Videonistagmografi Testi Nedir?

Baş dönmesi yakınması (vertigo) ve dengesizlik hissi toplumumuzda oldukça sık görülmektedir.
Hastanemizde yapılan ayrıntılı kulak burun boğaz muayenesi sonrası teşhisi doğru belirleyerek, uygun tedaviyi planlamak için baş dönmesi ve denge laboratuvarımızda bulunan videonistagmografi (VNG) den yararlanmaktayız. VNG  ‘nistagmus’ adı verilen istemsiz göz hareketini ölçen bir testtir. Bu hareketler yavaş veya hızlı, sabit veya sarsıntılı olabilir. 

Vestibüler sisteminiz, iç kulağınızda bulunan organları, sinirleri ve yapıları içerir. Vücudunuzun ana denge merkezidir. Vestibüler sistem gözleriniz, dokunma duyunuz, beyincik ve beyninizle birlikte çalışır. Beyniniz, dengenizi kontrol etmek için vücudunuzdaki farklı sistemlerle iletişim kurar.

Videonistagmografi kullanım amacı nedir?

VNG, vestibüler sistemde (iç kulağınızdaki denge yapıları) veya beynin dengeyi kontrol eden kısmında bir bozukluğun olup olmadığını öğrenmek için kullanılır.

Vestibüler bozukluk belirtileri; baş dönmesi, dengesizlik, denge kaybı hissi varsa, VNG testine ihtiyacınız olabilir. Ayrıca baş dönmesine eşlik eden kulaklarda çınlama, dolgunluk veya baskı hissi yakınmalarında da tanı açısından yol göstericidir. 

VNG testi sırasında özel gözlükler takılır. Gözlüklerin göz hareketlerini kaydeden bir kamerası vardır ve VNG'nin üç ana bölümü vardır.
  • Oküler testler (ışık çubuğunda hareketli ve hareket etmeyen noktaların izlendiği)  
  • Konumsal testler (baş ve vücudunuzu farklı pozisyonlarda hareketi ile yapılan)  
  • Kalorik test (her kulağa ılık ve soğuk hava verilerek yapılan)
Test birkaç dakika başın dönmesine neden olabilir. Baş dönmesi daha uzun süre devam ederse, birinin sizi eve götürmesi için yardım almak isteyebilirsiniz.

Videonistagmografi test sonucu

Sonuçlar normal değilse, kulak veya beyin-beyincikle ilgili bir bozukluk olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda kulak burun boğaz uzmanı ve nöroloji uzmanı sizi değerlendirip, tedavi planlaması yaparak gerekli olduğu durumlarda diğer bölümlere yönlendireceklerdir. Teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Grup Florence Nightingale Hastanesi Kulak Burun Boğaz Merkezi'nden hemen randevu alın.

VNG (Videonistagmografi), Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)(iç kulak kristallerinin oynaması), Vestibüler Nörit, Meniere Hatalığı, Labirentit Travmatik Beyin Hasarı İnternükleer Oftalmopleji (INO) ve diğer periferik ve santral nörolojik patolojilerin ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.