar süre kalacağını ve bizi ne kadar bir süre koruyacağını net olarak bilmiyoruz. Yapılan araştırmalar, Covid-19 IgG tipi antikorun kandaki miktarının zaman geçtikçe azaldığını gösteriyor. Enfeksiyonlara karşı oluşan antikorların koruyuculuk süresi değişkenlik göstermektedir. 

Örnek olarak Hepatit B virüsünde hastalığı geçirirseniz veya aşı yaptırırsanız oluşan Ig G tipi antikorlar sizi ömür boyu koruyacaktır. Ama mevsimsel grip etkeni olan influenza virüsünde oluşan antikorlar sizi ancak o salgın döneminde korumaya yetecektir. Bu nedenle, kronik hastalığı olanlar ya da 65 yaş üstü kişilerin her yıl influenza aşısını tekrarlamalarını öneriyoruz. 

Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Diğer antikor testleri gibi Covid-19 için antikor testi de, referans laboratuvarımızda ELISA yöntemi ile hasta kan örnekleri kullanılarak yapılmaktadır. 

ELISA yöntemi ile kandaki hem IgM hem de IgG tipi antikorlar %99,8 özgüllük (yalancı pozitiflik vermeme) oranı ile tespit edilmektedir. Kanda antikor testi sonuçları, laboratuvarımızda günlük yapılan test sayısına göre değişmekle birlikte, genellikle örnek alındığı gün verilmektedir.  

Antikor Testi Tek Başına Tanı İçin Yeterli Midir?

Covid-19 antikor testleri tanı için tek başına kullanılmamalıdır. 
· Antijen testleri, kişinin hasta olup olmadığını, yani akut enfeksiyonun varlığını tanımlayan testlerdir. 
· Covid-19 tanısında altın standart Covid PCR testidir. 
· Antikor testleri ise kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.
· Uygun klinik tablo eşliğinde hastanın Covid IgM antikoru pozitifse enfeksiyonun aktif döneminde (5.-10.gün arasında) olduğunu düşündürür.
· Covid-19 Ig M antikoru negatif, Ig G antikoru pozitif bir kişinin ise enfeksiyonu geçirerek iyileştiğini ve bağışıklık oluştuğunu göstermektedir. 

Covid-19 Ig G Antikor Sonuçlarının Yorumlanması 

· Negatif Test (<0,9 negatif):
Test sonucu 0,9' dan daha düşük ise, hastaya
- Covid-19 virüsü bulaşmamış veya 
- Covid-19 virüsü ile enfekte olmuş/hastalık geçirmiş olmasına rağmen IgG antikorları gelişmemiş demektir.
· Pozitif Test (≥0,9 pozitif):
Test sonucu 0,9 ve üzerinde ise,  
- Covid-19 IgG koruyucu antikorları gelişmiş demektir.

Antikor Testleri Kimlere Yapılmalıdır?

• Covid-19 hastalığını geçirenlerde bağışıklık gelişip gelişmediğini değerlendirmek için,
• Hastalığı klinik belirti göstermeden (asemptomatik) geçirenler çoğunlukta olduğu için antikor taşıyanları tespit etmek için,
• Normal çalışma düzenine hazırlanan fabrikalar, bankalar, okullar, zincir markalar çalışanlarının taranması amacıyla,
• Toplumda belli sayıda kişi veya grupların taranması ile toplumun yüzde kaçının bağışıklık kazandığının tespiti için antikor testleri yapılmaktadır. Dünyada yapılan benzer çalışmalarda, toplum bağışıklığının %5-9 arasında olduğu bilinmektedir. 

Covid-19 antikor testleri ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Antikor Testi Nedir? Kimlere Uygulanmaktadır? biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz